Църквата "Св . Димитър" 11 века събира вярващите

Храмът в Паталеница е сред най-значимите средновековни паметници на културата

Църквата "Св. Димитър" в Паталеница чества днес храмовия си празник. Очаква се десетки жители на селото и хора от околността да я посетят на днешния Димитровден. Храмът повече от 11 века събира вярващите от цялата околност. Той е един от най-значимите средновековни паметници на културата в България. 

За да се запази по време на турското нашествие, бил засипана изцяло с пръст. С времето на това място се образувал хълм и хората забравили какво е заровено отдолу. В средата на XIX век, по време на силна буря, черешата, която растяла на върха на хълма, била разцепена от мълния. Така се отворил проход към централната врата на храма и местните си спомнили преданието за заровената църква. Друга легенда разказва, че жител на селото си вързал магарето за черешата и случайно видял стърчащ от земята предмет. След като разровил, намерил метален кръст.

През 1870 г. църквата била преустроена и пристроена от запад и наречена на военния светец Свети Димитър. Вътрешните стени и сводовете на храма били изцяло покрити със стенописи. Малки фрагменти от тях са оцелели до днес ­- около 70 сцени и фигури, голяма част от които не могат да бъдат идентифицирани. През 60-те старите стенописи били изчукани, за да се закрепи здраво новата мазилка. През 1911 г. църквата била изписана с блажни бои от пловдивчанина Балтов и паталенчанина Кърпелов. През 1956-а е обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение, а през 1971-а след проучването на изключително ценните стенописи - и за художествен паметник на културата с национално значение. 

Църквата "Свети Димитър" не е единственият храм в селото. За Паталеница местните жители казват, че е селището с най-много черкви на глава от населението. В околностите има храмове от различни епохи. Като се започне от останките от древни светилища като това на Асклепий Земидренски ( I-IV век от н. е.) и се стигне до последния построен със собствени средства и доброволен труд на паталенчани параклис "Свети Георги". Той се издига на мястото на старата обител и дълги години на Гергьовден жителите на селото са правели събори и са палели свещи върху камъните на разрушения параклис. След като възниква идеята за възстановяването му, той е съграден само за една година, целият е в бяло и затова днес го наричат "Белият гълъб".

Още две действащи църкви, посветени на Света Богородица, има в Паталеница, а недалеч от селото е разположен и манастирът "Св. св. ап. Петър и Павел", построен през XII век. В него Апостола на българската свобода Васил Левски е основал местния таен революционен комитет. Там се намира най-старата лоза на Балканския полуостров, която е на повече от 500 години./ Пазарджишка Марица

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?