1553

Създадено в Пловдив: Столарската фабрика наема майстори резбари от Чехия

Фотоизложба, събрала славната бизнес история на Пловдив от Съединението до наши дни, е ситуирана на Римския стадион. Инициатори и организатори на “Създадено в Пловдив” са вестник “Марица” и “Хермес медиа” и това е част от обществения ни ангажимент като най-голяма извънстолична медийна група.

20-те пана ще останат на Главната до края на ноември. Те разказват на пловдивчани и гостите на града за първите местни предприемачи с нюх и размах, за емблематичните предприятия от времето на соца и за новите гиганти в бизнеса, стъпили в региона и променящи го към по-добро. Изложбата е част от кампанията “Пловдив през годините”, която се провежда за 13-и път.

От малка занаятчийска работилница с два тезгяха братовчедите Христо и Андрей Льочкови вдигат първата фабрика за мебели у нас - Столарската. Това се случва през 1907 г. Дотогава мебели у нас се внасят предимно от Австро-Унгария. 

След първите години усилен труд двамата предприемачи добиват увереност и разрастват бизнеса си главоломно. Закупена е специална машина за просушаване на суровия дървен материал. Канят майстори резбари от Чехия, за да отговорят на високите клиентски очаквания на аристокрацията в България. Освен с местни материали, доставени от ​чепинските и баташките гори, мебелната фирма се снабдява от чужбина със славонски дъб и различни видове фурнири. 

Те обзавеждат Народния театър в София, Софийската търговско-индустриална камара и други ключови обекти. Налага се да привлекат капитали и влизат в нови съдружия.

Между Балканските и Първата световна война Столарската фабрика изживява още по-голям бум и модернизация в производството. Отново са привлечени хора от чужбина, този път от Хърватска, където столарската индустрия е на много високо ниво. През следващите две десетилетия пловдивската фабрика получава облаги по Закона за насърчение на местната индустрия, увеличава и разнообразява производствената си дейност. 

Многото пор​ъчки, големите заеми и непремереният риск обаче им изиграват лоша шега. В края на 30-те години настъпва крах и фирмата е ликвидирана през 1941 година.

Томасян и Гарабедян поставят

началото на тютюневата индустрия

Подгонени от султанския данък "мурурие", десетина тютюнорезачи в Пловдивско се обединяват и така през 1872 г. се ражда първото тютюнево предприятие. Двигатели са  двамата арменци Магърдич Томасян и Кеврок Гарабедян, които създават  "Тютюноработилница „Златен лъв“ на М-Томасян и сие“. По свое лично решение Томасян обикаля районите на Кавказ и Крим, за да се запознае обстойно с отглеждането на тютюна и процеса на рязане. Развитието на неговата работилница през следващите десетилетия е емблематично за тютюневата индустрия в Пловдив.

Търговията потръгва, а цигарите „Томасян“ са отличени със златен медал на международното изложение в Лондон. Предприятието произвежда рекордните за онова време един милион цигари на смяна. Успехът на марката се крие в начина, по който ферментира тютюнът, и рецептата на смеската.

През 1922 г. от фирмата на Томасян се отделят наследниците на Гарабедян - Киркор и Ервант Тютюнджиян, и създават отделна тютюнева фабрика, която взема и фирмата „Златен лев“. Тя е снабдена с нови машини и от 1934 г. работи под името „Пловдив“.

 

Павел Калпакчиев прави 

общежития и стол за

работниците в Тухларната

Павел Калпакчиев идва в Пловдив през 1894 година. Чиракувал е дълги години да произвежда тухли и керемиди и заедно с брат си основават Тухларната фабрика в южните покрайнини на града. Суровината за производството на огнеупорни, пресовани и корнизни тухли се набавя от 100 декара терен край Пловдив. В тези години се строи много и продукцията на братята е търсена и предпочитана. От месец май до ноември за тях работят близо 100 ​души.

През 1908 г. Павел Калпакчиев предоставя безплатно тухли за строителството на новата жп гара в Пловдив. В отговор железопътното управление изгражда индустриална жп линия от 2 километра от гарата до неговата фабрика.

Павел Калпакчиев е бил известен с дружеските си отношения с работниците, или казано на съвременен език - социална политика. При фабриката има изградени общежития за тях, уреден е безплатен стол, има здравно обслужване, забавачка за децата и т.н.

 

Оцени новината

Оцени новината
3.4/5 от 5 оценки
3.4/5 от 5 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?