71

Лъв I слага начало на тракийска династия императори СНИМКИ

Започва като обикновен войник, става първият владетел, коронясан от патриарх

Автор: Проф. Славик Табаков

Римските императори от Тракия и Илирия имат огромно значение за узаконяването и утвърждаването на християнството, като някои от тях са канонизирани за светци. Почти всички постижения на Източната Римска империя, на които днес се възхищаваме, са дело на римските императори от Балканите (Тракия и Илирия). Само че ние знаем много малко за тях. Това е така, понеже в средата на X век Константин VII нарежда да се унищожи архивът на Източната Римска империя. По този начин оставя само няколко източника за времето на предишните владетели. 

На 7 февруари през 457 г. Флавий Валерий Лъв, известен повече като Лъв I Тракиец, е коронясан за император на Източната Римска империя. Актът за първи път е извършен от константинополския патриарх, а не от висш военен - целта е по този начин да се придаде по-голяма тежест и легитимност на управлението. Само че църковната церемония при коронация впоследствие става традиция не само за императорите на Източната Римска империя, но и за всички християнски владетели - чрез нея те искат да покажат божествения произход на своята власт.  

Потеклото на свети император Лъв I Тракиец (Flavius Valerius Leo Augustus, 401-474), когото почитаме на 20 януари, идва от тракийското племе беси, както пише Йоан Малала. Кандид Изаурийски твърди, че е родом от провинция Дакия Аурелиана (обхващала голяма част от сегашна Северна България и Североизточна Сърбия, столицата <210> е била Сердика - София). Както повечето римски императори от Балканите, започва кариерата си като обикновен войник. За това говори и прозвището, с което е известен - Маркелус (Marcellus на латински, което означава „млад войник“).

Лъв I Тракиец стига до един от най-висшите чинове

в Римската армия (comes rei militaris) и воините му го издигат на щитовете си за император през 457 г. Като ревностен православен християнин той решава да бъде коронован не само от армията, но и от духовния глава. Така първото в света короноване на монарх от главата на църквата става на 7 февруари 457 г. в базиликата "Света София", когато  Лъв I Тракиец е коронован от Константинополския патриарх св. Анатолий I. Този акт става традиция в целия Християнски свят. От тогава до сега всички християнски монарси биват короновани по този начин. Този изключителен исторически момент има още едно измерение. Анатолий I е първият патриарх на Константинопол (дотогава градът е имал архиепископ). Той е такъв съобразно с канон 28 на Халкедонския събор, утвърден от св. император Маркиан през 452 г. Това короноване на Лъв I Тракиец от Анатолий I през 457 г. става още едно имперско признаване на патриархалния трон на Константинопол.

Този владетел действа като амбициозен политик,

който се стреми да се откъсне от въздействието на военните лидери и да разшири влиянието си върху Западната Римска империя. Ала и той допуска своите управленски грешки, сред които е морският поход срещу вандалите, воден от брата на съпругата му. Събира силна армия и много финансови ресурси, но походът завършва с катастрофални загуби за империята. По това  време Балканите на няколко пъти са опустошавани от съседни племена. Тъй като произлиза от Тракия, Лъв I осигурява мир по северните граници на империята (по Дунав - в Мизия). И въпреки че не успява да се справи с вандалската държава, той продължава успешните действия на своя предшественик Маркиан за запазването на Източната Римска империя от набезите на хуните. Управлява успешно, като осигурява мирен период за поданиците си. Бил е скромен и обичан от хората, приписват му израза: „Императорът трябва да раздава милост на тези, за които се грижи, както слънцето раздава топлина на тези, над които грее“.

Като ревностен християнин Лъв I Тракиец постановява, че само православни могат да заемат държавни и съдебни постове. Знае се, че той строи църкви (специално "Богородица при извора" до Константинопол). Най-вероятно

Малката базилика в Пловдив е строена по негово време.

Това се случва, когато зет му Василиск е главен военен командир на провинция Тракия). Лъв I получава много похвали и от своя съвременник св. папа Лъв Велики - човека, който заедно с друг император от Балканите - Валентиниан III, спасяват Рим от войските на Атила. Лъв I Тракиец е последният император, за когото е бил направен специален форум. За да го почетат, в Константинопол е била издигната огромна колона с негова статуя.

Император Лъв I Тракиец остава в историята и като император Лъв Велики (макар че в някои по-късни хроники на гръцки прозвището му е изписано не Маркелус, а Макелус, което означава „касапин“). Той умира на 18 януари  474 г. и е канонизиран за светец.

Въпреки малкото информация запазена до днес, св. император Лъв I Тракиец остава една велика историческа личност от нашите земи. Макар че е със скромен произход, той поставя началото на т.нар. Тракийска династия и управлява цели 17 години. Затова днес е почитан като благополучен управник на Източната Римска империя.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
наблюдател

наблюдател

24.01.2022 | 09:38

Когато правиха новата конституция имах аза модел търновската кето има институция монархия .Републиканско настроеното велико народно събрание обаче измисли длъжността президент , която покрива по функцията монарх -право да назнаава служебно парвителство , да бъде главнокомандващ и пр. и понеже монархът се ръкополага от църквата и бай муньо си направи псевдокоронация с театъра пред александър невски и света софия.

Отговори
3 2
Кирил николов

Кирил николов

22.01.2022 | 10:01

Този автор,едва ли,някога е чел история.Като чукчата в известен виц, само я е писал.

Отговори
5 3
сунгурларе

сунгурларе

31.01.2022 | 15:43

верно казваш, бат киро !

Отговори
1 1

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?