Дева от зелан за спомен от Хасково

25- сантиметрова реплика на статуята на Св.  Богородица е най-впечатляващият сувенир, който може да се купи от  Хасково. Продава се от  общинския  Туристическия център.

Статуетката е изработена от специален гипсоподобен материал, наречен зелан. Тя е дело на  сина на скулптора Петьо Александров, който заедно с Никола Стоянов и колектив е изработил  монумента Дева Мария с Младенеца. Петър Александров- младши е наследил авторските права върху сувенира. Той се предлага в няколко варианта , има го и като ключодържател.

Освен от Туристическо- информационния център и  мобилния му павилион , сувенирът може да се купи от монумента на Ямача. 25- сантиметровият   символ струва 36 лв. Материалът, от който е изработен, е много качествен, а и в цената са калкулирани авторските права, които са в размер на 30% от стойността на продукта, обясни скулптурът Петър Александров.

Камбанарията, Старата часовникова кула, Паскалевата къща, Кирковото училище, Часовникът в центъра, посветен на 1000 години от основаването на града, паметниците 10-и Родопски полк, „Незнайния войн”, Капитан Петко Войвода, който е от най-красивите не само у нас, се предлагат като сувенири и магнити. Цените са от 1 до 7 лв.

За спомен от града  може да се купи още картина на театъра, пейзажи и разбира се чаши. Последните струват 10 лв.

Доста популярни сред посетителите на града са сувенирите от Александровската гробница с  изображения на уникалните й рисунки на  ловни сцени.

Всички материали са с платени авторски права и са изработени в България, затова и цените им са малко по-високи, обясни директорът на Туристическия център Митра Тодорова. Освен сувенирите се предлагат и две книги - на археолога д-р Георги Китов, който прави разкопките на може би най-добре запазената тракийска гробница –  Александровската и на археолога от хасковския музей Ирко Петров, които също предизвикват интереса на туристите.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?