Двама пловдивчани до Лас Вегас и назад

С кола под наем срещу $1800 за 20 дни обиколихме Сан Франциско, Лос Анджелис, Холивуд и Бевърли Хилс, разказват Христо и Мариана

Какво трябва да имаш, за да обиколиш без екскурзовод  за  20 дни  Сан Франциско, Лос Анджелис и Лас Вегас, да надникнеш в Холивуд,  Бевърли Хилс, Сакраменто, в който са запазени дървени тротоари и къщи от каубойските времена, в  мексиканския квартал на Сан Диего". Да се изкъпеш в бурните вълни на  Тихия океан и да слезеш почти на дъното на Гранд Каньона?  "Нужно ти е съвсем малко  - английски език, кредитни карти, защото кеш почти не се плаща, туроператорски нюх, а останалото е  желание и кураж". Така отговарят със смях Мариана и Христо Тодорови, завърнали се от невероятното пътешествие из четирите американски щата - Калифорния, Невада, Аризона и Юта. Двамата пловдивчани са запалени по пътешествия и  споделят, че откакто са женени, мечтаели  заедно с поотрасналите си деца и семейни приятели да „отскочат“ до САЩ.


Предварително, още в Пловдив са уточнили маршрута. По интернет са резервирали хотелите на цени, поносими  за средностатистически българи, и, разбира се, кола.  Автомобилът, поръчан срещу 1800 долара за целия престой (със застраховка и пълно автокаско),  ги е чакал на летището, след като слезли от двуетажния  боинг, в който всяка седалка е оборудвана с  персонален  таблет. 

Разстоянието от София до Сан Франциско  се взема за 14 часа с прекачване във Франкфурт.  „Да караш кола в САЩ е удоволствие.  Минахме  почти 10 000 километра, без да  почувствам умора и без да видим дори и една дупка на пътищата“, спомня си Христо. Американците предпочитат  големи автомобили, над 3500 кубика. 

Трафикът  във всички градове е силно натоварен, а  преди да влязат в близо 4-милионния  Ел Ей,  се придвижвали 30 км цял час и половина. Но на входа в града на ангелите  се качваш  на пътното съоръжение с шест магистрали.  „Без  навигация няма как да се ориентираш“, признава  Христо, обиколил надлъж и нашир Европа.

По аутобаните се кара  най-малко със 150 км в час. Булевардите са с минимум по 6  ленти и задължително с по две аварийни във всяко от платната. В  Сан Франциско влизаш по магистрала с 20 ленти. 

За преминаването по най-големия мост Бей Бридж, който свързва града със съседния Оукланд, се заплащат 3 долара сутринта и 6 през деня.  В градовете няма светофари. На кръговите кръстовища  колите джентълменски се изчакват на знак „Стоп“ като мине предната, шофьорът след нея си изчаква реда.  Бензинът е 1,40 долара за литър. За разлика от широките булеварди  Ломбард стрийт  се вие като змия, заобиколена от ниски и предимно дървени къщи с цветя. Най-живописен е пътят  към Ел  Ей, който разделя океана и скалистия бряг с високи борове. Настилката задължително е под наклон, за да не се събира вода.

„Всеки град си има своя облик. Сан Франциско пленява с над 40-те си хълма. През август  навън е 23 градуса, а като се изкачиш  на Туин Пийкс - хълмовете близнаци,  вятърът от океана направо  те събаря. Оттук като на длан се виждат  небостъргачите и кварталите с  фамилни къщи, потънали  в зеленина“, описва Мариана.

В увеселителния парк "Санта Круз" на брега на океана срещу 50 долара можеш да си изкараш цял ден, без да ти омръзне.  С гигантски размери е, затова ти предлагат транспорт - лифт, с който да огледаш люлките и влакчета на ужасите и да си избереш забавление. Туристи, изкушени в производство на вина, обикалят с влакче огромния лозов масив с асфалтирани пътеки. Избираш  на коя спирка да слезеш -„Каберне“, „Совиньон“ или друга и  опиташ от калифорнийското вино. Добро е, хвалят  и двамата пътешественици и разказват как се изненадали, когато  попаднали на православния манастир около Сан Франциско, който прилича на старите къщи в Копривщица. Оказа се, че свещеникът е от Русе, а манастирът се поддържа от спонсори.

Дъщеря им е възхитена от Голдън Гейт парк в Сан Франциско и твърди, че е  два пъти по-голям от прочутия Сентрал парк в Лондон. „Ако тръгнеш с кола, ти трябва един час да го обиколиш.  Между дърветата щъкат зайци и лисици, има спортни площадки и площадки за кучета, огромен стадион, езеро с водни колела, лебеди и патици, ботаническа градина.

Срещу 6 долара влизаш  в Японската чайна градина със статуята  на Буда и заведение с архитектурата в азиатския стил. Сервират божествен чай, приготвен от най-различни билки. В езерцето плуват златни риби“, описва момичето.

Сан Франциско със 750 000 жители е посещаван годишно от 15-20 милиона туристи.  „Няма древна история, но както и другите USA градове, през двата века е възприемал всеки детайл от  многопластовата култура на преселниците. Има различни етнически квартали - китайски със суши и ръчно изработени бижута и ветрила,  руски, италиански, японски с Пагодата на мира, издигната за единството на всички нации и раси, и дори гей квартал. Местните хора са усмихнати и приветливи“,  коментира  Мариана.

Лас Вегас, създаден от нищото в пустинята на Невада и наричан град на порока  или в превод от испански плодородна долина, те отвежда във Венеция,  Париж и Египет.  Световните туристически дестинации са ефектно възпроизведени  в хотелските комплекси. Те представляват цели градове, в които се въртят милиарди

долари и са около хиляда. Най-скъпите, както и престижните  казина  се намират на централната улица Фримонт стрийт.  „Свързани  са със студена връзка - с климатици, защото през август  температурите  навън през деня  достигат 49 градуса, през нощта - 28. От един хотел в друг посетителите  се придвижват с ескалатори вместо пешеходни пътеки.  Една от най-големите атракции са Пеещите фонтани на хотел Беладжио, където нонстоп звучат известните оперни арии и кънтри.  В друг хотелски комплекс  се озоваваш във Венеция с истински канали и срещу 30 долара можеш да се разходиш с гондола. Във фоайето се разхождат „карабинери“ в италиански униформи. Таванът е изрисуван като  венецианския Дворец на доджите.  Хотел „Луксор“ е във вид на Хеопсовата пирамида със сфинкс отвън и апартаменти във форма на пирамиди.  

Легендарният „Титаник“  приковава погледите на туристите във фоайето, а домакините ги уверяват, че от потъналия кораб са пренесени  част от вещите. Показват ги като артефакти.

 Хотелите се надпреварват да демонстрират пред милионите туристи всички забележителности на света - от Айфеловата кула до картини в „Беладжио“, „нарисувани“ от живи цветя, които се сменят всеки ден.  Мариана и Христо разказват, че отседнали  на 26-ия етаж срещу 170 долара нощувка /скромна в сравнение с по 7-8 хиляди/, но също с пет казина, с представления на артистите от цирк „Солей“ и  акробати, с  десетки ресторанти и магазини.  Целта е който идва да си троши пари за хазарт, да  има всички удобства под ръка, без да се налага да излиза от хотела.  На двамата пловдивчани и през ум не им е минало да играят, защото нито си падат по хазарт,  нито имат излишни пари.

Споделят, че обслужването навсякъде е на много високо ниво. В по-скромен хотел в Лас Вегас са платили 130 долара за апартамент с басейн, камина,  кухня, оборудвана дори с фреш машина и  пералня, с три мивки, баня с джакузи. За 23 долара обядваш с меню по избор и в неограничени количества. Хотелските стаи имат телефони с бутон, на който можеш да извикаш полиция. Убедили  се сами, като натиснали погрешка бутона. Полицейска кола пристигна за броени минути. И въпреки че на обществени места не се пуши, а глобата е 250 долара, във въздуха се носи мирис на марихуана.

В града на хазарта,  официално  разрешен още  през 1931 г., по улиците раздават визитки на проститутки. И върху този древен занаят в Лас Вегас няма табу.

На плаж между тюлените

Плажната ивица на брега на Тихия океан до Ел Ей е дълга над 200 километра. Пясъкът е ситен като в Слънчев бряг, но за разлика от нашия пренаселен курорт  нито в Лос Анджелис, където ширината на плажа достига 700-900 метра,  нито в Сан Франциско  не видяхме на брега  хотели“, разказва Мариана. Чадъри няма. Хората сами  си ги носят, както и храната, защото заведения  също няма.  Няма и входна такса. Покрай пясъчната ивица има зелена морава, мека като персийски килим  с каменни пейки и масички, а до нея - велоалея.  На паркингите се спира срещу 1,40 долара на час или 10 долара на ден.

Спасителите са през 300-500 метра. „Момиче беше се оплакало на спасителя,  че се е ударило, скачайки в огромните вълни.  За три  минути пристигнаха четирима парамедици и я преглеждаха един час“, спомня Христо. И допълва, че никъде  не са видели мръсно. На плажа сметта се прибира в контейнери с нарисувана палма.

С интерес се любували тюлените, които бяха си полегнали на брега на пътя между Сан Франциско и Ел Ей, без да се притесняват от хората.

С бус по дъното на Гранд Каньона

Към Гранд Каньона в щата Аризона, защитен от ЮНЕСКО като природен феномен със световно значение, се пътува пред Долината на смъртта, кръстена така от златотърсачите. „Гледката е потресаваща“, разказват Мариана и Христо. В националния парк се влиза с кола срещу 35 долара. Който иска, може да се качи на бусче и да слезе почти на дъното. Каньонът е с 1800 метра дълбочина, а дължината на парка е 446 км. Пълно е с диви животни. Елените най-спокойно пресичат пътя, без да обръщат внимание на колите. Туристи разпъват палатки и нощуват насред скалите и пустинята с приспивната песен на койоти. Жега е, сигурно беше над 50 градуса, а в каньона - хладно, спомнят си пловдивчани.

Записват те до Спилбърг срещу 5 долара

Срещу 5 долара името ти може да се изпише измежду другите 2500 знаменитости на Алеята на славата в Холивуд. Ако искаш да прибавят и фамилията, таксата е 10 долара. Атракцията е измислена за туристите, които се редят на опашка, записват имената си в тетрадка, служителят нарежда буквите и се снимаш за спомен, че си редом със Стивън Спилбърг, Джон Траволта, Мадона и много други величия. 

Звездите украсяват тротоарите от двете страни на главната улица в квартала на Ел Ей на брега на Тихия океан, където магазините се надпреварват със световни търговски марки.

Бай Марин гощава с таратор

След спагети от супермаркет срещу 3 долара порция, хот-дог за 7 долара и 130 долара за скромен обяд за четирима с 18 процента надценка за бакшиш, българският ресторант в Лас Вегас изглежда като поредното чудо. Менюто включва таратор, шкембе, шопска салата, кюфтенца и дори катък. Собственикът на заведението бай Марин има и магазин също с български продукти - минерална вода от Хисаря, вафли „Боровец“, истински розов домат. По негови думи в Лас Вегас живеят 18 000 българи.

С кола под огромните секвои

До прочутия Секвоя парк, който се намира между Сан Франциско и Ел Ей,  се стига по стръмния път, все едно десет пъти да се качиш на Шипка, описва Христо.  На входа туристите получават карта и избират маршрута. Изумени са, когато колата преминава като в тунел под гигантското паднало дърво. Но  чудото предстои - секвоя с обиколка 33 метра, ширина на ствола 11 метра, с 1487 кубика дървесна маса и тегло 1256 тона.

 

Адреналинът се качва още нагоре, когато започва катерене по вита стълба с парапет до кръста, издълбана в скалите на 2050 метра надморска височина. Съдовете за смет в парка са с копчета, за да не могат мечките да ги отварят.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?