Каляска на цар Борис III вози ромски булки (ГАЛЕРИЯ)

20 000 лева достигна цената на една луксозна впрегатна кола с тъмно касифе и меки възглавнички

Докато на много места в страната пищят и искат по-строги мерки  срещу шумните ромски сватби, наричани справедливо “шумов терор”, една доскоро модна традиция е на път лека-полека да отмре. Става въпрос за церемониите, при които отиването на ромската булка и на младоженецът до кметството за подпис, не може да стане без задължителния файтон. Какво беше и какво остана от чудото на ромските файтони? Колко  функционират и какви са модните тенденции при тях? Оказва се, че в Шекер махала, вече няма нито един файтон. Последният бил продаден още преди години. В Арман Махала, също не останали. Но сочат с пръст и помнят последния мъж, който си е вадил хляба с файтонджийство. Потрябват ли им за сватба - наемат от Столипиново. Там пък има само 2-3, но за сметка на това са отлично поддържани.


Вторник следобед, Столипиново. Според статистиките, това е най-голямото ромско гето на Балканите. Пет големи черни тонколони са поставени на тротоара една върху друга малко след Търговския център на улица “Храбрец”. Свързани са с уредбата на петимата поканени за сватбата музиканти - всичките пременени в бели ризи и черни жилетки - точно като оркестъра на Тодор Колев от едно време. Дотук клишето е пълно.

Музиката им гърми със 120 децибела, при разрешени не повече от 30. За сравнение - 120 децибела е силата на звука при излитането на самолет Боинг 747. На 50 метра от гюрултията има блок с пищисани българи. Всички прозорци и остъклени тераси, гледащи към гетото, са плътно затворени. Музиката е доста интересна - има много ориенталски елементи, но това, което наистина ме потресе, е че в един момент тя премина в истинска джаз импровизация. С елементи на класически джаз стандарти. И ако не бяха децибелите, от които сърцето ти може да се отмести вдясно, щеше дори да ми хареса.

Часове преди официалното излизане на булката, по улица “Калина” меко и мазно се зададе дългоочакваният сватбарски файтон. Премина бавно като танк на парад. Веднага ме уведомиха, че това е един от последните останали в Пловдив файтони.

Веднага се вижда, че е поддържан много добре. На капрата му седи младият файтонджия Илия. При него тодорколевско клише няма - облечен е в плътно прилепнал по краката “анцуг, като за сватба”, както казват в Пернишкия край. Напънах се да видя нещо символично в тържественото пришествие на файтонджията Илия пред позлатено кубе на съседния храм “Свети Пророк Илия”. Не видях никакъв символ. Просто човекът е лъснал каляската, вчесал коня и излязъл да изкара някой лев. Без да издаде касова бележка за това.

Излизането на булката и качването й във файтона при ромите е тържествен процес, който отнема часове. Затова Илия търпеливо паркира на тротоара до къщата и започна да чака. Файтонът му е наистина прекрасен. Няма и следа от “ромски колорит” - ярки цветове и нелепа декорация. Дървените му части са байцвани в тъмен цвят, а след това грижливо лакирани с яхтен лак. Получила се е прекрасна полирана повърхност. Тапицерията е от тъмночервено кадифе. Две меки възглавнички от същата материя показват, къде ще седят младоженците. Цялото излъчване на колата създава усещане за разкош. Гюрукът е от хубава черна кожа. Зад седалката с младоженците е направено много красиво дървено сандъче. Стоманените амортисьори са прясно боядисани - все едно таман са излезли от завода на легендарния майстор на файтони и брички Мито Орозов.

Това е нищо, казва скромно Илия. И добавя, че из махалите шествал друг файтон, купен чак от Доспат. На главините на колелата бил щампован царският герб. “Това беше отстрани на колелата. Файтонът беше някаква много стара марка. Дори, заради гербовете, си мисля, че може да е бил някога на цар Борис или на някой от семейството му”, разказва файтонджията. 

Обичаят изисква младоженката да се покаже от къщата си, а долу да я посрещне женихът. Двамата се събират с другите роднини и направо на улицата удрят хоро с елементи на кючек. Като се поуморят от тая ранна веселба, се мятат на файтона и отпрашват към мястото, където ще подписват.

Като всички ромски бизнесмени и Илия е сложен като диференциално уравнение в обясненията си. Стане ли въпрос за файтонджийството като бизнес, млъква и дума не ще да обели. Похвали се обаче, че сам е реставрирал файтона. Бил много стар. Когато пристигнала при него, каляската била в окаяно състояние. “Аз я възстанових. Доста работа ми отне, цели три  седмици”, казва той. Когато започнал да го реставрира, файтонът нямал дори калници. Конят му е много добре гледан. “Не може с драглива кранта, сватбари да караш”, обясни кратко той.

Илия разказва, че сега само на 1-2 места в Кърджалийско правят от тези уникални едновремешни коли. Ако купуваш нов файтон това струвало много. “Цената може да достигне до 20 000 лева. Толкова е една нова малка кола! В Пловдив още никой не е посмял да си купи такъв”, обяснява Илия.

Сложността в комуникацията с Илия настъпва, когато го питам на колко сватби през месеца ходи с файтона. “Има- няма 20 сватби - тук хората се женят през ден от седмицата - не като при другите - само в събота или неделя”, казва той. Колко взима за едно сватбарско возене? Тук Илия млъкна като партизанин  на разпит. 

На два метра от него три ромски баби се бяха подпрели на перваза на магазина и гледаха с умиление шетнята пред къщата на младоженката. “Булката е щерка на една от тукашните магазинерки”, уточни първата баба. Питам я всеки ли наема файтон за сватбата на дъщеря си. “Само ако има пари”, казва тя. Колко струва наемането на един такъв файтон? “50-60 лева”, каза старата жена.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
До ЕШЕК СИКИ

До ЕШЕК СИКИ

13.09.2015 | 12:30

Авторът е прекалено запознат с всичко, но ти си завършен тъпанар!

Отговори
0 0
ЕШЕК СИКИ

ЕШЕК СИКИ

13.09.2015 | 12:20

Авторът май не е запознат, че в Столипиново живеят турски цигани, които хал хабер си нямат кой е Тодор Колев (понеже много често го повтаря) и се интересуват само от анадолска музика и филми

Отговори
0 0
От маалата

От маалата

13.09.2015 | 11:19

Браво, Роска! Много яко... :)

Отговори
0 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?