15 години в Европейския съюз. Промяната
Вече 15 г. България е член на Европейския съюз. Новата изложба от кампанията „Пловдив през годините” припомня какво реално се случи в града след 1 януари 2007 г.
- 17:00, 04.12.2022
- 09:48, 05.12.2022
- 2338
- 13
„Марица” и „Хермес медиа” представят десетата, юбилейна изложба от кампанията „Пловдив през годините”. Експозицията носи името „15 години в Европейския съюз. Промяната”. Представена е на 20 пана и разказва за промените, които хилядолетният град преживява като част от свободната демократична общност.
Ако има град в страната, който може заслужено да носи титлата „европейското лице на България”, това със сигурност е Пловдив. Той е сред най-старите живи градове на континента, уникален със своя дух и архитектура. В Пловдив отдавна е постигнат умален вариант на европейската толерантност, в който всяка отделна общност съхранява и надгражда своята идентичност. Пловдив обаче е и бързо развиващ се град. А с помощта на европейските ни партньори след влизането на България в ЕС през 2007 г. промяната включи на нова, по-висока скорост.
Нашето послание - нека обърнем поглед назад и да се замислим къде сме днес на картата на Европа и успяхме ли да заживеем по-добре и достойно като равноправен партньор в Европейския съюз! Нека заедно да отбележим малкия юбилей - 15 години в ЕС!
Експозицията е разположена на Римския стадион само още един ден, затова побързайте да я разгледате. В няколко поредни седмици читателите на вестник „Марица” и на сайта marica.bg ще имат възможност да се запознаят със серия от тематични публикации, посветени на изложбата „15 години в Европейския съюз. Промяната”.
Представяме ви Пано 5 и Пано 6 от изложбата.
ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО В ДАТИ
На 22 декември 1990 г.
По предложение на Любомир Иванов 7-ото Велико народно събрание приема решение за желанието на Република България да стане пълноправен член на Европейските общности.
14 декември 1995 г.
37-ото НС гласува решение България да подаде официално молба за пълноправно членство в Европейския съюз.
20 януари 2000 г.
МС приема Постановление №3, с което определя главен преговарящ, основен екип на преговорите и създава работни групи по преговорните глави.
29 октомври 2004 г.
В Рим премиерът Симеон Сакскобургготски и външният министър Соломон Паси подписват от името на България заключителния протокол на Европейския съвет за приемането на Европейската конституция.
13 април 2005 г.
Европейският парламент гласува с мнозинство в подкрепа на подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС на 1 януари 2007 г. Подписването е подкрепено с 522 гласа „за”, 70 гласа „против” и 69 „въздържал се”.
25 април 2005 г.
В Люксембург България и Румъния подписват договори за присъединяване към Европейския съюз от 1 януари 2007 г.
От българска страна Договорът за присъединяване е подписан от президента Георги Първанов, министър-председателя Симеон Сакскобургготски, министъра на външните работи Соломон Паси и министъра по европейските въпроси Меглена Кунева.
1 януари 2007 г.
България официално става член на Европейския съюз.
1 януари 2014 г.
Трудовият пазар на целия ЕС е отворен за български граждани без ограничения.
ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019 Г.
Пловдив е първият български град - Европейска столица на културата. Двайсет години след като беше домакин на Месеца на културата през 1999 г., градът стигна до голямото признание - да организира най-престижната културна инициатива на Европейския съюз през 2019-а.
„Европейска столица на културата” е уникален за България проект, който предостави нови възможности за развитие на потенциала на града победител и нова международна видимост на българската култура като цяло.
Заедно с Пловдив столица на културата през 2019 г. беше град Матера в Южна Италия.
По време на домакинството Пловдив успя да представи програма с над 300 проекта и близо 500 събития, обхващащи не само града, но и целия Южен централен регион.
В рамките на инициативата много традиционни за града събития набраха още по-голяма сила и разшириха мащаба си, появиха се нови фестивали, натрупа се опит с културното съдържание и неговото управление, който остана като наследство на инициативата.
Сред най-запомнящите се събития бяха фестивалът на светлините за Деня на Европа, изложбата „Изкуство на свободата” с парчета от Берлинската стена, мащабният спектакъл „Одисей” на Драматичен театър-Пловдив, изложбата „Дим. Истории за тютюна”, фестивалите „Хилс ъв рок” и „Опера Опън”.


Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни












