49

Зрелостниците избират професия заедно с Платон и Аристотел

След втората матура сутринта Йоана облича роклята и отива довечера на бала

Да изберат професията, която съответства на техните интереси и силни страни, или пък тази, която е актуална и обещава добра реализация? Пред този въпрос са изправени абитуриентите – не само защото завършват средното си образование и трябва да изберат посока, а и понеже казусът им се падна на днешния държавен зрелостен изпит по философия. 

Тази дисциплина за втората задължителна матура по избираем предмет предпочетоха 188 абитуриенти от Пловдивско. Това  я поставя на второ място след английския език, пожелан от 1078 дванадесетокласници.

Изпитният формат за матурата по философия като профилиращ предмет включва 20 въпроса с избираем отговор и 7 със свободен. Абитуриентите трябва да отговорят и на 5 въпроса по даден текст. А последната задача изисква да напишат есе по философска мисъл или да решават казус.

Масово избраха казуса, а тази година той е свързан с четирима приятели. Трима от тях се колебаят дали да следват своите интереси или пък актуалното програмиране. Четвъртият е категоричен, че трябва да се учат точни науки, както възнамерява на стори той. Че е важно какво се котира, а не толкова какво те влече.

Борис Хаджиев от немската паралелка 12. Д клас в Хуманитарната гимназия излезе доволен от изпита в СУ „Димитър Матевски“. Готвил се е да решава казуси, а този попадна тъкмо в целта. Острата реакция на Боро е незряла от гледна точка на емоционалната интелигентност, разсъди младежът. Смята, че всеки трябва да направи своя личен избор. Опрял се и на теорията на Аристотел за средината – да се търси златната среда, вместо да се изпада в крайности. 

Борис се застъпил за Лео, който иска да стане художник. И пак намерил аргумент за това и във философията – този път в размишленията на Платон, че изкуството е вечно. "Но според мен то се променя, както и ценностите. Изкуството е начин да се изразяваш, да общуваш, дори да останеш в историята – като ренесансовите творци“, казва Борис.

Според него предизвикателство пред днешните хора на изкуството е изкуственият интелект. Може да нарисува перфектния пейзаж, но той никога няма да е като онзи, в който художникът е претворил душата и усилията си, смята зрелостникът.

На въпроса кои са факторите за избор на професия изброил няколко: самооценката – какво си постигнал, какво можеш и какво искаш; образованието; тенденциите в обществото; обективността.  Като пример за връзката между личните интереси и потребностите на обществото Борис посочил избора да се учи психология. Хора с такава подготовка са особено нужни във време, когато има пандемия и война, смята той.

Има отговор и как философията помага за избора на професия. Всеки има право да бъде и философ, защото такива разговри  обогатяват речника, развиват мисленето, сблъскват аргументи, помагат да направиш избор и да си обективен, смята момчето.

Самият Борис вече е избрал да следва психология в Софийския университет.

Има и лично мнение по темата – че  недостатък на българската образователна система е ранният избор на професия. В 7. клас повечето ученици още не са открили истински себе си.

Йоана Тупарова от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ също смята, че трябва да се следват мечтите. Колкото до хитовите професии и специалности – има и още много, като всеки може да намери своето място.

Зрелостичката от паралелка по хуманитарни науки не се е позовала на философи, но използвала философски понятия, например хедонизъм.

За нея днешният 23 май е вълнуващ не само с втората матура, а и с абитуриентския бал, който й предстои довечера в Грандхотел „Пловдив“. Тъкмо ще й стигне времето следобед да се приготви и да отиде да празнува. Най-трудното мина  и  с оценките от матурите ще кандидатства в Пловдивския университет.

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
5 коментара
botev-ivo

botev-ivo

27.11.2024 | 11:36

Като клиент на Ринг Технолоджи ЕООД имах големи очаквания, но останах разочарован. Услугите им не отговаряха на обещаното, а когато поисках допълнителни обяснения, срещнах отказ и неуважение. Никога повече не бих работил с тях..

Отговори
0 0
miraandreeva

miraandreeva

27.11.2024 | 12:10

Като клиент, също не получих това, което очаквах. Услугите бяха далеч под стандартите, които ми бяха представени, а когато се обърнах за помощ, получих единствено игнориране. Това беше последният път, когато работих с тях – не мога да препоръчам Ринг Технолоджи ЕООД на никого...

Отговори
0 0
Sonyakostadinova

Sonyakostadinova

21.11.2024 | 14:47

Работих в Ринг Технолоджи ЕООД няколко месеца, но комуникацията с мениджърите беше под всякаква критика. Често се променяха приоритети без предупреждение, а когато задавах въпроси, отговорите бяха неясни или дори пренебрежителни...

Отговори
1 0
dayanashopova

dayanashopova

25.11.2024 | 16:13

Компанията не цени служителите си. Работихме извънредно без допълнително заплащане, а обещанията за повишение така и не бяха изпълнени. Много от колегите напуснаха поради разочарование. Не препоръчвам Ринг Технолоджи...

Отговори
0 0
Батко

Батко

23.05.2023 | 16:08

Ранен избор? Да иде в Германия да види какво значи ранен избор :)

Отговори
0 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?