Звукозаписно студио и слънчеви батерии в ремонтирано училище СНИМКИ
- 14:33, 12.12.2021
- 3854
- 2
Заедно с тестването за ковид музикалните паралелки се върнаха в напълно обновената сграда на СУ "Любен Каравелов". Чака Акт 16 новият корпус с басейн и многофункционална зала за спорт и концерти.
Вместо в мазето, звукоизолирано с народни носии, учениците от СУ „Любен Каравелов“ вече ще имат занимания и ще правят записи в професионално студио, с каквото не разполага нито едно училище. Целият втори корпус на ул. „Мара Гидик“ е нов дом за музикалните паралелки в школото, с още една допълнителна сграда с топла връзка с концертна зала и репетиционна за танцьорите.
Пълното обновяване на учебното заведение коства над 2,4 млн. лева по проект „Образователна инфраструктура“ - изграждане и обновяване на училища, детски градини и ясли в град Пловдив“ по ОП „Региони в растеж“. След няколко години строителна сага, едновременно с връщането си с тестване в присъствено обучение, учениците влязоха и в напълно обновената база.
Някогашното школо е било буквално съборено до основи,
като са запазени основни колони, фасадата и характерните елементи по нея. После всичко е градено наново, като вътрешното пространство е прекроено според нуждите на учебното заведение.
Модерното музикално студио е на първия етаж, като са обособени зони за записи на различни инструменти и гласове, както и за миксирането им. По различни проекти вече сме оборудвани с най-модерната техника, казва Иван Найденов. Той е възпитаник на учебното заведение, сега преподава в него гъдулка и води часовете по дисциплината „Звукови технологии“ на паралелките от профил „Музика“ в 11. и 12. клас. До края на годината ще бъдат направени нови записи - с по-високо качество при възможностите на новото студио. До момента училището има вече над 40 и започна да ги излъчва в своя ютюб канал в началото на пандемията в рубрика „Пазители на фолклора“.
Две класни стаи, репетиционни, стаи за индивидуално обучение и за камерни групи има още на първия етаж, както и зала за оркестър с отделни помещения за учителя и за съхраняване на музикалните инструменти.
Чакат се само щорите, които ще добавят още един щрих към визията в бяло, кремаво, беж. Освен парно има и климатична система, която ще осигурява хлад в летните месеци. Отредена е кабина за видеонаблюдение, а
камера на входа показва лицето на всеки, който иска да влезе, преди да получи достъп до сградата.
На втория етаж са разположени още зали за индивидуално обучение, като във всяка има пиано. Девет са от преди, а нови 5 са купени по проекта с обществена поръчка.
Учителската стая е като модерен хол - с маса със столове, но и с мека мебел. А директорката Славка Щерева планира да създаде още удобства с кафемашина и хладилник.
При прекрояването на някогашните стандартни класни стаи е предвидено пространство и за гардероб, където се съхраняват над 200 костюма.
Училището ги е набавяло в продължение на 25 г., така че да са представени всички фолклорни области. В началото на учебната година всяко момиче получава я пиринска, я родопска носия заедно с указания как да я съхранява и пере, обяснява Мария Найденова. Тя е главен учител, отговаря за гардероба и води представителния хор на училището.
Новите санитарни възли в него са с фотоклетки за икономично осветление, а
топлата вода се осигурява от соларни батерии на покрива.
Топла връзка към новоизградения корпус има и от първия, и от втория етаж. В него е оформена голяма хореографска зала с дървена подова настилка и зала за продукции - с подиум и подвижни столове.
Към сградата има подстъпи за хора с увреждания, както и тоалетни за инвалиди.
Вече е монтирано широкообхватно видеонаблюдение, включително и за нощно виждане - в периметъра му попадат и двете сгради, и дворът с новото спортно игрище. Пейките край него пък могат да служат за трибуни на баскетболна среща, но училището планира да ги ползва и като Зелена класна стая за часове на открито по време на пандемията.
Кипариси и фиданки на широколистни дръвчета обещават дворът да се превърне в приятна естествена среда, а елхичката ще е живото коледно дърво, което училището ще си украсява за празниците.
Вече е завършен и допълнителният корпус с топла връзка към основната сграда на СУ „Любен Каравелов“ на бул. "Шести септември". В нея има басейн и голяма зала за спорт, която обаче може да се превърне и в концертна с 200 места. Очаква се само Акт 16.
Какво ще стане, ако метеорит удари Земята?
Ако метеорит удари Земята, нищо чудно СУ "Любен Каравелов" да оцелее.
Залага на компетентностния подход и проектно базираното обучение, които наблягат на трупането на умения, а не на възпроизвеждане на фактология. През цялата учебна година например темата „Какво би станало, ако метеорит удари Земята?“ минава през всички учебни дисциплини на експерименталната паралелка от осмокласници, които работят с хромбуци по модела 1:1. Така я пречупват през наученото по различни предмети, прогнозират последствия, чертаят план за предотвратяване на сблъсъка - прилагат знанията на практика и учат чрез преживяване.
Преди да станем модерни отвън, станахме модерни отвътре, казва директорката Славка Щерева.
Общообразователното училище е профилирано в изкуствата, което дава знания и умения за музикална кариера, но не предопределя непременно такъв път и има възможност за избор на реализация в друга сфера. В седми клас учениците още не са ориентирани, затова, предвид спецификите на учебните планове, е подходящо обучението в профилирани, а не в професионални паралелки, обяснява Щерева. Новият прием комбинира музиката с още едно направление -информационни технологии или английски. Има възможност да се учи и джаз пеене, и музикален инструмент, но основно направление е народната музика.
Отдавна сме осигурили техника и интерактивни дъски, които сега подменяме с по-модерните - с тъчскрийн, разказва директорката. Училището прилага обучение чрез виртуална и добавена реалност, има и 3D принтер. Въпреки че сме с музикален профил, развиваме и другите дисциплини, казва Щерева.
Екипът е минал обучение за изграждане на меки умения и професионална учебна общност. Създава позитивна атмосфера и творческа подкрепяща среда за ученици и учители. Сагата с ремонтите, която продължи 7-8 г., още сплотила всички и през цялото време никой не се оплакал. Макар че в жаркото лято през август се наложило местене от едната сграда в другата за 10 дни, за да стартира ремонтът на основния корпус. А после посред зима цялото школо се върна обратно, за да започне работа по втория.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.