46

Иновативната геотермална система на "Шнайдер" е в процес на финализиране

Говори Мартин Гънчевски, ръководител Здраве и безопасност, околна среда, енергийна ефективност и сграда на Schneider Electric България

Вестник „Марица” и „Хермес медиа” отново поставят на дневен ред една много важна тема - можем ли да направим нашата улица, нашия квартал, нашия град по-чисти и приветливи. С втората ни поредна кампания „За по-чиста околна среда“  доказваме, че това нито е толкова трудно, нито коства много усилия. Уверени сме, че с малки стъпки ще има видими резултати и че промяната ще стане лесно, когато „обърнем” мисленето си. Мотото ни е: „Бъди част от решението, а не от проблема”. А след това остава само институции, бизнес и граждани да обединят усилията си, за да оставим след себе си по-добро място за живеене на нашите деца.  

В рамките на екокампанията на „Марица” и „Хермес медиа” ще има много инициативи. През целия месец май на входа на Цар Симеоновата градина ще е експонирана специална изложба, която показва добрите практики на бизнеса в областта на екологията. Ще даваме уроци по градинарство на децата в ДГ „Космонавт”, за да си направят собствена градинка с цветя и билки и най-отговорно да се грижат за нея. На 27 май каним всички пловдивчани да се включат в  почистването на северния бряг на река Марица. За финал ще отбележим Деня на детето със специална екоработилничка. 

- Г-н Гънчевски, „Шнайдер електрик” бе обявена за най-устойчивата корпорация в света. Кои са основните фактори за устойчивост, които компанията създава, защитава и я отличават? 

- „Шнайдер електрик” е една от движещите сили в света в процеса на декарбонизация. През 2021 г. компанията обяви своята програма, която включва шест ангажимента, които са обвързани с трийсетте цели на ООН до 2030 г., като имаме строги цели относно това да постигнем партньорство на местно ниво, с общините, да премахнем газта до 2025 г., а до 2030 г. да ползваме електрически транспорт и да минем изцяло на зелена енергия. Това се следи много зорко от всички отговорни лица, защото сме наясно, че ние консумираме, ползваме, но и че трябва да дадем нещо в полза на обществото. Като цяло компаниите си дадоха сметка, че те ще бъдат движещата сила на промяната на начина на мислене на хората, защото всяка една от компаниите, не само „Шнайдер електрик”, има програми както за устойчиво развитие, разделно събиране на отпадъците, така и за запазване на природата, за опазването на биоразнообразието и на водите.

- „Умната” фабрика на „Шнайдер електрик” е единствената такава за компанията в цяла Източна Европа. Тя служи като демонстрационен център за четиринайсет държави. Кое прави една фабрика „умна” и как това оказва влияние за опазването на околната среда, дори локално в Пловдив? 

- През 2019 г. ни беше връчен сертификатът, това е едно от най-високите отличия в „Шнайдер електрик” за всяка една фабрика. Основните показатели са няколко. Първо, нивото на автоматизация ​- в нашия завод то е над 70%, т.е. ръчните дейности намаляват, но това не означава, че намаляваме хора, просто те се дигитализират и надграждаме техните умения. Вторият показател за това какво прави една фабрика „умна” са данните, които се събират, и хората, които ги обработват. Ползваме наши софтуери, които са с много добавена стойност и дават данните в реално време. Мога да ви посоча пример как в реално време виждаме нашата фабрика какво консумира, веднага превръщаме това във въглеродни емисии на тонове и в следващия момент показваме на хората колко би било, ако караме една кола, която гори 5 л на 100 км. Така могат да добият представа, защото не всеки е наясно какво са 100 т емисии и какво всъщност са 100 000 км изминати за една седмица.

- В момента изграждате разширение на фабриката и заедно с това първата в България иновативна система за геотермална енергия в индустриално предприятие. Докъде стигна проектът и предстои ли наемане на хора? 

- Амбицията на проекта ни е до следващите три месеца да започне напълно да функционира. Заповядайте да я разгледате, за да ​ви покажем реални данни, какъв е ефектът, какви са ползите за нас, за да не говорим само с цифри на проектно ниво. Подборът на хора е дълъг процес и вече е започнал. Освен че сме автоматизирана фабрика, ние имаме процес на обучение на хората, който включва надграждане на дигитални умения и всичко останало. Така че процесът е започнал и върви и ви каним при нас, защото сме готови да посрещнем нови хора и да надградим техните компетенции и знания.

Оцени новината

Оцени новината
4.5/5 от 2 оценки
4.5/5 от 2 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Алфа

Алфа

26.05.2023 | 14:07

Свържете се Анатолий Юницкий за струнния транспорт : https://ust.inc/transport-solutions/passenger/ Денис Тяглин за Ветрогенераторите и Градът на бъдещето : https://gorod.denistiaglin.com/ru/ Работете !!

Отговори
0 1

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?