В болница „Св. Каридад“: Лекар на световно ниво с първи ендоваскуларен курс за диабетно стъпало
- 13:15, 19.12.2024
- 09:51, 20.12.2024
- 1687
- 2
В болница „Св. Каридад“ за първи път в Пловдив се организира курс с научноприложна насоченост към лечението на болни с тежки поражения в артериите на долните крайници, и по-специално при диабетици с усложнение, известно като диабетно стъпало.
Интердисциплинарен екип обсъждаше характера на съдовите засягания, необходимата диагностика и възможното интервенционално възстановяване на установените съдови запушвания.
Бяха извършени процедури с водещ оператор Мариано Палена, признат международен експерт в лечението на тази патология.
Освен инвазивните кардиолози от екипа на доц. Иван Мануков към болница „Св. Каридад“, участие взеха още д-р Иван Мартинов (инвазивен кардиолог УМБАЛСМ „Пирогов“), доц. Светлин Цонев (ангиолог и кардиолог УМБАЛ „Александровска“) и д-р Александър Плачков, съдов хирург от болницата.
Постигнатите изключителни резултати потвърдиха възможностите на приложеното лечение
за спасяване на долните крайници на пациенти с такива усложнения.
Сред населението на България процентът на диабетици е приблизително 10%, като 3-4% от болните са недиагностицирани и поради тази причина голям процент от новооткритите диабетици идват на преглед с вече развити усложнения.
Диабетното стъпало е между най-тежките последствия на захарната болест. То представлява комплекс от усложнения, водещи до увреждане на периферните нерви и съдове.
Засягането на нервите (невропатия) води до изменение на сетивните, моторните и двигателните функции. В резултат на това пациентите имат намалена чувствителност (усет за допир, температура и натиск), водеща до повишаване на риска от незабелязано нараняване на засегнатите тъкани и поява на трудно лечими рани и некрози.
Артериално-съдовото засягане, от своя страна, води до тяхното стеснение и запушване и съответно - влошено до липсващо кръвоснабдяване на краката. Това е вторият неблагоприятен фактор, допринасящ за формирането на така наречените „диабетни язви“ на краката. Освен че са трудни (или невъзможни) за пълноценно лечение, наличието им може
да доведе до инфекции, гангрена, ампутация
и инвалидизиране на пациента.
Лечението на диабетното стъпало е комплексно и включва стриктен контрол на рисковите фактори (диабет, тютюнопушене, висок холестерол), като често се налага ендоваскуларно и хирургическо лечение.
Ендоваскуларната терапия се очертават като ключова при лечението на диабетни язви на краката, когато компрометираният кръвен поток допринася за забавено заздравяване на тези рани. Чрез безкръвно разширяване на запушените артерии се спомага за подобряване на кръвообращението в стъпалото, в т.ч. и областта на раната. Нормализираната оксигенация и захранване в засегнатите зони води до ускоряване на заздравяването на раните. Своевременното провеждане може да предотврати ампутация.
Хирургията също е важен вариант за случаи на диабетни язви на краката за контролиране на инфекцията, отстраняване на мъртви тъкани и извършване на коригиращо позициониране на ставите.
Д-р Палена работи в италианската болница „Албано Терме“
и от 15 години извършва само пълна реканализация (отпушване) на артериите на долните крайници. Лекарят е един от малкото специалисти в света, които практикуват този тип интервенции. Италианският лекар се сблъсква с всякаква патология и е желан лектор на медицински конгреси и симпозиуми, свързани с проблема. Идеята е колаборацията между него и екипа на доц. Мануков от МБАЛ „Св. Каридад“ да продължи и в бъдеще.
Попитан дали ще идва пак, д-р Палена отговори: „Да, със сигурност. Но аз пътувам много по света, както вече стана ясно, и ще трябва да съгласувам датите на посещенията си с колегите от „Св. Каридад“. Те ще преценят кои пациенти според степента на увреждане ще оперираме заедно. Много важно е в България да има център, в който да се лекува това заболяване, където да бъдат обучавани специалистите, а населението да бъде информирано за това какво би могло да бъде предотвратено, ако се вземат мерки навреме. Дойдох в болница „Св. Каридад“, за да промотирам този вид дейност, защото целта е да се намалят ампутациите и да се подобри качеството на живот на пациентите.“
Д-р Палена коментира и нивото на българските си колеги: „Впечатлен съм от професионализма и подготовката им. Това са изключителни лекари. Знам, че макар на малко места, и тук се правят подобни операции, затова един такъв център би бил много полезен както за лекарите, така и за пациентите“, заяви италианският специалист.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.