46

Увеличиха се болните деца от скарлатина, ковидът също не е спрял

Говори доц. д-р Олиана Бойкинова, шеф на Клиниката по инфекциозни болести към УМБАЛ „Св. Георги”

- Доцент Бойкинова, в последно време много се заговори за увеличаване на болните от скарлатина. В опасни граници ли е ситуацията?

- В сравнение с минали години броят на пациентите наистина е увеличен. Не е извънредно много, но в отделението непрекъснато имаме по двама-трима болни.

- От колко време се забелязва това увеличаване на заразените?

- От два месеца не сме оставали без пациент със скарлатина в клиниката. Не са много, но преди сме имали дълги периоди, в които не сме имали нито един, който да покажем поне как изглеждат външните белези на студентите по медицина.

- Каква е причината за увеличаването на заболяването?

- За разлика от всички други вирусни инфекции, които засягат горните дихателни пътища, като грип, парагрип  и т.н., скарлатината е бактериална. Причината е, че всички тези инфекциозни болести се бяха „скрили“ поради спазването на противоепидемичните мерки, които се наложиха заради ковид. Сега всички тези инфекции избуяха отново, показаха се, припомниха, че съществуват. Освен това и скарлатината се предава по въздушно-капков път.

- С какво е по-различна тази инфекция?

- Това е бактериална инфекция и се лекува с антибиотици, най-вече с пеницилин. Лошото при нея е, че може да повтаря, има рецидиви и не изгражда траен имунитет. При нея най-важното е, че трябва незабавно да се започне лечение, защото настъпват усложнения, които засягат бъбреците, сърцето и ставите. 

- Кой боледува повече?

- Предимно деца. При възрастни е много рядко.

- Как да разпознаем скарлатината?

- Ангина, повръщане и температура са сигурните знаци за скарлатина. След това до 48 часа се появява един много характерен ситен обрив, който обхваща цялото телце на детето, лицето е с червени бузки, бял триъгълник около устничката и характерния „малинов език“.

- Кое е първото нещо, което трябва да направят родителите?

- Най-важна е точната диагноза. Веднага трябва да се консултират с личния лекар и при съмнение трябва да  се насочат към нас. Ако е в по-лека форма, може да се лекува и у дома. Скарлатината, за разлика от другите инфекции, се лекува само с антибиотици.  Трябва обаче да се знае, че единствено лекарите са тези, които могат да предпишат точно кой да е той.

 - Целогодишно или сезонно заболяване е скарлатината?

- По-характерно е за зимата, късната есен, ранната пролет. Но не е изключено и в по-топлите месеци. Мисля дори, че личните лекари имат бързи тестове, с които много бързо се установява скарлатината. Става за минути.

- Колко дълго протича заболяването и какви са последствията?

- Средно от седмица до 10 дни. Имали сме и тежки форми, които съчетават скарлатина и варицела. Наскоро имахме детенце с такава смесена форма. Минаха две седмици, докато се  възстанови. Ако е започнало навременно лечение, няма страшно.  Ако не е лекувано обаче, детето има късни усложнения, които са много сериозни. Засягат се три органа - сърце, бъбреци и стави, и трябва много да се внимава.

- Болни с какви други инфекции имате в момента в клиниката?

- Имаме грип А. Пак не са много, но той започва много силно - висока температура, отпадналост, болки в цялото тяло. Има и възрастни, и деца. Имаме пациенти със следгрипни  усложнения, пневмонии. Самият  грип протича леко, ако се започне бързо лечение. Минава за около 4-5 дни. Наблюденията ни сочат, че най-бързо се преодолява с „Тамифлу“. Имаме разнообразна инфекциозна патология в момента, има хепатити - Е, Ц, Б, и ротавирус, но не са повече от други години. Ковидът също не е спрял, но не е толкова интензивен.

- Има ли проблем с леглата в момента?

- Не. Имаме легла, за нито едно заболяване не липсват лекарства, имаме обучен персонал. Въпреки че от старите специалисти останахме малко, младите лекари и специализанти са много старателни, любознателни и много бързо се научиха да разпознават болестите. На този етап няма нищо тревожно за хората.

- Какво бихте казали на хората, за да не стигат до вас?

- Най-важна е точната диагноза, затова трябва винаги да се търси консултация с личния лекар, когато човек не се чувства добре. Всяко самолечение може да доведе до усложнения. Хората трябва да знаят, че има специфики при различните вируси, затова и лечението често е различно.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?