Родилките от ул. "Весела" се местят на гарата

МБАЛ "Св. Мина" става "Св. Пантелеймон - Пловдив" срещу 660 000 лева инвестиции

Родилният дом на ул. „Весела” ще се мести в сградата на Първа градска болница /МБАЛ „Св. Мина”/, която се намира на ул. „Иван Вазов” 59, до Централна гара. АГ отделението с 54 легла ще заеме целия горен етаж и още един, където сега са хирургиите. Тук, на ул. „Иван Вазов”, ще се пребазира и родилното от Втора градска болница /МБАЛ „Св. Пантелеймон”/ . Новото  АГ отделение ще е с 10 легла повече, обясни вчера управителят на МБАЛ „Св. Пантелеймон” доц. д-р Петко Недев.

Сливането на двете общински болници под шапката на МБАЛ „Св. Пантелеймон -Пловдив”  ще се обсъжда на утрешната сесия на местния парламент. Д-р Недев е категоричен, че всички лечебни дейности на „Св. Мина” и „Св. Пантелеймон” се запазват, а някои отделения се разширяват. Персоналът си остава и дори ще се търсят допълнително добри кадри. Шефът на "Св. Мина" д-р Генади Странджев ще се върне на старото си място като зам.-управител, но ще има и втори заместник на обединената болница.

След вписването в Търговския регистър името на „Св. Мина” се заличава. Първа градска болница ще се води База 2 на МБАЛ „Св. Пантелеймон” със 198 легла, от които 163 ще имат договор със Здравна каса. Сега съотношението е 192 спрямо 151. Реформа предстои и в сградата на МБАЛ „Св. Пантелеймон” на бул. „Никола Вапцаров” 2, която ще е База 1. Тук например ще се преместят хирурзите от „Св. Мина”, в резултат на което ще има по-голямо отделение. В резултат на сливането се разширяват отделенията за анестезиология и интензивно лечение и за вътрешни болести.

Реално великото преместване на родилките и бебета  от ул. „Весела” ще стане, след като направят ремонт в сградата на ул. „Иван Вазов”, а РЗИ - Пловдив и Здравното министерство дадат писмено разрешение за дейността на окрупнената болница. Всички преустройства и оформяне на документацията трябва да приключат в срок до три месеца, планира д-р Петко Недев. Ремонтът и доставката на допълнителна медицинска апаратура ще струват 660 000 лева с ДДС. 

До обединението на двете болници се стигна, след като МБАЛ „Св. Мина” изпадна в дълбока криза с 3 млн. лева дългове. Според ресорния зам.-кмет Розалин Петков от 2012 г. досега общинският бюджет е платил 5 млн. лева на „Св. Мина”, за да не стигне до фалит. И тази година Първа градска болница всеки месец трупа по 100 000 лева загуби, който проблем може да се реши с новата структура, счита шефът на МБАЛ "Св. Пантелеймон". За миналата година Втора градска има близо 600 000 лева печалба.  

Засега не е ясно какво ще прави община Пловдив със сградата на ул. „Весела”. Белодробна болница на Цариградско шосе, чиято дейност беше преместена в УМБАЛ „Св. Георги”, вече три години стои празна.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?