Дишали сме прах над нормата 47 дни през миналата година в Пловдив
- 10:30, 16.02.2024
- 10:34, 16.02.2024
- 1420
- 0
47 дни пловдивчани са дишали прах над нормата през 2023 година. Те са с 12 повече от допустимите за една календарна година, става ясно от данните на РИОСВ-Пловдив, публикувани в сайта на институцията, за броя на превишения от фини прахови частици през периода от 1 януари 2023 до 31 декември 2023 г. Стойностите са отчетени от пункта за мониторинг, разположен в ЖР "Тракия", който е транспортно ориентиран. Измерената максимална стойност през годината е била на 14 декември - 99 mg/m3, при норма от 50. Наблюдаваното замърсяване се формира предимно от трафика и печките на дърва и въглища.
Другият автоматичен пункт за мониторинг в квартал "Каменица" сочи, че през 2023 година броят на дните, в които сме дишали прах над нормата, са 34. Измерената максимална стойност е била 75 mg/m3 на 2 и 31 декември 2023 г. Този пункт е разположен в централната градска част на Пловдив в зона с предимно жилищни сгради и средно натоварен автомобилен трафик. И тук основни виновници за мръсния въздух са локални системи за отопление и колите.
Не е ясно обаче в колко дни от годината причина за запрашаването е било от финия прах на пустините в Африка, който достига до Балканите с пренос на атмосферни маси. Явлението се наблюдава у нас най-вече през летните месеци. Това означава, че редуцирането на броя на дните с превишения на прах е възможно да е по-голямо от горепосоченото.
Според еколозите през зимния период регистрираните стойности на ФПЧ10 във всички пунктове за мониторинг под тепетата плавно се повишават. Регистрираните средноденонощни стойности показват, че най-съществено влияние върху качеството на атмосферния въздух по отношение на фините прахови частици през зимните месеци оказват отоплението в бита и обществени сгради, следвано от транспорта, състоянието на пътната и прилежащата инфраструктура и промишления сектор, в съчетание с неблагоприятните климатични условия и характерни топографски особености – градът е разположен като в „чаша“, което влошава разсейването на емитираните замърсители и водещи до регистриране на високи концентрации.
Междувременно стана ясно, че по критерий „брой дни с превишения“ за показатели ФПЧ10 в Пловдив се наблюдава устойчива тенденция за намаляване на броя регистрирани превишения на средноденонощната норма в годините. Данните сочат, че през 2021 г. в пункт „Каменица“ те са били 35 дни срещу 34 през изминалата година. А автоматичната станция на входа на жилищен комплекс „Тракия“ отчита 74 дни срещу 47 за 2023 г.