Д-р Мина Апостолова: Бенки, които растат и сърбят, крият риск от рак
- 16:15, 27.04.2023
- 17:02, 27.04.2023
- 18 003
- 1
Няма човек без бенки - при някои са повече, при други - по-малко. Някои си ги харесват, а за други са комплекс. С настъпването на лятото при много хора бенките стават по-ясно изразени или дори се появяват нови. Опасни ли са и доколко са заплаха за здравето ни бенките, разговаряме с дерматолога д-р Мина Апостолова.
- Д-р Апостолова, какви са причините за появяването на бенки?
- Основни фактори за появата на бенките са гените и излагането на слънце, особено през детството. Кожата, която е излагана по-дълго на слънце, е предразположена повече към образуване на бенки. Те обаче могат да се появят и в защитени от слънцето зони - върху скалпа, ушите, клепачите, устните, дланите, ходилата и гениталиите. Могат да бъдат жълто-кафяви, кафяви, черни, червеникаво-кафяви, червени, лилави или с телесен цвят, напълно плоски или надигнати. Повечето бенки са с размер по-малък от 1 см.
- Какво всъщност представляват бенките, които понякога приемаме като приятен ефект, но за много хора са по-скоро дефект, който искат да скрият?
- Медицинският термин за бенка е меланоцитен невус. Основно тя се състои от клетки, наречени меланоцити. Това са клетките на кожата, произвеждащи пигмента меланин. Съществуват обаче и различни други кожни лезии, които наподобяват бенки. Те включват себорейни кератози, дерматофиброми и лунички.
- Като споменахте луничките, каква е разликата между тях и бенките?
- Луничките са плоски петна, които са жълтеникави, леко червеникави или светлокафяви, и обикновено се появяват през слънчевите месеци. Най-често се появяват при хора със светъл тен, руса или червеникава коса и светли очи. Луничките се дължат на увеличаване на количеството тъмен пигмент, наречен меланин. При хората с лунички и бенките се наблюдават по-често.
- Трябва ли да се премахват бенките, които не харесваме?
- Не е необходимо да премахвате всички бенки. По-голямата част от тях не са ракови и обикновено не стават такива. Периодичното наблюдение и медицинската оценка на бенките обаче са важни в определянето кои бенки трябва да бъдат отстранени. Избягването на слънцето и предпазването от него, включително редовното използване на слънцезащитни продукти, също може да помогне за потискане на появата на някои видове бенки и лунички.
- Когато става въпрос за здравето, кои бенки е добре да се премахват?
- Важно е всяка нова или променяща се бенка да бъде видяна от дерматолог. Особено тези, които нарастват, сърбят, залющват се или кървят, за да се оцени риска.
- Можем ли сами да разберем кои бенки са опасни?
- Има три основни групи бенки: обикновени (симетрични), неправилни и ракови. Обикновените в повечето случаи са доброкачествени и безвредни. Те са симетрични, имат правилни граници, еднороден цвят. Вродените бенки са се образували още по време на развитието на плода. Други бенки могат да възникнат по-късно поради фактори, които не са генетични, а от околната среда, като излагането на слънце например.
Неправилните бенки могат да се появят навсякъде по тялото, но най-често се намират върху изложена на слънце кожа, особено в горната част на гърба и раменете, където хората често получават най-тежките си слънчеви изгаряния. Самите неправилни бенки обаче рядко се превръщат в меланом или рак.
- Можем ли все пак да разпознаем раковите бенки?
- Меланомите са изключително неправилни и често с неправилна форма. Важно е да наблюдавате внимателно всички бенки за промяна в големината, формата, дали са започнали да ни сърбят и дразнят. Редовно трябва да оглеждаме тялото си. Можем да си помогнем с огледало или някой близък да огледа местата, които не можем да видим. Поне един годишен преглед на бенките на цялото тяло от дерматолог също е важен за ранното откриване на меланом. Това особено важи за хора с повече бенки. Рискът от рак на кожата е по-голям при непрекъснатото <210> излагане на слънце, като най-рискови са раменете, горната част на гърба, главата и шията. Ушите също са често място на нетипични бенки
- Могат ли бенките да изчезнат от само себе си и кога се налага отстраняването им?
- В някои случаи бенките могат да изсветлеят или напълно да изчезнат на по-късен етап от живота. Това може да бъде дело на имунната система на организма, която атакува бенката и я кара да регресира. По-голямата част от бенките не са ракови и обикновено не стават такива, затова тяхното отстраняване не се налага
- А как се премахват рисковите бенки?
- Хирургичното отстраняване е единственият начин, а тъканта трябва да бъде изпратена за хистологично изследване. Не се препоръчва лазерно премахване или други деструктивни методи.
- Болезнено ли е премахването на бенките?
- Не е болезнено. Извършва се чрез локално обезболяване. Повечето хора съобщават за минимален дискомфорт след операцията. Рядко може да са необходими дори болкоуспокояващи.
- А може ли бенката да порасне отново след отстраняване?
- Възможно е, ако има останали клетки в кожата. Тогава бенката може да се появи отново в същата или в съседна област.
- Кога и колко често трябва да се преглеждат бенките?
- Специалистите препоръчват ежемесечни кожни самопрегледи и кожен преглед на цялото тяло веднъж годишно. Отново ще подчертая, че е важно възможно най-скоро да бъде прегледана от дерматолог всяка нова, променяща се, кървяща или растяща бенка. Ако се диагностицира и лекува на ранен етап, ракът на кожата обикновено е лечим. Така че не бъдете безотговорни към здравето си, а се преглеждайте редовно!
- Можете ли да ни дадете практични съвети как да пазим бенките от слънцето?
- В последните години статистиката е изключително тревожна, което налага широка медийна тенденция да се говори за вредата от слънчевите лъчи. От една страна, причината е злоупотребата със слънцето, а също така и промяната в атмосферните условия - изтъняването на озоновия слой. Случаите на рак на кожата се увеличиха драстично през последните години. В 80-85 процента от тях специалистите определят като причина слънчевите лъчи и солариумите. Тук е моментът да кажа, че дружеството на българските дерматолози обявява 10 май за ден, в който ще се извършват безплатни консултации със специалисти дерматолози, които, освен прегледите, ще дават съвети и за предпазните средства в зависимост от кожата на пациента.
Лично аз препоръчвам за лицето и откритите части на тялото да се ползват кремове с висок слънцезащитен фактор, особено през лятото. За малките деца това е задължително да се прави целогодишно. Добре е да се ползва медицинска козметика. В момента аптеките предлагат различни кремове и млека на утвърдени фирми, които са с доказани качества.
ВИЗИТКА
Д-р Мина Апостолова завършва медицина в МУ-Пловдив. Има придобита специалност „Кожни и венерологични болести“. Работила е в Кожната клиника в УМБАЛ „Св. Георги" - Пловдив и КОЦ-Пловдив. Понастоящем е дерматолог във ВМА-Пловдив, консултира пациенти и в болница „Медикус Алфа“. Работи в областта на онкодерматологията, психодерматозите и приложението на хомеопатията при кожните заболявания.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.