Голям батак с бизнес плана на ВиК Хасково 

Загубите да намалеят с 3.5% до огромните 46.5 на сто се залага в него, инвестиции и проекти липсват 

Голям батак, по-тъмен от водата в свиленградските чешми, се заформя с бизнес плана на ВиК в Хасково. След като съветниците в Свиленград решиха, че Общината ще гласува „против“ него, стана ясно че и Община Хасково няма да го подкрепи. 

На свиканото на 30 юни извънредно Общо събрание на Асоциацията по ВиК, кметът Станислав Дечев ще гласува „въздържал се“. Поне такова е неговото предложение за позиция на Общината до ОбС. 

Планът предвижда скок на цената на водата с над 50 ст. за кубик в Хасково и Свиленград, заради наличието на пречиствателни станции. 

Община Хасково, която държи 24.85 на сто от гласовете в Асоциацията, няма да даде подкрепата си заради общественото недоволство от ВиК услугите. Водното дружество твърди, че проблемите идват от амортизираната мрежа, а в същото време няма разработен проект и не е инвестирало собствени средства, а разчита на общината. Предлаганото повишаване не е свързано с инвестиции за подобряване на качеството на услугите. ВиК предвижда европейско финансиране, но липсва проектна готовност. Не разчита на собствени средства, а на заеми. Единствените средства, инвестирани през последните години, са за водопровода  на ул. „Бачо Киро“, който струваше 60 568 лв., се казва още в позицията на Общината. Подобна бе и тази на Свиленград, където дори поканиха представители на ВиК да обяснят плана. 

В него се посочва, че загубите на вода са 50 на сто, като се предвижда догодина да намалят до 46.50%, т.е. с нищожните 3.50 на сто, което е неприемливо за потребителите. На практика по улиците изтичат милиони левове, които би трябвало да се инвестират в по-качествени услуги. Защото освен 3 лв. за кубик, цена, която е сред най-високите в страната, жителите на Хасково са принудени да правят разходи по съсипани електрически уреди. 

Всъщност на 30 юни членовете на Асоциацията ще съгласуват Бизнес плана за периода 2017- 2021 г. т.е. за година и половина, време недостатъчно за инвестиции, но за хората е важно каква ще е цената на водата. Тя трябваше да скача плавно от 2017 г. насам. Това предвиждаше бизнес планът, за който  ОбС–Хасково през октомври 2016 г. без дебати с 35 гласа „за“ и 1 „въздържал се,", упълномощи тогавашния кмет да гласува "за". Той мина и на ОС на Асоциацията, като всички кметове гласуваха „за“. Планът обаче така и не влезе в сила, защото на 9 май 2017 КЕВР спря административното производство за одобряването му. Мотивите на регулатора бяха свързани с това, че не е отразена промяната на обхвата на обособената територия на ВиК оператора, поради присъединяването на общините Тополовград, Стамболово и Димитровград. Трите общини влязоха в Асоциацията по-късно от останалите, а фактическото им приемане води до редица промени за дружеството, включително изменения в корпоративните активи, персонала и други. Променят се броят потребители (респективно количества), публичните ВиК системи и съоръжения“, пише в мотивите на КЕВР, все неща, който един бизнес план трябва да отразява.

Между другото МРРБ усвоява средства от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” чрез проект „Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК” именно за  подпомагане на Асоциациите по ВиК, които разширяват обхвата си. 250 000 лв. без ДДС струват консултантските услуги, изготвяне на становища, анализи, документи и др. за ВиК асоциациите в областите Хасково, Благоевград и Разград, според сключения договор на 20 декември 2017 г. между МРРБ и столичното Адвокатско дружество Колчева, Смиленов, Коев и съдружници. 

В Асоциацията са вече всички общини, предстои извънредно Общо събрание, от което зависи каква ще е цената на водата, защото време за промени на услугите няма. Въпросът е дали ще мине, КЕВР ще го одобри и от 1 август ще имаме нова цената на водата, или ще се появи предложение за позиция тя да се запази, а водното дружество да предложи нов, работещ и насочен към подобряване на услугите план за следващия период. То трябва да има такъв най-късно до лятото на следващата година.

Гласовете в АВиК са разпределени така: 35% държавата, 24.85 - Община Хасково, Свиленград - 6.07, Димитровград - 14.14 %, останалите общини от областта имат от 0.44 до 6.58%. За да е легитимно събранието е необходимо присъствието на 2/3 от представителите, а решенията се вземат с гласовете на ¾. 

Според общинския съветник Георги Пеев, който в предишния мандат бе единственият гласувал „Въздържал се“ за бизнес плана, тъй като нямаше дебати, такъв трябва да има. Иначе ВиК не подлежи на контрол от регулатора КЕВР. Според него в ОбС трябва да се водят дебати, да се правят предложения какво и как  да се промени, така че гражданите да имат качествена услуга.

С или без Асоциация нищо не се е променило в Хасково през последните повече от 20 г. освен цената на водата. Мрежата е все по-амортизирана, проблемите все по-големи. Надеждите бяха комасацията в сектора да доведе до европейски средства, които да се инвестират в мрежи и съоръжения. За сега тази помощ отива само за консултантски организации, а абонатът не може дори да пие чаша студена вода, особено в Свиленград.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
въпрос

въпрос

19.06.2020 | 14:18

Колко ще струва една тръба от паметника на Капитан Петко до Кауфланд ? Дотука се е пукнала поне 10 пъти !

Отговори
2 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?