49

Сложим ли дрехите с дълъг ръкав, нивото на витамин Д пада

Д-р Любомир Сапунджиев, началник на отделението по ревматология в УМБАЛ "Пълмед": Превенцията на остеопорозата е изкуство и се прилага индивидуално за отделния пациент, не се прави на сляпо

- Д-р Сапунджиев, какви ревматологични заболявания се обострят през този сезон и по-благоприятни ли са слънчевите дни за хората с артроза например?

- За съжаление не само промените (играта) във влажността, атмосферното налягане и температурния спад имат значение - споменатите климатични фактори са предиспозиция за обостряне на остеоартрозата на носещите стави (коленни, тазобедрени), ставите на ръцете и гръбначния стълб. През късната есен е пикът на сезонните вирози, което е сериозен фактор за активиране на стабилни до момента заболявания от групите на възпалителните ставни - ревматоиден артрит, псориатичен артрит, спондилоартритите и от групата на системните заболявания на съединителната тъкан - системен лупус, прогресивна системна склероза, възпалителни миопатии и припокриващи други синдроми. Промените в температурата и дрехите с дълъг ръкав са причина за спад в собствената продукция на витамин Д и акцелериране на остеопорозата, а сезонните промени в хранителния режим - за обостряне на метаболитните ставни заболявания като подаграта.


 
- Възможно ли е да се предотврати опасността от счупвания на стави при метаболитно костно заболяване и кога планирате да проведете традиционните за вашето отделение безплатни прегледи за остеопороза при жените?

- Естествено ефектите на споменатите климатични и диетични фактори са отдавна познати и съответните мерки за превенция - също. Както всеки ноември, УМБАЛ "Пълмед" стартира на 7 ноември и ще продължи до 2 декември кампании за диагностика и оценка на остеопорозата с безплатни измервания на костната минерална плътност и консултации за болните с инструкции за диетичен режим, започване, продължаване или промяна в съществуваща до момента терапия на остеопорозата. Прегледите се извършват от понеделник до петък от 9:00ч. до 13:00ч. в  блок Д на „Пълмед“. Безплатните прегледи са с фокус върху жените, но се консултират и мъже над 70-годишна възраст или с други рискови фактори, като състояние след орхиектомия. Сега е моментът за преоценка на терапиите на метаболитните артропатии (подагра), остеоартрозата на носещите стави (курсове с хондропротектори) и инструктажи на болните с възпалителни ставни и системни заболявания.
 
- Какво препоръчвате за превенция на остеопорозата – спорт, процедури, определени храни или витамини и минерали?

- Превенцията на остеопорозата е процес, пряко свързан с причините за нейното настъпване и за да водим адекватна превенция е необходимо да знаем при конкретния пациент състоянието на минералната обмяна. Това означава - ниво на витамин Д в кръв, тестове за бъбречна и чернодробна функция, електролити (калций, фосфор, магнезий) в кръв и 24 часова калцийурия, паратхормон в кръв и поне алкална фосфатаза (маркер за костно изграждане) и  β-изомеризирания кръстосаносвързан карбокситерминален телопептид на колаген тип-1 (β-СТX-I, у нас β-CrossLaps) - продукт от дейността на остеокластите от разграждането на колаген тип-1, съставляващ 90% от органичния матрикс на костта - маркер за костно разграждане. Тогава се препоръчват субституция с минерали - Са, витамин Д и двигателен режим. Самоназначаването на суплементи - дори Са може да е опасно (акцелериране на литогенеза в бъбреци, жлъчка) и атеросклерозата, когато е направено без информация за костния търновър.
Превенцията на остеопорозата е изкуство. Прилага се индивидуално при отделния пациент и не се прави на сляпо.
 
- На какво се дължат патологиите на опорно-двигателния апарат при децата и юношите и увеличава ли се разпространението им?

- Урбанизацията и заетостта на родители и учители - естественият пример на подрастващите, е причина за заседнал начин на живот и повече време пред таблет, компютър, телевизор или телефон, отколкото контакти на живо и природосъобразен начин на живот. Негативните последици са факт - наднормено тегло, нарушен метаболизъм с покачване честотата на болестите на растежа (асептични некрози), отклонения в биомеханиката на носещите стави, лоша пикова костна минерализация и съответно ранна остеоартроза, метаболитни заболявания - подагра, хондрокалциноза, остеопороза.
 
Визитка
 
Д-р Любомир Сапунджиев е началник на отделението по ревматология в УМБАЛ "Пълмед" от 2008г. Завършва Медицински университет Пловдив. Специалност Вътрешни болести придобива през 2000 г., а специалност Ревматология през 2004 г. Той е и  дипломиран магистър по Социална медицина и Здравен мениджмънт. От 1996г. до 2008 г. е асистент в Медицински Университет "Св. Георги" Пловдив.
Той има също правоспособност за извършване на диагностични дейности с рентгенова апаратура и на ставна ехография. Член е на Български лекарски съюз. Взема участие в многобройни национални конгреси и семинари по специалността.
 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?