Възникналият преди 8000 г. Перперикон не спира да удивлява с открития
- 09:01, 18.09.2023
- 13:59, 28.09.2023
- 3504
- 1
Древният Перперикон, чиито тайни все още не са разбулени напълно, се превърна в най-посещавания обект в региона, а може би и в страната. Магнетичният град върху скалите е на 8000 години. В него има останки от дворец, светилища, базилика, нимфеум и много други постройки. Личат улици, по които туристите се разхождат. Край тях има къщи, изсечени в самия камък. Сред най-забележителните обекти е масивният трон в Двореца, с поставка за краката и облегалки за ръцете. Под тухления под на всяко помещение има хиляди канали за оттичане на дъждовната вода.
Перперикон е огромно светилище. Древните обитатели на тези земи вярвали в бога Слънце. Това е една от причините да се установят на голямата скала, откъдето лесно може да се наблюдава изгряващото слънце. Малко по малко, с развитието на оръдията на труда и усъвършенстването на сечивата, хората започнали да изсичат различни култови ниши, светилища и гробници. Така Перперикон започнал да променя своя естествен облик. В някои от нишите са открити множество оброчни съдове и антични предмети, свързани с култа към бога Слънце.
Големият разцвет на Перперикон е през XVIII-XII в. пр.н.е. Това е периодът на развитие и на Крито-микенската култура - първата европейска цивилизация. Малко по-късно, през IX-VI в. пр.н.е., градът се превръща в център на тракийската религия и култа към Орфей и Дионис.
Според проф. Николай Овчаров, който повече от 20 г. работи в комплекса, има факти, че точно в Перперикон се е намирало прочутото светилище на бог Дионис. През 2002 година е открита огромна зала без покрив, която отговаря на всички описания на храма на Дионис в античните текстове. В центъра ѝ се намира величествен олтар с диаметър около 2 метра, висок около 3 метра. Залата е без покрив заради огнения пламък, по височината на който се е гадаело. В Античността проницалището било известно колкото оракула в Делфи.
Според легендите две съдбоносни пророчества били направени от олтара на Перперикон. Първото предопределило велики завоевания и слава на Александър Македонски, а второто, направено няколко века по-късно, предвещало властта на първия римски император Гай Юлий Цезар Октавиан Август.
Разкопките на Скалния град продължават, а сред най-новите открития е огромен нимфеум от римския период на Родопите. Той се намира покрай древния път към града. Минавайки покрай него, пътниците са се удивлявали на красотата му. Представлявал е огромно водохранилище, върху което се извисява 3-етажно светилище.
До Перперикон се стига лесно по асфалтов път, който свършва с паркинг. Оттам нагоре е пеш.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.