Гимназиите в Пловдив още чакат строителните бригади

Процедурите по ОП "Региони в растеж" се бавят в МОН, а срокът да приключат дейностите изтича в края на годината

Училищата, в които трябваше да се извършат мащабни ремонти с пари по Оперативна програма „Региони в растеж”, още чакат, а срокът за приключване на дейностите изтича в края на годината. Разтревожени сме от забавените процедури, защото времето тече, а не знаем дори дали има избран изпълнител, разказа директорката на Професионалната гимназия по механотехника „Проф. Цветан Лазаров” Анета Чилингирова. Там определената сума бе около 2 млн. лева, след което бе леко редуцирана. С парите трябва да се поправи покривът, да се санира, да се ремонтира физкултурният салон. Всички процедури се движат от МОН и се бавят, каза Чилингирова.

Приключиха ремонтите само в две училища, които междувременно станаха общински, местната управа пое управлението на дейностите и процесите се задействаха по-бързо: Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника и Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев”.

В останалите училища още в началото на миналата година строителни фирми правеха обходи, за да оглеждат какво има да се прави и да подготвят офертите си. Очакванията тогава бяха бригадите да влязат през пролетта на 2018 г., но това така и не се случи за повечето професионални гимназии от списъка. Сред тях, освен Механото, са ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”, ПГЕЕ, Националната търговска гимназия, ПГ по битова техника, ПГСАГ „Арх. Камен Петков”, асеновградската ПГ „Цар Иван  Асен”, Професионалната гимназия по икономика в Смолян, сопотската ПГ „Ген. Владимир Заимов” и Професионалната гимназия по селско стопанство в Първомай.

Проектът за Професионалната гимназия по транспорт "Гоце Делчев" предвиждаше даже монтиране на слънчеви батерии на покрива, които да осигуряват ток за работилниците и подгряване на топла вода, вместо да се ползват бойлери, които надуват сметките. Други заложени дейности са в учебния корпус и във физкултурния салон да се обнови отоплителната инсталация чрез подмяна на радиаторите на централното парно, да се направи саниране на сградата и да се отстрани технологична недомислица, в резултат на която водата не може да се оттича от покрива през улуците. Налага се и ремонт на тоалетните.

Общо 114 учебни заведения в страната трябва да се стегнат по програмата, като общият бюджет е около 624 млн. лева.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?