46

Д-р Калин Калинов: Алианс от общински здравни заведения ще обслужва 100% пациентите

Шефът на Дирекция "Здравеопазване“ в Пловдив говори пред "Марица"

- Д-р Калинов, стана ясно, че са необходими близо 10 млн. лв. за превръщането на бившата Белодробна болница в Пловдив в център за бежанци. Имате ли отговор дали държавата ще предостави нужните средства? 

- Нямаме отговор на писмото, което изпратихме до Областната администрация. Много пъти обяснихме, че влагайки тези средства, дали ще са от държавния, или общинския бюджет, ние говорим за една дългосрочна инвестиция, тъй като в управленската програма на кмета на Пловдив Здравко Димитров е залегнало възстановяване на медицинската дейност в бившата Белодробна болница. Идеята е със закупуването на медицинска техника и оборудването на тази сграда с апаратура тя да се превърне в лечебно заведение. Нека да не забравяме, че

това е и заветът на благодетеля Кудоглу, който трябва да уважим.

Говорим за  инвестиция, която ще мултиплицира ефекта от сегашния прием на бежанци и създаването на нормални условия за пребиваването на тези изстрадали хора. Както виждаме, в повечето случаи те са жени с деца. Искаме да възстановим кухненския блок, да направим детски център и да създадем нормални условия във всяка една болнична стая. Едва ли нужната сума може да бъде отпусната от общинския бюджет при тази тежка  финансова година в условия на ковид, още повече че тя не е предварително предвидена. Така че ние разчитаме изключително много на държавата, тъй като това не е една самоцел, говорим за една инвестиция в бъдещето.

- Как ще се отрази на двете общински болници спирането на парите от Здравната каса за лечение на пациенти с Covid-19?

- Тъй като от 1 април вече не сме в епидемична обстановка, двете общински многопрофилни болници преминават към нормален режим на работа без ковид отделения. Тези случаи, които са заварени, естествено,  ще бъдат заплатени и довършено лечението, но приемът на болни от ковид вече става само в специализирани болници и инфекциозни отделения. Това решение е базирано на изчисленията за натовареността на здравната система. Аз не виждам трагедия в това, напротив, ние се освобождаваме от един натиск върху системата заради пандемията. Ако обаче има пациент, който е с основно заболяване, а се установи с бърз антигенен тест или PCR изследване, че е заразен с ковид, той трябва да бъде лекуван в изолирана стая, за да не допуснем разпространението на вътреболнична инфекция.

- Прибързано ли беше решението на правителството да сложи край на извънредната епидемична обстановка, с която отпаднаха и всички мерки срещу пандемията. Оправдани ли са опасенията, че това може да доведе до нова вълна на ковид?

- Винаги съм твърдял, че когато трябва да се взимат подобни решения за противоепидемични мерки, трябва да говорят единствено и само експертите.  Когато през отминалите 2 г. се вслушвахме в техните съвети и препоръки, ние успявахме да се справим с проблема. В крайна сметка имаше много пикове и тежки моменти, но пандемията не блокира здравната ни система. Сега смятам, че отмяната на извънредната ситуация е на базата на експертното мнение на нашите национални консултанти по инфекциозни болести и епидемиология.    

- Как гледате на готвената здравна реформа от новата власт? Удачно ли ще бъде да се намали ролята на джипитата и да се върнат поликлиниките?

- Ако питате за моето лично мнение, преди 22 г. ние трябваше да надградим системата. Тя не беше добра. Тогава избрахме германския модел - т. нар. Бисмарк здравноосигурителна система. Но вместо да надстроим, ние разрушихме и започнахме от нулата. Поликлиниките бяха една чудесна форма на обслужване на пациентите. Нямаше го разделението. Голяма част от личните лекари са със специалности вътрешни болести и педиатрия. В поликлиниките имаше отделения с различни специалности, всеки един болен се преглеждаше от съответния специалист. Аз като акушер-гинеколог мога да ви кажа, че през 90-те години женските консултации работеха много по-добре от начина, по който се обгрижват сега бременните. Имаха самостоятелни помещения и вход, за да няма риск от заразяване при епидемии. Същото важеше и за детските консултации, които бяха  обособени в определени крила.

Нямаше това смесване на потока от пациенти, който, за съжаление, сега е факт 

Тогава обаче имаше унифицирани заплати на социалистически принцип, които не кореспондираха с нивото на квалификация и с обема труд, който полагаше всеки един от нас. Сега има риск да изпаднем в много сериозен колапс, тръгвайки да променяме от основи системата, по която работим вече 22 г., особено на фона на този кадрови дефицит. Затова трябва много внимателно да се правят тези реформи, като моето мнението е да се минава през пилотни проекти в определено лечебно заведение и дадена община. Да не взимаме кардинални решения, преди още да сме видели как ще работи на практика това, което искаме да въведем.

- Кои са най-големите  проблеми пред общинското здравеопазване в Пловдив сега?

- Много от проблемите ги заварихме в началото на мандата на кмета Здравко Димитров, когато беше възстановена Дирекция „Здравеопазване“, която липсваше 20 години. Това е показателно за отношението на предишната местна власт към общинското здравеопазване. Дирекцията пое много големи отговорности, тъй като ние се натъкнахме на изключително голям обем работа, който се очакваше да бъде свършен от нас. На първата среща в Общината на кмета с всички управители на 14-те лечебни заведения се оказа, че те не се познаваха дори по име.

Което означаваше пълна липса на каквото и да е взаимодействие

Тези лечебни заведения са силата на общинското здравеопазване, това е едно голямо предимство пред държавните и частните структури. Ние разполагаме с едно много голямо разнообразие от лечебни заведения, които трябва да заработят в синхрон и на холдингов принцип. Това е част от стратегията ни да създадем един алианс, който да обедини професионално всички тези  лечебни заведения, да подчини тяхната дейност на едно взаимодействие, от което те да извличат ползи.  В момента един от приоритетите е дигитализация на общинското здравеопазване, за да вървим в посока на този здравен общински алианс. Мисля, че това е бъдещето, ако искаме наистина да предложим качествена медицинска услуга на пловдивчани. Общинският съвет трябва да работи точно в тази посока - да задължи и постоянната комисия, и дирекцията да работят за  реализирането на този алианс.

- Може ли да дадете пример за ползата от бъдещия общински здравен алианс?

- В последните дни анализираме дейността на клиничните лаборатории в общинските лечебни заведения. Ние нямаме анализатор, който да липсва - биологичен, имунологичен. Разполагаме с всичко нужно като техника, но то е обособено в различните лечебни заведения. Затова, ако осъществим тази връзка между тях и постигнем дигитализация,

ще можем да предложим на пациентите 100% пълно обслужване.

Няма да ги разкарваме за едно изследване в ДКЦ-то, за друго - в частната лаборатория отсреща. По този начин няма да изтичат и средства, а те в момента не са малко. На холдинговия принцип на изграждането на един алианс ще можем да преминем към една взаимозаменяемост на специалиста. Така няма да допуснем пробив в графика, няма да има чакащи пациенти и хората ще бъдат качествено и своевременно обслужени.

- Какво е финансовото състояние на двете общински болници в момента? 

- Вече трета година ние извеждаме лечебните заведения на печалба, включително и тези, които бяха пред реален фалит. В такава ситуация заварихме МБАЛ „Св. Мина“, но миналата година болницата излезе с 316 хил. лв. печалба. Тази година е на плюс с 287 хил. лв. и то в изключително тежките условия на ковид пандемия. Много критичен момент беше, когато имаше опит "Св. Мина" да се превърне изцяло в ковид болница. Ако това се беше случило, днес тя нямаше да съществува. Всички хора, занимаващи се със здравеопазване, знаеха още тогава, че тази болница не отговаряше на нито едно условие за инфекциозно  заведение. Нямаше паркинг, нямаше естакада, нито пък отстояние от пешеходната зона. Липсваше и кислородна инсталация, независимо че се твърдеше обратното. Ние успяхме да изградим чисто нова кислородна инсталация с дарение, а на базата на държавно финансиране успяхме да подпомогнем голяма част от лечебните заведения в Пловдив, което не се е случвало последните 20 години.

Сега всички общински лечебни заведения реализират много добър финансов резултат

Единствено Медицинският център по рехабилитация и спортна медицина е на загуба, защото в условията на ковид негови основни дейности не можаха да бъдат реализирани поради онлайн обучението и липсата на децата в класните стаи.

Лека-полека обаче и Спортният диспансер започна да излиза от това състояние. Нашата цел е тази уникална база с отлични специалисти, един от трите подобни диспансера в България, да я превърнем в Национален център по спортна медицина и рехабилитация.

Разчитаме на държавно финансиране, за да може Спортният диспансер да обслужва не само активно спортуващи или любители, но да започне провеждане на тези инициирани от Общината програми по всички училища. 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
партията Мафия

партията Мафия

13.04.2022 | 10:35

Тази личност е партията-мафия! Не 10 милиона, 10 милиарда ако им дадат ще "усвоят" на бърза ръка! Менторът му, Тотев закри Белодробна и я остави да се разграбва. Сега искат милиони....

Отговори
2 0
Георги

Георги

08.04.2022 | 16:34

Не от нашия джоб 10 милиона, Крадец!

Отговори
3 0
Бивш служител

Бивш служител

07.04.2022 | 13:27

За Свети Мина ви гарантирам е пред разруха.Лекари няма, а това което е на линия е от 70 до 85г. При сестрите е същата трагедия. Ако в цялата болница има 15 хора в работна възраст, пак добре!

Отговори
4 1
Ах, ах и ау !

Ах, ах и ау !

07.04.2022 | 10:37

Този така и не разбра ,че на Гръдоболницата Кудоглу не е бладодетел ,а е длъжен да знае ,неграмотник!! Другото е ала-бала и шум в ушите. Нали щаяха да правят хоспис? АМИ ДРУГИТЕ МАНИПУЛАЦИИ

Отговори
5 2
Калинки Вън

Калинки Вън

07.04.2022 | 10:28

Не се налапа и тоя . Каква къщичка си е построил до Военна Болница мишока.

Отговори
8 2
Калинки Вън

Калинки Вън

07.04.2022 | 10:27

Много тлъста и охранена калинка

Отговори
10 2
КАЛИНКА, КАЛИНКА МАЯ !

КАЛИНКА, КАЛИНКА МАЯ !

07.04.2022 | 09:48

ПОРЕДНАТА “ КАЛИНКА ОТ ОБЩИНАТА,КОЯТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ИЗХВЪРЛЕНА МИГНОВЕННО !

Отговори
12 2

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?