Гробницата в Александрово впечатлява със стенописи и златни накити
- 10:47, 18.09.2023
- 15:28, 20.09.2023
- 1164
- 0
Александровската гробница е един от най-впечатляващите паметници на тракийското изкуство. Построена е през втората половина на IV век пр. Хр. Служила е за последен дом на богат тракийски владетел, чието име остава неизвестно.Тя се намира близо до хасковското село Александрово и е може би най-известната гробница у нас.
Архитектурата ѝ е внушителна, а стенописите са уникални. Това е едно от най-големите съоръжения от този тип. Височината на могилния насип в местността Рошавата чука е 15 м, а диаметърът му надхвърля 70 м. Гробницата има коридор, дълъг 15 м, а входът ѝ е от изток. По коридора се стига до правоъгълна камера с размери 1,92 на 1,5 м. След нея следва кръгла камера с диаметър 3,30 м и височина 3,40 м. Сводът ѝ има камбановидна форма и започва още от пода. До южната ѝ периферия е изградено каменно ложе, което е било разрушено още в античността, когато вероятно за пръв път е било посетена от иманяри.
Стенописите са из цялата гробница - в камерите, в коридора, в преддверието и представят различни сюжети. Кръглата камера е изографисана в шест хоризонтални пояса с различна широчина, разположени един над друг. Повечето фрески изобразяват ловни сцени.
Още при откриването ѝ стана ясно, че стенописите са подпухнали от влага и е наложителна консервация, за да не се разрушат. През 2009 г. в непосредствена близост с гробницата бе изграден Музей на тракийското изкуство в Източните Родопи. В него има точно копие на Александровската гробница, което могат да видят туристите. Самата гробница не е достъпна, за да бъде консервирана и съхранена за идните поколения.
Музеят има богатата експозиция, която показва много артефакти от тракийския период в региона на Хасково, като голяма част от тях могат да бъдат видени в стенописите на Александровската гробница - въоръжение, накити, съдове.
Най-ценният експонат са златни накити, открити в северната част на Сакар планина. Това са 98 златни апликации от 4500-4000 г. пр. Хр. Заедно със златните накити от Варненския некропол и огърлицата от Хотница те са най-старото обработено злато в света. Имайки предвид възрастта им, накитите в Александрово впечатляват с ювелирната си изработка.
Гробницата е открита през декември 2000 г. от екип археолози, ръководен от д-р Георги Китов (1943-2008). Днес в Хасково улица носи името на видния археолог.
До гробницата се стига много лесно по асфалтов път, има и изграден паркинг за коли.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.