Минало забравено: Трудоваци строили пътища и мостове
- 08:21, 22.05.2022
- 1292
- 0
Предстои ремонт на моста при Скобелево, през който върви най- прекият път към Чирпан и свързва Хасковска със Старозагорска област. Съоръжението е затворена от 2010 г., тъй като е опасно. Няма как да не е, тъй като е строено през 1930 г. и не е ремонтирано. Това е годината на строежа на моста според албума „20 г. строителство на ОСП и благоустройството и се съхранява в Държавен архив – Хасково.
В тези години не само в Хасковско, но и в цялата страна са построени много подобни мостове, пътища, сгради. Вероятно от тогава е и металният мост при стамболовското с. Долно Черковище, пост в социалната мрежа за който разбуни духовете наскоро. Вероятно немци са го проектирали, както и други подобни съоръжения у нас, като най- вероятно е строен през 30-те г. на м.в., подобно на този до Сколобелево.
Жители на Долно Черковище споделиха, че до скоро имало живи хора, които са работили на него. Вероятно хората са били трудоваци, които работили и по изграждането на пътища в района. В албума има снимка от строежа на пътя към близкото с. Силен, на който са работили именно трудоваци. Фотоси са запечатали и работата на безплатните работници и по жп линията Раковски- Хасково- Момчилград.
Между 1918 и 1938 г. в Царство България се строи много интензивно. Това е времето на Борис III. А през 1920 г. е приет Законът за трудовата повинност на Александър Стамболийски. По това време страната ни е в окаяно състояние след 2 национални катастрофи. Така се ражда идеята за безплатен труд на младежите, чрез който да се осигури благоустройството на държавата. На мобилизация за 12 месеца подлежали младежите над 16 г. и девойките за 6 месеца, освен мюсюлманките. Тези млади хора строят пътища, работят по корекции на реки, по пресушаване на блата и на много други места, за да градят нова България. Между другото този уникален български закон по- късно бил приложен в редица държави не само в Европа.
Към 1938 г. страната ни има 19 425 км пътища и над 40 027 моста, показват още данните на албума.
В него има и други прелюбопитни данни, които показват небивалото строителство. През 1936 г. за сумата от 700 000 лв. е построен красив общинския дом в с. Княз Борисово, сега Славяново. То носи сегашното си име от 1946 г.
През 1927 г. е построена Ветеринарна лечебница в Хасково. Модерната сграда с кула е струвала 1 996 000 лв.