49

Елена Гроздева от Пловдив: Доживях до юбилея си благодарение на две болници на световно ниво - „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“

Ели е елегантна руса пловдивска бизнесдама, отскоро е член на „Клуб 50“, и е истински горда и щастлива, че е доживяла този юбилей.
Защото...през 2016 г., когато е само на 44, преминава през тежко изпитание. Жива съм, благодарение на лекарите в болница „Медлайн“ и иновативната терапия HIPEC, които ме измъкнаха от прегръдката на смъртта, заявява пловдивчанката Елена Гроздева.
Всичко започва с „невинна инфекция“ на пъпа. Следват прегледи, консултации с акушер-гинеколог и хирург. През юни 2016 г. заключенията са, че жената няма здравословен проблем. Възпалението обаче не отминава и на 13 септември тя е при своя приятел д-р Владимир Коларов, началник на Хирургията в МБАЛ „Здраве“ в Пазарджик. Той почиства раната и  веднага изпраща материал за хистологично изследване, защото понякога тумор на яйчника е възможно да метастазира в пъпа и да се прояви под формата на  „сестрински възел Мери Джоузеф“ по името на своята откривателка. До този момент в своята практика лекарят не се е сблъсквал с тази диагноза, но нещо му подсказва, че това ще е първата му среща.
Лошите съмнения се потвърждават – Елена е с карцином на яйчника в четвърти стадий, процесът се е разпространил и е обхванал почти всички органи в корема. Лекарят е категоричен: „Единственото място, където могат да ти помогнат е „Медлайн“, защото болницата успешно прилага иновативния и животоспасяващ метод  HIPEC, а екипът е отлично подготвен за комплексната интервенция.“
Постъпва в лечебното заведение със смесени чувства – тревога, очакване, надежда. Хирургът д-р Грую Мишев при прегледа с недоверие я пита: „При толкова напреднал карцином, вероятно не сте ходили на гинеколог поне 2 години?“ 
Добре, че имаше дата на последните ми изследвания - от юни същата година, а там се вижда, че няма и следа от онкологично заболяване, казва Елена. Целият екип в Хирургията е шокиран - само за 2-3 месеца се е появил тумор и се е развил до 4-ти последен стадий. 
„Явно е възможно, но лошото беше дотук. Попаднах на перфектен екип -  гинеколозите д-р Георги Крумов и д-р Борислав Иванов, на хирурга д-р Грую Мишев и на анестезиолога д-р Стефан Василев, на които никога няма да мога да се отблагодаря. Сътвориха вълшебства с мен. Наложило се е да бъде направена тотална хистеректомия, махнати са далакът, целият перитонеум, 1/3 от черния дроб, части от диафрагмата, от тънките и дебелите черва. По време на операцията ми са почиствали разпръснатите в коремната кухина ракови клетки „една по една“, а с невидимото за очите се справил HIPEC”, обясни жената. 
Първоначално много се страхува от интервенцията, защото има лош спомен от анестезии – след цветна снимка едвам я събудили. Но в „Медлайн“ всичко минало безпроблемно, благодарение на д-р Василев.
След обемната операция и HIPEC възстановяването било трудно, а на моменти дори мъчително. А без подкрепата на екипа преодоляването е невъзможно, но в тази болница лекарите и медицинските сестри са непрекъснато до пациентите. 
Д-р Крумов посещава Ели всяка вечер в 22 ч., за да провери как е, има ли проблеми и трябва ли да се прави нещо. Не бях изключение, той се отнася така грижовно и с останалите болни, а това много помага на всички, отбелязва тя. 
След повече от 3 седмици престой при една от визитациите Гроздева събира кураж моли д-р Крумов да я изпише. Останалите възразяват и са категорични, че е рано да я пускат. Но той е непоколебим: „Вкъщи ще се възстанови по-бързо! Имам й доверие!“ и тя заминава. 
„В този момент той ми спаси живота за втори път, казва сега Елена. - Всички трагични събития в моя живот ме накараха силно да повярвам на българските лекари, болници и изобщо на цялото здравеопазване, каквото и да говорят за тях. Прекланям се пред мениджъри, които купуват най-съвременната медицинска техника и инвестират в подготовката на екипа си!“ 


Лечението й продължава вкъщи. За Ели се грижи цялото семейство и най-много съпругът й Лъчезар. „Ако нямаш подкрепата на близките си и особено на партньора си, краят идва много бързо. Виждала съм го с очите си при няколко жени, които бяха изоставени от съпрузите си и вече не са между живите“, разказва тя.
Възстановяването на Гроздева продължава. Изкарва курс химиотерапия в Отделението по онкология и хематология в МБАЛ „Централ Хоспитал“, където също се среща с перфектен медицински екип. След това се връща отново в „Медлайн“, но този път в ортопедията, защото чупи тазобедрената си става. 
Медиците от „Медлайн“ обаче са категорични, че след интервенцията трябва да води пълноценен живот и по никакъв начин да не се вторачва в болестта. Тогава със семейството си заминава на екскурзия в италианската област Пулия. С бастунчето и накуцвайки, но не спирах да ходя, спомня си пациентката.
В момента развива собствен бизнес. Винаги съм мечтала да се занимавам с козметика на лице, но преди болестта все „нямах време“, а вероятно съм нямала кураж да зарежа всичко и да започна от нулата, коментира Ели. Полага началото случайно – прави проект за start up (нова фирма/дейност), с който кандидатства за одобрение в Агенцията за хората с увреждания. Това се случва през пролетта на 2020 г., малко след обявяване на пандемията от COVID-19. Няма очаквания и затова през септември, когато проектът е одобрен, остава силно изненадана. Така се ражда „Белла Ела“ и я прави много щастлива. Вече има постоянни клиенти, но продължава да се обучава непрекъснато.
И всичко това е благодарение на лекарите в „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“ - две болници на световно ниво, казва Гроздева. Призовава хората да се борят и да знаят, че  HIPEC терапията е изключително ефективна, особено в ръцете на правилните специалисти. 

Знакът на сестра Мери Джоузеф

Сестринският възел Мери Джоузеф е наричан още знак на сестра Мери Джоузеф. Това е осезаем възел, изпъкнал в пъпа като резултат от метастази на злокачествен рак в таза или корема. Може да бъде болезнен при докосване.

Сестра Мери Джоузеф Демпси (род Джулия Демпси ) е бил католическа монахиня и хирургичен асистент на Уилям Дж. Майо в болница "Света Мария" в Рочестър, Минесота от 1890 до 1915 г. Тя насочва вниманието му към явлението и той публикува статия за него през 1928 г.  

Терминът „Сестра Мери Джоузеф“ е въведен през 1949 г. от британския хирург Хамилтън Бейли, един от най-влиятелните автори на учебници по хирургия през 20-ти век.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
дано!

дано!

25.11.2022 | 10:10

пожелавам ви здраве!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Отговори
2 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?