Тотален абсурд! 20 къщи на един номер на ул. "Волга"

Универсалният №33 се простира на цели 250 метра в подножието на Бунарджика

20 къщи на улица "Волга" в Пловдив се водят на един и същ номер. За да могат хората да различават адресите си, към универсалния №33 от градската администрация са добавили почти цялата азбука. 

Абсурдът съществува вече 90 години, разказват живеещите в подножието на Бунарджика. Домовете на адашите по адрес започват от 33 А и стига до буквата „У”. Така уникалният номер се простира на 250 метра по протежение на улицата. Някои от кооперациите са нови и луксозни.

До тях оцеляват няколко стари къщи, а по средата на 33 Д има детска градина на три етажа. Зад номерата 33 Н, О, П в скалите пък е скрито едно от най-запазените бомбоубежища в Пловдив. Хората от квартала твърдят, че е много добре оборудвано. Преди 20 години за кратко време било гъбарник, а сега е със заварени врати. 

Това не е единственият такъв случай в района. На „Волга” си имаме и номер 6, на който се водят три различни имота. Единият вече е голяма и луксозна кооперация, разказва Христо Вълчев, известен като „шерифът на „Волга”. Какво е довело да натрупването на такова количество къщи само на един и същи номер?

„Смятам, че този район е започнал да се заселва след земетресението през 1928 година. Един човек е владеел целия терен. Дошъл негов познат с молба да си направи къщичка на едно парче от парцела. После идват сестри, лели, братовчеди и така са се натрупали 20 имота на един номер”, обяснява парадокса Христо Вълчев.

Пространството в началото е била голямо, но после са се заселили много хора и е отесняло. Грешката станала неволно, а местната управа не намира начин да я поправи, защото смяната на номерата означава нови адреси, лични документи на обитателите и т.н.

„На кого ще му хрумне едно време, че в 21. век на това малко пространство ще се струпат да живеят стотици семейства”, разсъждава дядо Ицо.

Къщите с дворовете са били по 20-50 квадрата. След време са започнали да ги отделят с огради и да се обособяват като отделни дворове. За службите и пощата обаче всичко си остава „Волга” 33. „Така е от 90 години. Всеки си е създал имотно състояние и си държи на него”, обяснява шерифът на улицата.

Дамян Аргиров също е роден на "Волга". Къщата, съседна на имота му на „Волга” 33Т, е била първата построена тук.

„Този дом се е издигал със сигурност още преди земетресението. Той е поне от 1920. Сега в него не живее никой, а в сянката му съм паркирал трабанта си. Тогава на ул. „Волга” е имало само 2-3 турски и помашки къщи, и то в горната  част. Така че други са били причините за заселването на толкова народ на един и същи номер. Може да са били бежанци след войната”, предполага Дамян.

Баща му, който бил роден през 1914 година, пропуснал една година от училището, защото родителите му го карали да пази построената надве-натри къща. „Една година имотът ни не е имал врати. Затова татко го е пазил от крадци”, обяснява Аргиров.

Проблеми с пощата досега не е имало. „Ако се обърка писмо - ние си се знаем и си го препращаме. Пощальоните са наясно кой на коя буква живее. Тука до тоалетната да излезеш, все едно си на чист въздух. Все някого ще видиш”, казва Дамян.

Как да се поправи грешката на номер 33? „Няма как”, категоричен е шерифът на „Волга”. Ако направят следващи номера, трябва да сменят и цялата номерация от тепето чак до жп линията.

„И ще стане като оная история с Карлово, когато го преименуваха Левски. Дошли едни испанци да купуват карловска ракия и като чули, че мястото е Левски, си тръгнали с думите: Ние не сме за тук! Търсим Карлово!”, обяснява дядо Ицо. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
2/5 от 1 оценки
2/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?