Ако сте в Одрин, вижте изложбата на църкви
42 фотографии на изследователя Димитър Шалапатов са изложени в храм „Св. Константин и Елена” до септември
- 11:00, 07.06.2019
- 105
- 0
Ако пътувате до Одрин на шопинг или разходка, посетете църквата „Св. Константин и Елена”, един от двата български храма в града. В него е подредена фотоизложбата на Димитър Шалапатов „Българските църкви в Беломорска Тракия”. 42 фотографии на изследователя и общински съветник Шалапатов гостуват там по повод 150-годишнината на „Св. Константин и Елена”, която ще бъде отбелязана през септември т.г.
Църквите са локализирани през годините на изследователска дейност на Шалапатов. Снимани са скоро, при някои съм се връщал по няколко пъти, за да направя снимките с необходимото качество, казва авторът. Те са включени в луксозен албум, който бе издаден с подкрепата на Община Хасково.
Изложбата бе подредена в хасковската галерия „Форум, именно след това дошла покана за гостуване в Одрин. Преди дни в предаването „Премълчаната история” бе излъчен филм за нея. На есен фотосите ще са в Народното събрание. Интересът е голям, има запитвания от Сандански, Стара Загора, Бургас, Варна, Сливенград и др., тепърва предстои пътуването й.
Много от храмовете все още са автентични, по други има редица промени, някои са възстановени, след като дълги години за били изоставени. „Св. Димитър” в Каяджик е бил превърнат в склад, преди да бъде реновиран. В някои църкви има служение само на храмови празници, други са постоянно действащи, разказва Шалапатов.
Одрин посреща ежедневно хиляди българи, а в църквите ни „Св. Констани и Елена” и „Св. Георги винаги има нашенци.
Храмът „Св. Константин и Елена“ е построена е през 1869 г. През 1860 г. българите в Одрин се обединяват в дружество „Народно общество“. С парите, завещани от родолюбивия българин чорбаджи Найден, купуват земя за градеж на църква. През март 1869 г. се полагат основите и до септември храмът е съграден от майстор Константин Казаков. Средище за духовния живот на православните в този край на Османската империя, след Балканската война сградата е била изоставена, а по-късно разграбена и опожарена.
Почти разрушена, през 2008 г. тя бе напълно възстановена пари от българската държава, общини, тракийските дружество и много граждани. През 2010 г. в двора на църквата бе открит паметник на Антим I, пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия./Марица
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.