4968

Само 400 лекари се грижат за психичното ни здраве

"От 850 психиатри през 1990 г. у нас в момента са останали по-малко от 400. Сградните фондове на психиатричните лечебни заведения са много стари. Една болница има в България, която е що-годе нова - в Пазарджик. Всичко останало е строено преди 50-100 години". Това заяви пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов - бивш началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив. Той коментира и пожара в психиатрията във Варна, при който загина вързан пациент. 

Попов обясни, че пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. Затова са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас. 

"Такива запалвания е имало, в момента има и ако така продължаваме, ще има. Тези хора пушат много. Това представлява много голяма опасност. Да стои една сестра 24 часа и да гледа кой си е загасил цигарата - няма да стане. Трябва да има система първо на локално известяване. Трябва да се създадат противопожарни системи, които да работят", категоричен бе доц. Попов. 

"Имобилизацията има ограничено време - 2 часа. След това пациентът трябва да бъде освободен. Идеята на това фиксиране е да се даде време на медикаментозната терапия да подейства. Очаква се, че вече пациентът трябва да е малко по-спокоен, но невинаги това е възможно. Някой път се движим по ръба", разясни още специалистът.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?