Двоен удар по джоба на пациентите! Вижте с колко скача здравната вноска
- 14:00, 02.03.2023
- 15:24, 02.03.2023
- 5628
- 4
Българите ще трябва да се бръкнат още по-дълбоко в джоба, за да ползват здравните услуги. Причината са искания на лекарската гилдия, които вероятно ще бъдат удовлетворени още в рамките на тази година. Здравната вноска да се вдига плавно, докато вместо сегашните 8% от месечния осигурителен доход достигне 12%. Това предложи наскоро д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.
По думите му, ние сме най-бедното население в Европа, с най-ниската здравна вноска, а разходите в здравеопазването са същите, каквито са в останалите европейски държави. Дори сегашната вноска - 8%, не е реална заради групите граждани, на които държавата плаща вноската и тя не е в пълния си размер, припомни той. В момента здравната вноска (8%) се поделя между работодател и работник в отношение 60:40 - 3,2% за сметка на осигуреното лице и 4,8% за сметка на работодателя. Държавата поема вноската за деца, пенсионери, социално слаби и други групи хора, посочени в чл. 40, ал. 3 от Закона за здравното осигуряване.
Според д-р Маджаров, ако се повиши нивото на здравната вноска, това би намалило претенциите, че се налага доплащане при оказване на медицинска помощ. Според него проблемът е и че голяма част от доплащането, което правят пациентите, е не за иновативни терапии, а за лекарствата за кръвно налягане, за диабет, за други хронични заболявания.
Темата за повишаване на здравната вноска ще бъде обсъдена с политиците, увери д-р Маджаров и посочи, че в момента „заблуждаваме себе си“, че някой ни е осигурил всичко.
В същото време джипита призоваха потребителската такса за посещение при лекар да стане 1% от минималната работна заплата, която от 1 януари е 780 лева. Това означава да оставяме по 7,80 лева при всеки преглед. Сега таксата е 2,90 лв., като тя не е променяна от 2012 година.
Медиците искат още НЗОК или социалното министерство да започнат да покриват пълната сума на таксата за социални групи като децата, пенсионерите, хората с ТЕЛК и др. „Като педиатър с над 1000 деца в практиката бих коментирала, че сме крайно ощетени. Едно дете идва от един до три пъти на преглед за едно заболяване, а платен е само профилактичният преглед - веднъж годишно за деца над 7 години. Лично не одобрявам наличието на касичка в лекарски кабинет. Би трябвало Здравната каса да заплаща всеки преглед с различна сума според типа на прегледа“, коментира столичен педиатър.
Медиците споделят, че в гилдията тлее натрупано недоволство през годините заради факта, че социална политика се прави чрез лекарите, които в доболничната дейност са принудени да се регистрират по Търговския закон и да реализират приходи. Много джипита дори заплашват с протести, ако проблемът с потребителската такса не намери решение в обозримо бъдеще.
Бивш общопрактикуващ лекар от Златица разказва, че за да оборудваш една практика, са необходими минимум 5000 лв. за консумативи като хартия, ЕКГ, такса за медицински софтуер, ток и вода, заплата на медицинска сестра, осигуровки и др. Освен това лекарите плащат и наем за помещение. В същото време капитацията е 1,50 лв. на пациент.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни



