Първа градска тръгна по трънливия път на Белодробна болница

За два мандата бившият кмет Иван Тотев смени четирима управители, а болницата стана заложник на политически интриги и вражди

Вече никой не си спомня кога точно МБАЛ "Св. Мина" тръгна по трънливия път на Белодробна болница. С други думи - към фалита. В лекарските среди отдавна се говори, че срещу бившата Първа градска е задействан сценарий, чиято крайна цел е ликвидирането на дейностите и продажбата на апетитния имот на пъпа на Пловдив. 

Болницата отдавна е заложник на политическите интриги и вражди под тепетата. В последните 10 години тя е ръководена от шестима управители, като 4 от рокадите станаха в двата мандата на бившия кмет Иван Тотев. На поста се изредиха Надежда Крумова, Георги Йорданов, Борис Джурджев, Галина Карауланова и Генади Странджев, преди на горещия стол да седне сегашният управител проф. Петър Петров. 

След поредицата от кризи бившата градска разписа поредния спасителен план, който предвиждаше вливане на МБАЛ "Св. Мина" в МБАЛ "Св. Пантелеймон". За това дори има решение на Общинския съвет от 22 декември 2016 г.  Предложението на тогавашния зам.-кмет по здравеопазване Розалин Петков обаче така и не успя да се реализира, защото от РЗОК - Пловдив не разрешиха обединението на двете общински болници. Един от мотивите беше, че  Първа градска ще повлече след себе си на дъното и "Св. Пантелеймон", която години наред отчита печалба и инвестира в модернизация на базата.

През последните години МБАЛ "Св. Мина" вървеше към фалит, който според шефа на хирургичното отделение д-р Цветан Деведжиев е бил предизвикан умишлено.  Не стигаха пари за лекарства, консумативи, поддръжка на сградата на ул. "Иван Вазов", за осигуровки, заплати и работно облекло.

През есента на 2016 г., преди да се вземе решение за вливането на болницата във Втора градска, мнозинството в Общинския съвет беше освободило от длъжността управителката на "Св. Мина" д-р Галина Карауланова. Единствената причина за тази смяна беше твърдата й позиция, че болницата може да  излезе от колапс, без да минава под шапката на МБАЛ "Св. Пантелеймон".

Зад програмата на д-р Карауланова бяха застанали хората, които работеха в болницата, но протестите на медиците не помогнаха. Администрацията отказа да чуе аргументите на  вече бившата общинска съветничка д-р Лилия Учкунова, която постоянно беше сред персонала и настояваше за конкретни мерки, без да се предприема окрупняването. Пренебрегнато беше и становището на шефа на Лекарския съюз д-р Георги Кръстев, както и на Реформаторски блок, представен в местния парламент от съветничката Пепа Деведжиева, че болницата може да бъде запазена като самостоятелно дружество.

На шефското място в "Св. Мина" беше временно назначен  довереният на тогавашната власт д-р Генади Странджев. Преди да заеме новия пост, той беше ликвидатор на Белодробна болница, чиято дейност беше прекратена безславно заради дългове. Сред медиците се заговори, че д-р Странджев имал задачата да ликвидира и "Св. Мина".

Протестите  сред персонала продължиха, защото  нямаше кой да се захване с главния проблем - защо МБАЛ  "Св. Мина" е ощетена с парите от Здравна каса и по какъв начин те могат да бъдат набавени. 

Няколко месеца след изборите д-р Генади Странджев си  подаде оставката, без да обясни публично защо, и се върна като началник на хирургично отделение в "Св. Пантелеймон", което му е било пазено през годините на "командировката". От няколко месеца "Св. Мина" се управлява от проф. д-р Петър Петров, назначен временно, докато се проведе конкурс. Протести сред персонала  срещу него  няма. Срещу новата градска власт - също. Засега.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Брей

Брей

21.07.2020 | 18:35

Тази статия напомня за претоплена стара манджа.Защо пълните пространството само с празнодумие?

Отговори
0 0
Кен Киси

Кен Киси

21.07.2020 | 16:12

Полет над кукувиче гнездо

Отговори
2 0
Иванов

Иванов

21.07.2020 | 13:16

Хората са прави...Представете си - може би вече са над 400 болници. От тях минимум 120 са ИЗЛИШНИ....Частна болница означава - СТРУКТУРА, която да лъже и краде и нищо повече... Над 80 % се върши ЕЛЕМЕНТАРЕН ТИП ДЕЙНОСТ. Кой оценява това... Една купчина празнодумковци говорят колко били неоценени - това са глупости . Здравната каса се ИЗТОЧВА КАТО ЗА световно....Медицина от давна няма - ВСИЧКО Е ВИСОКИ ТЕХНОЛОГИИ... Техниката върши ВСИЧКО. Лошото е че една голяма част са с болни амбиции и мания за величие...На мед. лица - ДА СЕ ЗАБРАНИ ТОТАЛНО ДА ГОВОРЯТ ЗА ЦЕНООБРАЗУВАНЕ....Това е работа за инженери...Иска се стимулиране на държавните и общински болници....И това ще стане....Очаквайте много интересни факти за разни мед. велможи. Тези материали ще се пращата до ВСИЧКИ МЕДИИ.. Крайно време е тази мед. хунта да се смачка

Отговори
3 2

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?