71

Тестват електронното таксуване пилотно по линия 25 в Пловдив СНИМКИ

Електронното таксуване ще бъде пуснато пилотно на автобусна линия № 25, която свързва АПК „Тракия” на Карловско шосе с район „Тракия”, като минава покрай Панаира. Това е един от вариантите, който в момента се обсъжда в Община Пловдив, и ако няма друг, ще се приложи като експеримент, за да се види реално как работи системата и своевременно да се отстранят пропуските.

Линия № 25 се счита за „слаба”, защото се ползва от по-малко пътници в сравнение с други маршрути, които влизат в групата на „силните”. По тази причина се обслужва с минимален брой автобуси - 5, става ясно от разписанията, публикувани в сайта на ОП „Организация и контрол на транспорта”.

До този момент в Община Пловдив пазят пълно мълчание за въвеждането на новата електронна система, макар че още през юни фирмата изпълнител „Тикси” ЕООД беше напълно готова с оборудването на автобусите, включително валидатори и бордови компютри. Пътниците тънат в неведение и догадки по какъв начин ще плащат в градския транспорт, какви превозни документи ще има, какво представлява мобилно приложение, което би трябвало да изтеглим на телефоните си и да се таксуваме за секунди, как ще се разплащаме с банкови карти - с други думи всички онези луксове, за които многократно сме чували в предходния кметски мандат и които отдавна ги има в много други държави. А също така ще има ли точна информация на електронните табла по спирките и докога ще стоят грозните и ненужни апарати за продажба на билети и карти.

Преди да въведе електронното таксуване, Столична община проведе голяма разяснителна кампания сред гражданите. В Пловдив тази важна стъпка е съпроводена единствено с тишина.

Мнозина не вярват, че похарчените за новата система 12 млн. лв. ще имат положителен ефект, за разлика от прахосаните на вятъра преди осем години 20 милиона.

Новата електронна система фигурира в договора с „Тикси” като надграждане на съществуващата (провалената стара). Изпълнителят е длъжен да я модернизира, като достави и монтира ново оборудване и софтуер. Фирмата, спечелила обществената поръчка, изпълни ангажиментите си в срок за една година.

Градската администрация обаче трябва да организира информационната кампания сред гражданите, за да не се чудят защо отново купуваме хартиени билети от шофьорите. През 2016 г. с решение на Общинския съвет бяха приети 12 вида превозни документи - карти и билети, които ще се предлагат на пътниците за различен срок, включително и по-евтин превоз в рамките на един час с прехвърляне. Кои от тях ще важат и къде ще се купуват електронни карти, засега не е ясно. През 2015-2016 г. бяха поставени автомати на централните спирки. В договора за надграждането на съществуваща система такава услуга няма.  

След осем години цената на билета си остава левче, не са променяни и цените на картите. Колко ще плащаме за пътуване в градския транспорт с въвеждането на новата електронна система, никой не казва.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?