В Сопот ловят гъсеници с любовен парфюм

Ученици ще спасяват горите от боровата процесионка с феромони

Деца и тийнейджъри от Сопот влизат в ролята на природни детективи. Те ще ловят опасната борова процесионка с  капани, в които са поставени феромони. Така те искат да  спасят гората над града от този вредител. Още в зимните месеци децата и младежите започнаха подготовка за унищожаването на гъсениците. Участниците в кампанията са ученици от IV до XII клас в сопотското СОУ "Иван Вазов" . Ползвайки опита на парапланеристите от клуб "Скай номад", те вече започнаха изработването на капани.

Ще ги поставим напролет, когато започне брачният период на пеперудите, обясняват участниците в инициативата. Феромоните в капаните ще заблуждават мъжките екземпляри, че там има женска. Те ще влизат вътре, където ги очаква и лепило. 

Учениците изработват капаните от употребявани пластмасови бутилки или тарелки от сладкиши. Използваме само рециклирани продукти, идеята е акцията да бъде на 100% в полза на природата, обясняват децата, които са нарекли своята инициатива "Детективи на природата". 

По южните склонове на Стара планина - от Карлово до Пирдоп, има големи масиви от бор. В продължение на много години обаче боровата процесионка "гризе" дърветата. През лятото кълба от гъсеници  окичват боровете. Гледката е много неприятна, а има и нередки случаи, когато  хора се оплакват от алергии, причинени от гъсениците.

 Миналия ден децата направиха  демонстрация, като окачиха пробно феромонни капани по боровите дървета  край Манастирска поляна в Сопот.

Инициативата е много добра, коментира директорът на Държавно горско стопанство - Карлово Мико Павлов. Очаквам, че преди да пристъпят към поставяне на капаните, организаторите  на акцията ще се свържат с нас  и заедно ще я осъществим. Феромонните капани са много ефективни, но те се поставят на единични дървета. Има такива  места  край Карлово и Сопот - например над поделението на 61-ва бригада в Карлово, в покрайнините на Сопот. Там, където има големи масиви от борови гори, ефективно е  пръскането със специални препарати и ние го правим в подходящи периоди от развитието на вредителя, обясни  Мико Павлов. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?