Вълна от ковид и стомашно-чревни инфекции в Пловдив
Много се оказват в болница след ваканция на морето
- 07:45, 07.08.2024
- 12:28, 07.08.2024
- 8081
- 1
Лятото е в разгара си и обичайните за сезона вируси също са в атака. Пътуванията в страната и чужбина, събирането на повече хора на едно място, смяната на обстановката също си казват думата. Според пловдивски лекари под тепетата традиционно се е увеличил броят на хората със стомашно-чревни инфекции, летните настинки, оплакванията от болки в гърлото и кашлица. COVID, макар и в по-лек вариант, също припомни за себе си.
От близо две седмици е увеличен броят на лежащо болните с ковид в Инфекциозната клиника на УМБАЛ „Св. Георги“, съобщи пред "Марица" доц. д-р Иван Балтаджиев.
„Това беше очаквано, тъй като се увеличиха болните в съседни държави, а и в Европа. Хората пътуват повече, особено в периода на отпуските, така че няма нищо необичайно в това, че болните са повече. На този етап обаче няма драматична ситуация. В момента на лечение в Инфекциозна клиника са настанени около 25 души с COVID. От тях само 1-2 са по-тежките случаи, но нямаме пациенти в критично състояние. Повечето го карат сравнително леко. Симптомите са температура, кашлица и болка в гърдите. Случаите с дихателна недостатъчност са много рядко. През кабинета в последните седмици също преминават повече болни, но голяма част от тях са на домашно лечение“, уточни доц. Балтаджиев.
Предполагаемият причинител за ковид вълната най-вероятно е
новият щам „Флирт“, който е по-заразен, но протича леко.
доц. Иван Балтаджиев
Това обаче може да се установи от Централната лаборатория в София, уточнява лекарят.
Както всяка година, по това време е увеличен и броят на пациентите със стомашно-чревни инфекции, които са на лечение в Инфекциозната клиника на УМБАЛ „Св. Георги“. Техният брой също е около 25. Добрата новина е, че при тях също няма такива, които са в тежко състояние.
„Децата по принцип страдат по-често и по-тежко и при тях не са редки случаите, когато се налага реанимация. Причината е обезводняването, което настъпва при този вид инфекции заради повръщането и разстройството. За сметка на това те пък по-бързо се възстановяват“, успокоява доц. Балтаджиев.
„Добрата новина е, че няма тежко болни. Едни постъпват - други се изписват, така че има достатъчно места. Не липсват медикаменти, специалистите са добри, персонал не липсва и сме подготвени за всяка ситуация“, казва лекарят.
Единични са случаите на пациенти с хепатит в клиниката и в момента на лечение в нея лежи само един човек.
„Болестите, предавани от кърлежи, като марсилска треска и лаймска болест, също са рядкост. В момента дори няма настанени пациенти с тях в клиниката. Явно оказва влияние редовното пръскане на тревните площи, което се извършва в града“, описва ситуацията доц. Балтаджиев.
Съветите на лекаря са да се спазва много добра лична хигиена.
„Това важи и за чревните инфекции, и за COVID. За да се избегне проблемът с диариите, е много важно
да се яде храна само от сигурни места и да се приемат повече течности.
Не се налагат драстични ограничения, но спазването на дистанция, особено от хора, които кашлят или кихат, е добре да се спазва“, препоръчва лекарят.
Ситуацията с летните вируси е в рамките на нормалното за сезона, смята и говорителят на Сдружението на джипитата в града д-р Александър Калайджиев.
д-р Александър Калайджиев
„Няма пик на заболяванията. Най-често пациентите идват с инфекции на горните дихателни пътища, тук-там някоя гнойна ангина, стомашно-чревни разстройства, отити. Новото е, че това лято отново COVID напомня за себе си. Пациентите обаче рядко си правят тестове, а още по-рядко си правят ПСР тестове, тъй като за тях няма направления и трябва да си ги плащат“, споделя наблюденията си лекарят. Той уточнява, че инкубационният период на новия вирус „флирт“ е ден-два, както е при останалите типични летни вируси. Вирусът обаче съвсем не е безобиден за хронично болните пациенти с белодробни и сърдечни заболявания. При тях усложненията, до които той може да доведе, са по-чести. Възможните последствия са проблем с ушите, с вестибуларния апарат, сърдечни нарушения, ставни проблеми и „играене“ на кръвното налягане.
"Затова съветвам хората да си правят тестове, особено първите дни, когато имат температура и кашлица, за да знаят лекарите дали причинителят е COVID. Добре е, че при млади и здрави хора този вирус протича сравнително леко“, уточнява д-р Калайджиев.
По-малко от други години са стомашно-чревните инфекции. Лекарят предупреждава, че рязката смяна на топло и студено също може да доведе до стомашно разстройство. Ако обаче то е по-често и придружено с повръщане, трябва да се направи консултация с лекар - особено когато става въпрос за деца, предупреждава д-р Калайджиев. Най-често с оплаквания се връщат хората след почивки, и особено когато са били на море. "Обикновено причината е промяната на водата, с която са свикнали, храните от непроверени места, занижената хигиена и насекомите, които кацат по храната. Често на плажа няма къде да се измият плодовете, които са купени от сергиите и са ги кацали всякакви насекоми“, казва лекарят. Той
не препоръчва да се купуват царевици, кремове и закуски
от плажните търговци, тъй като не е ясно при какви условия са съхранявани. Плодовете е добре да се мият още при купуването им и да се съхраняват в затворени кутии или хладилни чанти, ако искаме да ги хапнем на плажа.
„Слънчевото изгаряне също може да доведе до проблеми, тъй като то рязко намалява имунната ни защита. Изгарянето не е само кожен проблем, а остро възпаление и кожата. Когато тя е възпалена, цялостният имунитет се активизира и след ден-два той рязко пада. Тогава е възможно да започнат ангини, отити и стомашно-чревните инфекции“, казва д-р Калайджиев и уточнява, че не всяко разстройство е вирусна инфекция. То може да е предизвикано и от храна. Ако няма температура, най-вероятната причина за стомашния дискомфорт е в храната, предупреждава той.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.