71

30 автобуса повече ще ни возят в градския транспорт в Пловдив СНИМКИ

Връщат редовните разписания на рейсовете от 16 септември

Повече автобуси ще возят пътниците в Пловдив от началото на учебната година, ако превозвачите, които обслужват 29-те линии на градския транспорт, изпълняват стриктно договорите си. 

С решение №165 на Общинския съвет летните разписания, въведени за ваканцията, важат до 14 септември включително. От 15 септември трябва да влязат в сила редовните разписания, но тъй като тази дата се пада в неделя, на практика, промяната ще действа от 16 септември. Всеки делничен ден на градските линии трябва да има приблизително с 30 автобуса повече, отколкото са определени за летния сезон, или 228 коли. 

Заради уличните ремонти тази бройка сега е намалена до 222

По летни разписания с по-малко коли ще продължават да се обслужват четири линии - №1,17, 36 и 37. Техните маршрути са променени частично и обикаляйки, шофьорите губят повече време, главоболия се създават и на пътниците. Така автобус №1, който се счита за един от най-редовните, вместо по бул. „Александър Стамболийски” минава по „Никола Вапцаров”, а заради Бетонния мост - и през надлез "Родопи".

Ремонтните работи продължават на Бетонния мост, ул. „Царевец”, бул. „Александър Стамболийски”, Кукленско шосе. 

Линия No9 е редовна ,но се обслужва с повече “щъркели”, защото се движи по ул. “Кап. Райчо” и
трудно прави завой с големи рейсове Снимка от Наташа Манева

„Очакваме да се отвори източното платно на Голямоконарско шосе от кръстовището с бул. „Дунав” и „Васил Априлов” към изхода на Пловдив, а също така и участък от колелото срещу Централна гара, с което значително ще се улесни градският транспорт за удобство на пътниците”, коментира директорът на ОП „Организация и контрол на транспорта” Георги Стоилов.

Георги Стоилов

Пътниците искат да има редовни, чисти и комфортни рейсове и макар че напоследък сякаш намаляха  жалбите за грубо държание на кондуктори, подминаване на спирки, неработещи климатици и дълго чакане на спирките, оценката на  много от пловдивчани, които ползват градския транспорт, е Среден 3. Все по-често по градските линии се забелязват автобуси с двигател евро 5 и дори с евро 4, произведени преди доста години и изминали хиляди километри. Отвън по обшивката на такива рейсове с невъоръжено око се вижда ръжда, амортизираният двигател реве, качиш ли се - усещаш толкова силна вибрация, все едно си се озовал в кабина на сондажна машина, която пробива скали.

Най-важното условие към превозвачите, поставено от кмета Костадин Димитров и неговия ресорен заместник Савина Петкова, е да спазват разписанията. В стремежа си да ги изпълняват,  

транспортните фирми са извадили от гаражите и старите си автобуси,

с надеждата, че пътниците предпочитат да се качат на каквото и да е, стига да се придвижат по-бързо, вместо да висят на спирките по половин час, че и повече.

Заради перманентно неизпълнение на разписанията от 10 септември 8 автобусни линии от общо 29-те се поемат временно, за една година, от превозвачи, които избере Община Пловдив, както „Марица” писа. До края на тази седмица кметът трябва да определи титуляри за № 9, 11, 17, 21, 25, 26, 36 и 113.  До този момент линиите  №9, 11, 25, 26 се обслужваха от „Автобусни превози“ на Петко Ангелов, 36  - от „КЗТ Златанови“, а 17, 21 и 113 -  от „Автотранс Чолаков“. През 2016 г. те направиха консорциум и спечелиха обществената поръчка за 8-те линии със срок десет години, като ги разпределиха помежду си.

Предполага се, че „Автобусни превози” и  „КЗТ Златанови” ще си запазят същите маршрути, защото, по думите на Савина Петкова, ги обслужват с над 90% от задължителния брой автобуси, а неизпълнение на минимума - 85%, е регистрирано само по линиите на „Автотранс”. От Община Пловдив обясняват, че са в процес на подписването на договорите и още не е ясно кой ще вози пътниците, както и при какви условия.

Строгите мерки дават резултат, 

твърди шефът на ОП „Организация и контрол на транспорта”. GPS системата ОКТ, която отчита пробега и изпълнението на курсовете, показва, че по изоставащите маршрути има подобрение. По линия №37, превърнала се в същинска транспортна драма за пътниците в последните две години, от понеделник вървят по седем автобуса на ден, както е по разписание, след като я пое друг превозвач - „Меритранс 2017” на Петко Ангелов, вместо „Хеброс бус”. Притиснат от заканите на кмета, че ще прекрати и втория договор с консорциума от 2018 г., управителят на фирмата Веселин Дошков склони да се откаже от линията. Превозвачът остава с два градски маршрута - №29 и 99.

„Следим изпълнението всеки ден, ако пак има нарушения, и този договор от 2018 г.  ще бъде прекратен”, категорична е Савина Петкова. 

Оцени новината

Оцени новината
2.6/5 от 13 оценки
2.6/5 от 13 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?