Улица „Велико Търново“ - завладяваща еклектика и малко архитектурен тюрлюгювеч

Изградена като броеница от различни по дух сгради, тя е живата история на градостроителството в Пловдив през последния век

На снимка, правена от легендарния фотограф Димитър Кавра през 1880 година, съвсем ясно се вижда улица „Станционна“ (днес „Иван Вазов“). Придворният фотограф на княз Фердинанд І обаче все още не може да заснеме днешната ул. „Велико Търново“. Просто по онова време тя  изобщо не е съществувала. Какво обаче сътвориха по дължината й родни и европейски майстори в архитектурата 140 години по-късно? Със завладяващата еклектика, в която във времето е добавен и малко архитектурен тюрлюгювеч, улицата е живата история на градостроителството в Пловдив през последния век. 

Специфичното при „Велико Търново“ е, че тя оформя южната градска кулиса на Цар-Симеоновата градина, а с това и „корниза" на цялото застрояване наоколо, казват архитектите, обединени в група КАПО (Клуб на архитекта професионалист и общественик). Този „корниз" е изграждан в продължение на цяло столетие, във вид на броеница: низ по низ, бавно и постепенно и днес в „обема“ на улицата се виждат както старинни къщи от миналото на града, така и нови обеми, които търсят единство със старините. В едната си част (там, където е хотел „ResidenceCityGarden“, болница „Медикус Алфа“ и библиотеката) улицата е част от Градината и най-важната градска част - центъра. А в продължението си след ул. „Авксентий Велешки“ тя е типична илюстрация на живота от миналото. Неслучайно точно тук през годините са живели много емблематични личности като словенеца с пловдивско сърце Антон Безеншек и самия Борис Христов /макар и съвсем кратко след раждането си/.

„При социализма, когато архитектите „гонили“ количествени показатели, на ъгъла между улиците „Велико Търново“ и „Екзарх Йосиф" бил построен жилищен блок с обем чужд не само на улицата, но и на целия район. Днес се вижда как дърветата по периметъра й камуфлират“ тази обемна грешка. И обединяват пространственото й въздействие“, коментират от КАПО. И допълват, че това идва да ни подскаже значението на зеленината като обем и възможността с нея да се коригират подобни грешки в архитектурата. „Ето как малко по-надолу сградата на бившата Стоматология (склада на Томасян) и офисът на застрахователна компания успешно принадлежат както на улицата, така и на бул. „Руски" и „Авксентий Велешки". Само че с годините ул. „Велико Търново" е постигнала своя характерен силует и изграждане. Днес следва това да се пази и развива внимателно. Без повече обемни несъответствия“, призовават архитектите от Клуба.

От периферията - в идеалния център

„Иван Вазов“ е ключова за Пловдив, тя свързва площад „Централен“ с железопътната гара и е първата модерна улица под тепетата. Проектирали я западни архитекти на служба към Османската империя още през 1870-те години, когато построили пловдивската жп гара и до 1920 г. тя носи името „Станционна“. С годините по дължината й се появили редица елегантни за времето си къщи.

А каква е ролята на съседната й ул. „Велико Търново“?

В началото била част от градската периферия, но днес е съществена част от идеалния център. С годините е придобила своя характерен силует и визия. По дължината й днес редуват малки къщи, мастодонти от времето и соца и кооперации с фасади от стъкло, сътворени от новите проектанти под тепетата. 

Повелителят на парковете с изтънчен дом на №39

Ул. „Велико Търново“ пази спомена за първата къща на Люсиен Шевалас - градинаря, често наричан „министъра на цветята”  и "повелителя на парковете". Той се прочул с прекрасните градини, които проектирал и изграждал по света - работил е в Бразилия и Африка, показал изключителния си талант като придворен градинар на турския султан Абдул Азис. Затова швейцарецът е поканен в българската автономна област Източна Румелия от първия й генерал-губернатор Александър Богориди. Идвайки тук, Шевалас се влюбва в Пловдив и остава в града до края на живота си.

Със съпругата си София - дъщеря на прочутия граф Бросар, през 1885 г. започват да строят собствен дом. Избират място до пътя към железопътната гара, където по онова време се заселват европейците. Проектира го най-добрият специалист в Източна Румелия - италианският архитект Пиетро Монтани. През следващата година сградата е завършена, а когато свалят дървеното скеле, се показал изтънчен аристократичен дом. Къщата може да се види и днес на ул. „Велико Търново”№ 39.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
мръсен, кален , прашен, немит, презастроен, разбит, опожарен, окраден,

мръсен, кален , прашен, немит, презастроен, разбит, опожарен, окраден,

27.07.2020 | 17:41

Мутропитеците гербави разсипаха града, разни ченгета, рози, архонти, масони и гергови прасета се упражняват в архитектурни гротески из целия град...

Отговори
4 0
монк

монк

08.07.2020 | 21:47

А за Нена Михлюзова,преподавател по музика,да сте чули.Дарила къщата си на общината,ул. В.Търново 16

Отговори
5 1
Дарила на ...ОБЩИНАТА? Както Кудоглу? Жалко

Дарила на ...ОБЩИНАТА? Както Кудоглу? Жалко

08.07.2020 | 22:02

На мафията заплатаджии в "общината" не бих подарила четка за зъби! Само цицат, само забраняват и ограничават и тормозят, нищо не помагат, а Градът вече няма силици ... Другият коментар също е справедлив, че след Диран Парикян (Никола Балканджиев преди него) разните Христо Мишевци, Иван Паневци и ИнДжинеринги ИМПЕРИАЛисти не бяха добри управници, а НЕКОМПЕТЕНТНИ КАЛИНКИ.

Отговори
11 0
Plovdiv4ankata

Plovdiv4ankata

26.09.2020 | 13:45

Къщата е дарена на Музикалното училище,където преди много години Н.Михлюзова беше преподавател по История на Музиката!!!

Отговори
0 0
Не че нещо, ама

Не че нещо, ама

08.07.2020 | 20:40

От 1944-а до 1989 два автобуса КАЛИНКИ и от 1989-@ до днес още пет автобуса КАЛИНКИ /горе долу/ разсипаха тоз вековен град с некадърност и алчност!!!

Отговори
12 1
Платеното перо на Фьодор КараКАЛИНКА отново? Подражателка?

Платеното перо на Фьодор КараКАЛИНКА отново? Подражателка?

08.07.2020 | 17:50

ДАНИЕЛКЕ мила, къде по-точно си чувала "...Шевалас - градинаря, често наричан „министъра на цветята” и "повелителя на парковете". Той се прочул ..." да го наричат по този начин? Аз седемдесет години из Града хич не подозирах за съществуванието му допреди лесоТЕХНИЦИТЕ да му изградят паметник в градината, та белким с кудкудякане си извоюват абсурдното прозвище "АРХИТЕКТИ" (без да положат задължителните за титлата ИЗПИТИ). Помисли си дали да не оставиш човъркането из архитектурската тематика на Колегията дипломирани и напълно компетентни а и грамотни АРХИТЕКТИ, а? А? Стига ни оня акад. проф. д-р инДж. Фьодор КараКАЛИНКА, член-кореспондент на АМТИ +И +Цирк, катедра СТРИП във ПодТеЛето да се лигави некомпетентно и ПРОДАЖНО.

Отговори
4 2

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?