Пловдивските джипита на амбразурата срещу коронавируса

В Пловдив личните лекари са около 500 и за тях са необходими по 2000 маски на ден

Джипитата, които са на първи линия в битката с коронавируса заедно с лекарите от инфекциозните клиники, са в много неблагоприятна и дори опасна ситуация. За това алармираха от Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. 

"Ние сме единствените частни лечебни звена, които поемат пациенти със съмнения за заболяване от коронавирус. Останалите са държавни и общински болници. Министерството на здравеопазването се е ангажирало за тях и ще ги снабди с маски и защитни облекла, докато ние си купуваме всичко сами. Цените скочиха заради епидемията от коронавируса и на заводски цени най-обикновената маска от 5 стотинки се покачи на лев и девет стотинки. Освен това те се намират по-трудно. Има опасност Министерството да ги изкупи всичките и в един момент, след като наличните ни маски, с които разполагаме, свършат, да останем без защита. Напът сме да се превърнем в частна армия, която сами си купува пушките", коментира д-р Костадин Сотиров - председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив и областта.

Той изрази надежда в екстремната ситуация държавната власт да им съдейства с осигуряването на защитни облекла. С решаването на проблема се нагърби и Българският лекарски съюз. За целта съсловната организация изпрати писмо до министъра на здравеопазването. В него се казва, че в практиките на общопрактикуващите лекари в България работят приблизително 10  000 човека. От тях самите доктори са 4200, а останалите са наетите специалисти по здравни грижи. 

Съобразно предписанието за ползване на предпазна маска и продължителността на работния ден, смятаме, че са необходими минимум по 4 броя маски на ден на човек.
Общият брой маски, който трябва да се подсигури в дейността на общопрактикуващите лекари в страната, е приблизително 40 000 броя дневно. В Пловдив личните лекари са около 500 и за тях са необходими по 2000 маски на ден.

Друг проблем, която възниква пред личните лекари, е намаляването на дейността им с оглед на взетите мерки срещат коронавируса, което ще доведе и до спад в приходите им през този период. Иначе голяма част от техните пациенти са се вслушали в призивите им да идват с маски на преглед. Тези пък, които имат грипоподобни симптоми, не ги посещават на място, а се консултират по телефона, и ако положението им се окаже тежко, търсят помощта на лекари инфекционисти.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?