Лекари: Влязохме в пика на грипната епидемия В Пловдив

Докторите вече се подготвят да лекуват усложненията на заболяването

Болни малчугани пълнят здравните заведения в Пловдив. Това установи проверка на "Марица" в разгара на грипната епидемия.

Медиците констатираха, че родителите са по-отговорни за здравето на децата си в сравнение с предишните години и веднага търсят лекарска помощ още при първите прояви на заболяването на техните деца - настинка, висока температура, кашлица и общо неразположение. Така на този етап са предотвратени множество тежки инфекции, които се понясат зле от хлапетата.

Характерно за грипната инфекция през тази година е, че тя засяга в значително по-голяма степен децата. Винаги от 0 до 4 години имат най-висока заболевамост, но следващата възрастова група - 5 до 14 години, е доста по-засегната при тазгодишната епидемия в сравнение с миналата година.

Тревожното е, че през последните две са се увеличили и заболелите деца в диапазона 14-18 години. Проблемът е, че след като не са на училище заради грипната ваканция, много ученици, особено по-големите, се събират на групи по търговски центрове, кина и заведения и така стават преносители на вирусите.

Лекарите констатираха, че заболеваемостта през изминалата четвърта седмица от началото на 2020 година е над 4 пъти по-висока в сравнение с първата седмица за януари, което показва, че през този период е пикът на грипа.

Сравнително топлото и меко време ще способства за развитието на вирусите, тъй че хората трябва да бъдат много внимателни, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. 

Очакването на спад в броя на заразените през следващата седмица не трябва да води до занижаване на вниманието към засегнатите от грипа, защото по правило след преминаването на пика започват усложненията след инфекцията и към тях следва да се отнасяме адекватно, със съответните мерки.

Грипна епидемия е обявена  на цялата територия на Пловдив-област, информираха от Регионалната здравна инспекция. Мярката е наложена във връзка със зачестилите уведомителни писма от кметове на общини и директори на учебни заведенията в Пловдивска област за увеличаващия се брой отсъстващи ученици поради заболяване от грип и ОРЗ, потвърдено и от общопрактикуващите лекари по места.

Заразата може да влезе и през очите

Пациентите посещават най-често личните си лекари по време на грипната епидемия, но някои усложнения ги водят и при очните специалисти, заяви началникът на Отделението по очни болести в МБАЛ „Централ Хоспитал“ д-р Димитриос Власиадис.

Вирусите навлизат в организма най-често през носа, но също така могат да попаднат в тялото и посредством очите. Възпалението на очите в повечето случаи засяга конюнктивата - външната обвивка на окото, която покрива предната част на склерата и вътрешната част на клепачите. Конюнктивитите са около 30% от очните заболявания.

Първите признаци и симптоми са зачервяване, сърбеж, чувство за пясък в окото, образуване на гурели и отделяне на секрети, сълзене, болка и дискомфорт, замъгляване на зрението и оток на клепачите.


Пациентите, които се лекуват, трябва да спазват добра обща хигиена. Да си мият ръцете всеки път, след като си поставят капки и да използват отделни кърпи и възглавници. Лечението най-често се провежда с антибиотични капки и продължава около 10 дни. 

Прегледът трябва да се прави рано още при появата на първите нежелани симптоми, защото лечението може да бъде много по-леко и краткотрайно.

При своевременно започване на адекватна терапия може да се избегнат неприятни усложнения като разпространението на възпалението към роговицата - кератоконюнктивит.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?