Кромлехът край Долни Главанак е българският Стоунхендж
- 10:01, 18.09.2023
- 15:27, 20.09.2023
- 668
- 0
Кромлехът край маджаровското село Долни Главанак представлява култово съоръжение от вертикални пирамидално оформени каменни блокове, описващи окръжност с вътрешен диаметър 10 метра. Блоковете са поставени направо върху скалата, без да са оформяни специални места за побиването им. Стабилни са, защото са в подходяща форма, а някои от тях са били укрепени с по-малки камъни. В така ограденото свещено пространство са били провеждани ритуални действия. За подобни култови места в Западна Европа е възприет термина "кромлех", най-известен представител на които е Стоунхендж в Южна Англия.
В ограденото култово пространство право да влизат и извършват ритуали имали само жреците.
На територията на България това е единственото известно досега запазено култово съоръжение от този тип. Кромлехът е открит през 1998 г. от археологически екип с ръководител д-р Георги Нехризов от Националния археологически институт и музей - БАН, проучващ територията на община Маджарово.
Учените са установили, че кромлехът е изграден през втората фаза на Ранножелязната епоха (8-6. в. пр. Хр.). Свидетелства за извършваните тук обредни дейности са откритите части от глинени съдове, късове мазилка и метални предмети, концентрирани главно около каменните блокове. Култовото съоръжение е функционирало през дълъг период от време. Тук са се извършвали религиозни обреди и през Късножелязната епоха (5-1. в. пр. Хр). Единични находки доказват, че светилището е било почитано и през Средновековието. На юг от кромлеха са разположени и две по-малки съоръжения от подредени в кръг камъни. И в двете са разкрити следи от детски погребения, извършени чрез изгаряне.
Кромлехът притежава статут на археологически паметник на културата с национално значение и се намира под закрилата на закона.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.