Арх. Анастас Карчев: Свиленград ще има чиста вода без манган

Арх. Анастас Карчев е от хората, които са избрали да се развиват в родния си град, въпреки че той е в „дълбоката провинция“, и въпреки възможностите, които е имал в столицата. Завърнал се преди няколко години, днес той не съжалява.

Когато взех решението, колегите в столицата ми заявиха, че съм напълно луд. Вероятно защото там имах възможност да работя по големи проекти. Когато си идвах през уикендите в Свиленград, ме привличаше спокойствието, зеленината. Оцених, че имам повече свободно време. Големият град ти отнема време, тъй като го губиш, за да се придвижиш от точка до точка. Тук това липсва, както и стресът, обяснява  той.

Анастас Карчев е на 35 г., роден е в Свиленград, завършил е строителния техникум в Хасково. После Университета за строителство, архитектура и геодезия в София през 2010 г. Започнал кариерата си в столицата, той се връща в родния град, където започва работа в общината като младши експерт по архитектура и строителство. Имах нужда да придобия административен опит, нямах намерение да се задържам в общината, а смятах да имам частна практика, разказва той. През  2015 г. обаче става главен архитект на общината. А на последните местни избори бе избран за кмет. Женен е, има дъщеря на 3 г.

 

Арх. Карчев, поемате Свиленград след 16-годишно много успешно управление на инж. Георги Манолов. Как виждате общината след 4 години?

Действително последните 16 г. за Свиленград са като ренесанс. Преди това бе един западнал град, с лоша инфраструктура, без игрища и зелени площи. Улиците бяха в ужасно състояние. Георги Манолов успя да се справи с всичко това. Той за мен е най-успешният кмет на Свиленград. В тези несигурни времена, в които живеем, само той си знае какво му е коствало да се захване с промяната.

А след 4 г. виждам града още по-привлекателен за живеене. Програмата ми има 43 точки, които смятам да изпълня. Приоритетната ми задача е след 4 г. да имаме нова детска градина. Става въпрос за  „Снежанка“, която се помещава в пригодено старо училище, което не е подходящо за детска градина. Сградата е в много лошо състояние. Когато бях главен архитект, бе направен оглед заради ремонт. Сметнахме, че дори да се направи цялостен ремонт, няма да се подобрят условията за децата. Бе направен конкурс за проект за нова сграда, така че се надявам да имаме най-добрата детска градина в Южна България. Очаквам това да се случи с държавни средства. Направили сме искане, очакваме парите да ни бъдат отпуснати.

Тя ще е за 100 деца. В момента тук има много млади хора, защото в града се развива туризъм, който е свързан с добри доходи. Тези хора виждат сигурност в заплащането, купуват жилища, създават семейства, имат деца, а ние трябва да предложим условия за тях.

В приоритетите ми са кварталите, в които през годините не бе сторено много. Все още има улици с неподменен водопровод, които не са асфалтирани повече от 40 г.

Стандартът на живот е доста висок, дори в сравнение с областния център Хасково. Казината ли го вдигат?  Какво си мислите, когато наричат Свиленград столицата на хазарта и на РР-тата?

Тук, в комплексите, работят хора от Хасково, Пловдив, дори от столицата, тъй като заплащането е добро, а може да влезеш в тази сфера и без опит. Необходимо е да владееш език и да се обучиш.

Всичко е съвкупност от действия, за да ги има тези инвеститори. Те искат сигурна среда, т.е. добро управление на общината, на държавата и добра инфраструктура. Инвеститорите срещнаха и пълната подкрепа от страна на администрацията. Това, което доведе бизнеса с хазарта тук, обаче е и поправката в закона през 2009 г., която даде право на пограничния район да има казина. Преди това можеше да се случи само в градове с над 300 000 души население. Промяната доведе първия инвеститор от веригата „Принцес“, която днес има много успешен бизнес. Тогава бях студент и новината ми се стори странна и дори налудничава. Успехът на този инвеститор обаче  доведе и други, а това промени града и  работната среда. Привлечени бяха млади хора. Много са заетите в този бизнес, само един от комплексите има персонал от над 300 души, които работят на смени, заплатите са над средната за страната. А това води хора от други населени места.

Вижте, Свиленград е наричан с много имена през годините, свързани ту с митницата, ту с безмитната зона, днес е столица на хазарта. За мен всяко едно развитие на населеното място е добре дошло, защото се запазва възможността хората да останат в него.

Колкото до пришълците от Лудогорието, пикът бе преди 2-3 години. Това бяха временно живеещи тук, който както се говореше, се занимават с нерегламентирани действия. Вероятно органите на  реда се справиха с проблема, защото тези хора вече  не са натрапчиви.

Общината работи по много проекти, в последните много от тях бяха свързани с екологията и благоустрояването. Продължавате ли с тях?

Разбира се, работата продължава. Много са проектите. Някои са в партньорства, като този за Сухата река, в който работим в Любимец и гръцки общини. Всички съоръжения, които ще бъдат изградени в парка, ще са от екологични материали, най-вече дърво. Това важи и за детските съоръжения, надяваме се да дадем добър пример и други общини да го последват.

Всички знаем за проблема с отпадъците и глобалното затопляне. Стремим се градската среда да генерира възможно най-малко отпадъци.

Доста правите в тази насока, имате стратегия за нулеви отпадъци, докъде стигна проектът, каква е ефективността при разделното събиране?

Така е, въвели сме разделното събиране. В момента се изгражда компостираща инсталация за биоразградими отпадъци. Целта е да се постигне намаляване на отпадъка, който се депонира, като го оползотворяваме. Чрез системата за компостиране сметта се разгражда, създава се биотор, който ще се използва от земеделците и дори от общината за нейните зелени площи.

Проблемът с отпадъците е световен. Затова ЕС се стреми към нулеви отпадъци. Ние като част от ЕС и като хора загрижени сме длъжни да превъзпитаме населението.

Това не може да стане веднага, не сме го и очаквали. Имаше проблеми в началото, но това е нормално като всяко ново нещо.

Целта е да обхванем децата, които да са научени от малки. Радвам се, че медиите и обществеността са загрижени, вече има обществена непоносимост към безотговорното отношение към природата.

Необходимо е време. Тук е мястото на държавата на администрациите с политики, контрол и стимули да подпомогнат процеса, за да има по-малко отпадъци.

Вдигате тук местните данъци и такси.

Да, за физическите лица. Причината е таксата за депониране на битовите отпадъци, чието увеличаване налага повишаване на данъка за смет. Първоначално разчетите показаха, че е необходим скок с 15 на сто. Ние депонираме в Харманли. Фирмата оператор на депото е въвела нова инсталация при депонирането, с ново сито се постига по-високо оползотворяване. Инсталацията  работи от един месец, оказа се, че таксата може да падне наполовина. Направихме нови разчети и на такса битови отпадъци в общината ще се увеличи само с 10%, а ще можем да покрием разходите.

Относно данък МПС сме дължи да го повишим, тъй като има нова методика за преразпределителната субсидия от държавния бюджет. Става въпрос за 1.3 млн. лв. за 2020 г., които можем да получим, но само ако спазим условията на методиката на МФ. Парите са важни за малка общината като нас, тъй като разчитаме на тези средства. Вдигаме само тези данъци, които ще осигурят субсидията.

И тук имате проблем с водата, въпреки подменената мрежа. Има ли решение той?

Проблемът е основно с биологичния манган. Неговата поява е от гниенето на растенията. Той  потича в чешмите в момента, в който подменихме мрежата с ПВЦ. Тези тръби са гладки за разлика от енернитовите, по чиито стени се наслагва манганът. На практика етернитовите го задържат и той се натрупва там. При новите при аварии като пуснат водата, тръгва всичко. Единственото решение е водата да бъде пречистена. Работи се по това, общината има избран изпълнител на инсталация на основната захранваща тръба. След пречистването манганът ще изчезне и ще влиза само чиста вода. Очакваме финансиране от МРРБ, но не мога да кажа кога ще имаме средствата.

Наближават коледните и новогодишните празници. Какво е пожеланието Ви към жителите на общината?

Желая им весели празници. Надявам се следващата година да е по-щастлива и по-добра за всички нас.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?