49

Д-р Стефан Василев: Винаги съм се чудил защо пациентите се боят от анестезията, а не от диагнозата

Д-р Стефан Василев завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1993 г. Специалност по анестезиология и интензивно лечение придобива през 1999 г. Притежава сертификат за борба с острата и хронична болка при пациенти с карцином от Националния онкоцентър в София. Има следдипломна квалификация за лечение на острата и хронична дихателна недостатъчност в София. Поставя "порт а кат" системи за полихимиотерапия, които значително повишават качеството на живот на пациенти със злокачествени заболявания.

В продължение на 10 години е началник на ОАИЛ в МБАЛ "Събо Николов" в Панагюрище. От 2008 г. е на работа в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. След това преминава в болниците „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“.

От началото на COVID-19 пандемията той и ръководеният от него екип са на първа линия в битката срещу коварния вирус.

- Д-р Василев, от кога се поставят анестезии, кога е направена първата? Още древните римляни са казали, че „успокояването на болката е божествено дело” (sedare dolorem opus divinum est), затова е важно тя да бъде овладяна бързо и ефективно.

- На 16 октомври 1846 г. студентът от Медицинския факултет на „Харвард” Уилям Мортън публично показва, че е възможно да бъде извършена болезнена интервенция, само че без болката, използвайки етерни пари при вадене на зъб. Това се смята за едно от най-големите открития в света, което спасява пациента от болката.

- А този ден е станал професионален празник на анестезиолозите. Какви упойки се ползват сега?

- Не бих желал да говорим за упойки, а за анестезии. Терминът анестезия (an + esthesia) има гръцки произход и означава липса на сетивност (чувство за допир, натиск, температура, в т. ч. и болка).

До ден днешен изкуството на обезболяването постоянно се усъвършенства. Има много и различни видове анестезии и анестетици. В резултат на това усъвършенстване на анестетиците и анестезиологичните техники всички хирургични специалности - хирургия, урология, акушерство и гинекология, ортопедия и т.н., претърпяват огромно развитие.

- Много хора обаче продължават да се страхуват от анестезиите и смятат, че след интервенцията няма да се събудят. Защо?

- Винаги съм се чудил защо се страхуват от анестезията, а не от диагнозата, довела до операцията?! В днешно време се прилагат изключително модерни и безопасни анестетици. В нашите болници - „Медлайн“ и „Централ Хоспитал“, по време на анестезията се провежда строг мониторингов контрол. Непрекъснато се следят сърдечната дейност, кръвното налягане, нивото на газовете в кръвта и в издишания въздух, дълбочината на анестезията (б.а. - дълбочината на съня), температурата, степента на мускулната релаксация. Това ни позволява да сме точни и коректни към пациентите, а така улесняваме и работата на оператора.

- И все пак има случаи, когато състоянието на болния рязко се влошава. Вие имали ли сте такива критични ситуации?

- Ако не водим този строг контрол, бихме пропуснали това влошаване. А причината е в това, че голяма част от пациентите, които подлежат на планова или спешна хирургическа интервенция, са с тежки придружаващи заболявания - сърдечна, бъбречна, дихателна недостатъчност и/или онкозаболявания.

Да, имали сме, но сме се справяли незабавно. В нашите болници се прилагат всички видове анестезии - обща, регионална и локална. Подсигурени сме с достатъчно медицинска техника: наркозни апарати, монитори, релаксометри, сетове за регионална анестезия, вкл. и нервно-мускулни стимулатори.

- Кои интервенции изискват обща, а кои регионална и локална анестезия?

- Общата анестезия се прилага при операции с голям обем сложност в коремната и гръдната хирургия. Регионалните са изключително подходящи в ортопедията. Можем да обезболим единия крак или едната ръка. Пациентите с регионална анестезия обаче винаги са под лека седация, това им гарантира по-голям комфорт, докато продължава операцията.

Локалната анестезия се поставя от оператора, но анестезиологът присъства в залата.

Разполагаме и работим с анестетици, които 3-5 минути след края на инфузията вече са се саморазградили. Тях използваме в еднодневната хирургия.

- Колко време след операцията трябва да се събуди болният?

- Обикновено 10-15 минути след приключване на интервенцията е нормално и нашите болни вече са събудени. Но има пациенти, които са с тежки придружаващи заболявания или операцията е с голяма сложност, те остават приспани за няколко часа и ги събуждаме в Отделението по анестезиология и интензивно лечение (ОАИЛ).

При други болни, които нямат придружаващи заболявания, но интервенцията е с голям обем и сложност, още в предоперативния период поставяме епидурален катетър и така правим смесена анестезия - регионална и обща, с което намаляваме използването на наркотични анестетици и решаваме проблема с постоперативната болка. Това е техника, която снижава риска от постоперативно гадене и повръщане. Този метод е предпочитан от нас при извършването на ХАЙПЕК - процедура, прилагана за лечение на напреднали злокачествени заболявания в коремната кухина.

- Могат ли анестезиите да предизвикат увреждания и какви?

- Не увреждат, но някои от анестетиците могат да усилят симптомите на част от хроничните заболявания на пациентите. Затова имаме богат набор от продукти и правим най-правилния избор.

- Бихте ли могли да обясните достъпно за хората как работят анестезиите?

- При хирургични интервенции се използват комбинации от медикаменти, които осигуряват обезболяването, релаксацията и съня на болния.

- Има ли случаи във вашата практика, които са се запечатали в паметта ви и защо?

- Да, имам много такива случаи. Един от най-тежките, които си спомням и който успяхме да изведем до добър край, е на малигнена хипертермия при 23-годишна пациентка. Този синдром е рядко застрашаващо живота на пациента състояние, което е наследствено, но няма как да се предвиди предварително с изследване. Тогава неоценима помощ ни оказа началникът на КАИЛ в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив проф. д-р Чавдар Стефанов, с когото поддържаме професионални контакти и винаги консултираме пациентите си с него. Използвам случая да изразя нашата признателност към него.

- Увеличи ли се работата в операционните?

- След като близо 2 години оперирахме пациентите само по спешност заради COVID пандемията и със стабилното отзвучаване на вируса оперативната активност в болниците ни доста се засили.

Нашият екип е в пълна готовност, ако се появи нова вълна от коронавирус, да поеме лечението на тези болни, но не вярвам да се стигне до онези ситуации, които преживяхме.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
колега

колега

20.10.2022 | 20:27

Анестезиолог, на който можете да се доверите напълно!

Отговори
0 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?