112

Екопоход до светилището Орлови скали проведе РИОСВ - Хасково

Пешеходен екопоход до местността Орлови скали в община Минерални бани бе поредното събитие, организирано от РИОСВ-Хасково, свързано с Европейската седмица на мобилността. 

Целта на инициативата е да популяризира ходенето пеша и други средства за придвижване, които щадят околната среда и не замърсяват атмосферния въздух. В похода взеха участие служители на екоинспекцията, а специален гост беше Стефан Аврамов. Той любим преподавател на много поколения, краевед, живата легенда на хасковските туристи. 

По време на прехода Аврамов увлекателно представяше интересни факти за местността и географските характеристики на родния ни край.

Скалният комплекс Орлови скали е обявен за природна забележителност с постановление от 1974г. Монументалните скали в голямата си част са моделирани от човешка ръка. На различни места в тях са оформени човешки профили, които, според проф. Ана Радунчева, провела множество проучвания в района,  са вторично оформени, въпреки че никъде не личи да има следа от работа с метални сечива. 

По мнението й, това означава, че скалите са обработвани с камък. При своето теренно проучване проф. Радунчева открива керамични фрагменти, които са от втората половина на IV хил. пр. Хр., от Каменно-медната епоха. Това светилище принадлежи към система, изградена в тази епоха в Източните Родопи, част от която са Белинташ, Татул, Перперек и Глухите камъни. 

Природната забележителност попада в територията на Защитена зона „Родопи Средни“, част от Европейската екологична мрежа Натура 2000 и е под специален режим на опазване.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 3 оценки
5/5 от 3 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Тончо

Тончо

21.09.2024 | 19:00

Сладури местноста е в Община Ардино да знаете от входа преди табела на ляво само на горе от към Кърджали

Отговори
0 0

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?