Пловдив през годините: Народът бие крак, спортно шоу се вихри пред трибуната на 1 май
- 07:30, 30.04.2023
- 08:02, 30.04.2023
- 2228
- 14
Под рубриката „Пловдив през годините” „Марица” публикува снимки от близкото минало на Пловдив - важни събития, забележителни личности, допринесли за славата на града. Това са снимки-събития, оставили трайна следа на цели поколения. Чрез любопитното око на фотообектива надничаме в празничния календар преди 1989 г., когато 1 май задължително се отбелязваше с манифестации по улиците на града на тружениците от местните заводи.
Пловдив създаде уникална група художници, чиито лица и творби също са запечатани на старите кадри. В тях оживяват и образите на писатели, артисти, музиканти, поети, чиито стъпки още отекват по калдъръма на Стария град. Представяме и лицата на тези, които години наред наричахме ръководители - партийни и държавни.
Всичко това е минало, станало е история. Но който не познава историята, няма шанс за бъдещето. Затова съхранената памет на Пловдив е толкова ценна.
Снимки от Иван Коджабашев
След всяка манифестация имаше финално шоу - радост за очите - атрактивна гимнастическа програма.
Младите спортисти и спортистки тренираха усилено месеци за спектакъла
Май 1971
Основните абревиатури по време на соца за двете братски комунистически партии - българската и съветската, красяха не само манифестациите по празници, но и заводи, стадиони. За българския народ дружбата със Съветския съюз е жизнено необходима, както слънцето и въздухът за всяко живо същество, казва вождът Георги Димитров.
Май 1980
Най-щастливи на манифестациите бяха децата, които минаваха пред трибуната, качени на раменете на татко. Малчуганите размахваха знаменца и огряваха работническите редици с невинни усмивки.
Май 1971
Задължителна част от празничния сценарий на всеки 1 май преди 1989 г. бе поздравлението на партията към трудещите се. Речите на първия секретар на ОК на БКП Дража Вълчева се отличаваха с много емоция. Сред официалните лица на трибуната срещу днешната Централна поща задължително присъстваше генералният консул на СССР в града - в случая Борис Архипов, вторият вдясно.
Май 1975
Хиляди младежи работеха ентусиазирано по строителни обекти и заводи, преизпълняваха плана. Младата смяна беше вдъхновена от обещанията на партията за просперитет и постигане на идеала за светло бъдеще.
Преди началото на манифестацията в Деня на труда ръководствата на пловдивските заводи - първенци в социалистическото съревнование, рапортуваха постигнатите успехи в изпълнението на плана. Заветната цел беше петилетката да бъде изпълнена за 3 години.
Май 1972
Три знакови фигури на първомайски празник в Пловдив - Николина Добрева, герой на социалистическия труд, директор на Тютюневия комбинат в Пловдив, член на ЦК на БКП, ген.-полк. Димитър Стоилов, зам.-министър на вътрешните работи, Петър Хорозов, председател на Окръжния съвет на профсъюзите.
Май 1980
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни













