3520

За първи път пращаме младежи в Южна Корея

Най-желаните дестинации затягат подбора, конкурентите залагат на атрактивни програми и стипендии

Нидерландия има най-голям ръст в броя заминали български студенти в последните 5 години и страната ни неизменно е в топ 10 по този показател. Процесът е част от общата тенденция за увеличаване на чуждестранните студенти в страната, което обаче създава предизвикателства с осигуряването на настаняване. Друг фактор, който влияе върху избора на студентите, е политиката на страната за намаляване наполовина на таксите за първата година от обучението в бакалавърски програми. Към това се прибавя и по-високата конкуренция, включително в програмите със селективен прием. Това кара кандидат-студентите вече да се оглеждат и за други конкурентни дестинации.

Италия е устойчив ръст в интереса на кандидат-студентите през последните 2 години. Но в условията на засилваща се конкуренция някои от най-търсените университети в Милано завишават изискванията си - за програми, свързани с икономика и бизнес, е необходимо кандидатите да представят

по-високи резултати от изпит SAT

спрямо предходната кандидатстудентска кампания.

 

Белгия е другата дестинация, която се възприема като алтернатива на Нидерландия, и броят на заминаващите е със 78% по-висок. Страната предлага интересни програми като "Креативни технологии и изкуствен интелект", "3D анимация", "Дигитален и графичен дизайн". Друг важен фактор е годишната такса от само 1116 евро, по-широкият прием от страна на белгийските университети и по-дългите крайни срокове за приема - до юни-юли. Трябва обаче да се има предвид високият стандарт на живот.

Сред страните, които се открояват с двойно по-голям интерес спрямо миналата кандидатстудентска кампания, е Ирландия. Тя предлага възможност за финансиране на част от таксата за обучение за студенти от ЕС, което заедно с богатия избор от програми на английски език я нарежда до вече наложилите се търсени дестинации.

Испания също е напът да се превърне във фаворит за придобиване на образование в чужбина заради топлия климат, по-достъпния стандарт на живот и такси спрямо Ирландия или Великобритания. Освен на испански език студентите могат да намерят и програми изцяло на английски в сферите на психология, икономика, роботика и изкуствен интелект, спортен мениджмънт, политика, право в реномирани университети като "Карлос III" в Мадрид, ESADE, EU Business School, Политехническия и Автономния университет в Барселона.

По отношение на кандидатурите за САЩ се забелязва повишен интерес към

учебни заведения по Източното крайбрежие,

като възможностите за финансиране още са водещ фактор - спортните и академичните стипендии. Вече имаме първите приети българи в магистърски програми в университетите в Пенсилвания и Кънектикът в сферите на психология и социални науки.

За първи път наши студенти ще стартират образованието си в университета Йонсей - Южна Корея, и в Техническия университет в Цюрих, Швейцария.

По отношение на избора на специалност класацията продължава да водят "Бизнес и мениджмънт", "Компютърни науки", "Арт и дизайн". Следват "Инженерни науки", "Медии и комуникации", "Икономика", "Политика и международни отношения", "Социални науки", "Маркетинг и реклама", "Психология". Нова тенденция в последните 2 години е затвърждаващият се интерес към креативните специалности, които правят предпочитано обучението в чужбина заради по-добрата база и оборудване в университетите, осигурени стажове в големи дизайн студиа и компании.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
С чувство на огромна радост

С чувство на огромна радост

03.10.2024 | 16:25

Прочетох горните редове. Ако ти се учи, кеф ти Нидерландия, кеф ти САЩ, кеф ти Южна Корея. Светът се отвори за всички млади хора. Кой би помислил за нещо подобно преди 35 години? Къде са плачещите цървули дето все още оплакват комунистическото минало, колко по-хубаво било от днес?

Отговори
1 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?