Над 11 на сто от децата в Хасковско нямат реимунизация с пентаксим

Други 8% изобщо не са ваксинирани поради емиграция или отказ на родителите

22 акта за административно нарушение е издала т.г. РЗИ - Хасково на родители за това, че не са имунизирали децата си със задължителните по имунизационния календар ваксини пентаксим и тетраксим. 11-те акта са за директен отказ на родителите да сложат ваксини на децата си. Другата половина са затова, че не са завели децата си на имунизация, въпреки че са били предварително уведомени. Това съобщиха от РЗИ - Хасково, помолени да отговорят на въпроси на в. „Хасковска Марица” по Закона за достъп до обществена информация.

От октомври докъм 20 ноември личните лекари засилено издирваха неимунизирани или с пропусната реимунизация деца от областта. Медиците настояваха родителите да заведат децата си за отложената във времето ваксина. Този факт притесни до голяма степен майките и бащите, понеже започна и сезонът на острите респираторни заболявания. А както е известно, за прилагането на тези ваксини е необходимо детето да е в перфектно здраве.

Оказа се, че през 2017 г. се е натрупало неимунизирано детско население в периода 2014-2015 г., вследствие на недостатъчни количества в национален мащаб на ваксините пентаксим и тетраксим. Те предпазват от инфекциозни заболявания като полиомиелит, дифтерия, коклюш, тетанус, хемофилус инфлуенце тип Б. Това била причината в страната да се организира активно издирване на необхванатите с тези ваксини деца. От анализа на подадената от общопрактикуващите лекари информация към РЗИ става ясно, че към края на ноември 2017 г. в Хасковска област имунизираните с пентаксим деца от всички подлежащи на ваксина малчугани са 91,79%. Реимунизираните с пентаксим са 88,61%. Реимунизираните с тетраксим съставляват 89,77 процента. Простите сметки показват, че близо 8 на сто от децата в областта не са имунизирани изобщо с пентаксим. Тези деца, на които липсва втора или трета имунизация с тази ваксина, са 11,39 на сто. Реимунизираните деца с тетраксим са 89,77 процента. Или близо 10 на сто нямат необходимата ваксина.

Лекар: Нямате право да отказвате здраве на детето си 

Известно е, че пентаксим предизвиква много противоречия сред родителите заради евентуалните странични ефекти, които може да даде. Подобни случаи в страната не са един и два, за каквито чуваме напоследък. Никой медик обаче не признава, че появилата се парализа на малчугани след имунизацията е именно заради поставената ваксина. Ваксината е необходимо зло, казва хасковски педиатър. Нямате право да отказвате здраве на детето си, като не го имунизирате, коментират от РЗИ - Хасково. И посочват за пример, че в Украйна например има случай на дифтерия, който дори да се диагностицира навреме и се постави имуноглобулин, болестта е нелечима. И изходът в повечето случаи е фатален. Дифтерията е заболяване на гърлото. Тежката болест се е появила тази година в Украйна. А светът е малък, както се казва. Родителите на имунизираните с пентаксим деца могат да бъдат спокойни. Но родителите на тези с пропусната реимунизация са изправени пред въпросителни. Защото през последните 2-3 години се появи дефицит на ваксината в България. Част от малчуганите, които трябваше да получат трета имунизация през 2013 г. с пентаксим, не бяха имунизирани поради липсата й. Приоритетно се слагаше ваксина само на новородените. Така през годините все имаше някаква липса на пентаксим, пък било то и внесеният от Турция, който също предизвика немалко спорове. Така доста деца останаха без реимунизация. Сега има осигурени количества пентаксим, поради което започна масова кампания за издирване на децата с пропуснати имунизации или реимунизации. Това хубаво. Но кампанията започна през октомври и продължи през ноември. В сезона на започващите ОРЗ-та. А в началото на 2018 г. се очаква грипната вълна. Децата посещават детска градина и там трудно могат да останат напълно здрави, за да бъдат подложени на ваксина. 

Опасна ли е закъснялата процедура? 

Не е ли опасно за децата, щом е пропуснат срокът за ваксиниране, притесняват се родители. Минали са три години. Някои практикуващи лекари заявяват, че е безсмислено да се поставя ваксина на дете, което вече е на 4.5 г. , а е трябвало да се реимунизира на 115 месеца. Доводите им са, че с поставянето на закъснялата ваксина само ще се вкарат опасни вируси в детското телце и така могат да се провокират тежки заболявания. Все едно да започнете отначало приема на пентаксим, казват те. Но кой ще ви постави тогава останалите две ваксини и на какъв период, питат риторично педиатрите, които са против закъснялата ваксина. Според тях, освен всичко останало, в този период на годината имунитетът на детския организъм е силно намален, което е още един минус. Други педиатри пък са на обратното мнение и са категорични, че макар и закъсняла, реимунизацията трябва да се направи, защото тя ще „напрегне” и „напомни” на организма, че има защита срещу коварните болести. 

Така или иначе най-често пропусканите ваксини в Хасковска област са пентаксим и тетраксим, става ясно от отговора на РЗИ - Хасково. Попитахме инспекцията какви са причините за непоставените имунизации и реимунизации на децата в региона. От отговорите разбираме, че като първа причина е емиграцията извън страната. Като втора е посочено: „Изоставане в реимунизацията на част от подлежащия контингент деца за петкомпонентна ваксина поради по-късното започване на основната имунизация и необходимостта от спазване на минимален интервал между имунизация и реимунизация”. Или с други думи: Поради липсващи ваксини. Като трета поред причина за непоставените ваксини се изтъква, че макар да са уведомени родителите от общопрактикуващия лекар, те не са се явили за имунизация. Четвърта причина се оказва отказ на родители от имунизация. По-редки са случаите, когато подлежащите на ваксина не са открити на настоящия адрес поради смяна  на местоживеенето. Единици са тези, на които не е поставена ваксина поради трайни и временни медицински противопоказания.

Попитахме здравната инспекция редно ли е личният лекар да застави родителя да подпише декларация за отказ от ваксина. При което ни отговориха следното: „Лекарят уведомява родителя относно предстоящите имунизации или реимунизации. Ако родителят не е съгласен с предстоящата имунизация, е необходимо да подпише амбулаторен лист за отказ. Амбулаторният лист е информирано съгласие на родителя за извършване на съответната имунизация или реимунизация”.  Родители се интересуват дали може да поискат от лекаря да подпише декларация, че нищо лошо няма да се случи с децата им след поставянето на ваксина. Има ли подобни случаи в региона, попитахме в РЗИ - Хасково и получихме следния отговор: „Лекарите, които прилагат биопродукти, запознават лицето и/или неговия законен представител с показанията, начина на приложение, провотивопоказанията, взаимодействието с други лекарствени продукти и очакваните нежелани лекарствени реакции на прилагания биопродукт”. Или иначе казано правата на родителите се изчерпват дотам. Да получи информация какви коварни вируси вкарват в детето му. В този ред на мисли едва ли някой ще му каже, че в детското телце с пентаксим се вкарва и формалдехид, описан в съдържанието на листовката на Pentaxim. Иначе родителят няма право да поиска от лекаря да подпише декларация, с което да му гарантира, че нищо лошо няма да се случи на детето след ваксината.

От вноса от Турция ли е ваксината пентаксим, с която сега се ваксинират децата, бе другият ни въпрос към РЗИ - Хасково. Ще цитираме дословно отговора на инспекцията: „За реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и хемофилус инфлуенце тип Б се използва ваксината с търговско наименование Pentaxim (притежател на разрешението за употреба Sanofi Pasteur s.a. Франция). Всеки да го тълкува както си иска. По всяка вероятност е от турския внос. Пентаксим бе дефицитна дълго време в страната и в Хасково. Поради тази причина има пропуснати реимунизации, за които е минало доста време. Каква е гаранцията, че няма да има странични нежелани реакции при поставянето й сега, при положение че има имунизационен календар? Това се опитахме да разберем официално от РЗИ - Хасково. От там казаха, че при лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите и реимунизациите се извършват при спазване на минималните интервали и съвместимости между биопродуктите. При лицата, които не са имунизирани в посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите се провеждат при първа възможност, съобразно възрастта и прилаганите към момента биопродукти (чл. 17 и чл.18 от Наредба №15 от 12 май 2005 г. за имунизациите в Република България).

За гаранцията, че няма да има нежелани реакции поради забавянето на ваксината, от РЗИ отговарят, че отложени имунизации във времето не следва да имат причинно-следствена връзка с евентуална поява на странични и нежелани реакции след имунизация. Съгласно Закона за здравето, родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лева. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лева, уточняват от РЗИ в Хасково.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?