49

За да влязат млади учители в клас - искат доверие, не само високи заплати

В момента действащите педагози на възраст до 35 г. са едва 15%, а 70 на сто от тях не остават в системата след първата си година в училище

За да има повече млади учители в класните стаи, е необходимо най-вече да се увеличи доверието в обществото към преподавателите. Това смятат 69.3% от анкетираните в допитване на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". 

В момента по данни  на НСИ действащите учители на възраст до 35 г.  у нас са едва 15.26%, а по статистика на синдиката над 70% от тях не остават в образователната система през първата година. Под 10% са  мъжете-педагози при младите учители.

Индикаторите – висока средна възраст и намаляване на относителния брой на мъжете, са показател за нисък рейтинг на професията учител, отчитат от профсъюза.  Председателят на Синдикат "Образование" д-р Юлиян Петров участва в традиционното тържествено посрещане на млади учители, назначени за учебната 2022/2023 година, организирано от РУО София-град и свързано с Деня на народните будители. Политиката за привличане и задържане на млади за системата учители е приоритет за Синдикат „Образование" и за МОН, но от профсъюза отчитат, че към момента тя е твърде неуспешна.

Потвърждава го и изследване на Синдикат „Образование“, като същевременно очертава желаните от гилдията промени. 

70 на сто от запитаните посочват нуждата от мотивиране не само чрез заплащането, а най-вече чрез постигане на по-висок рейтинг на учителската професия в обществото.

53.7%  смятат, че институциите трябва да съдействат, партнират и формират доверие към учителите. Засега практиката доказва обаче, че учители и директори са проверявани, притискани и понякога унижавани от РУО и МОН след всеки сигнал от родител, твърдят от Синдикат "Образование".

40.4% пък смятат, че трябва да се активизира наставничеството и менторството към младите за системата учители. 

За националната образователна политиката менторство и наставничество Синдикат „Образование“ работи упорито с МОН и скоро  ще има видими резултати, заричат се от профсъюза.

Синдикат „Образование“ е направил и национално проучване за ефективността на политиката „Инспектиране“, която провежда Националният инспекторат по образование. Това изследване е в посока търсене и приемане на национално приети критерии за качество на образованието, каквито  засега не съществуват.

Хилядите участници в проучването, от които учители, директори и родители, доминиращо смятат, че тази политика трябва да остане в образователния закон.

51,9% заявяват, че за ефективно инспектиране трябва да се усъвършенстват неговите индикатори. Това е така, защото според учителите, образователните институции са безкрайно различни, а НИО използва един модел и еднакви индикатори за неговата оценка. С тази методика образователни институции с доминиращ  състав на деца в неравностойно положение и с различен от българския майчин език са лишени от шанс за добра оценка, а учителите в тези училища и детски градини също работят упорито. 

Изследването установява, че трябва да изработят няколко модела от индикатори за инспектиране на образователното качество. 

Друга голяма част от запитаните (42,9 %) смятат че трябва да се преструктурира дейността и финансирането на НИО, за да се обхванат всички образователни институции в унисон в изискването на закона. При сегашната организация на НИО и финансирането, с което разполагат, ще са необходими десетилетия, за да се обхванат всичките над 4000 образователни институции у нас.

Само 0,8 % от респондентите смятат, че политиката трябва да отпадне от закона.

Много малка  част от анкетираните считат, че  инспектирането е излишно и предполага корупция.

 

 

 

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Чичо

Чичо

29.10.2022 | 00:31

Хи, хи, хи в уж най-елитното училище в града /Д.Хаджидеков/ работят най - кадърните и опитни кадри на ОУ"Г.Милев"...Цирк!Ами щом е така съединете ги, ще е уникално!

Отговори
4 1
К.М.

К.М.

28.10.2022 | 14:40

Зощо не сте посочили по колко деца има в паралелка в ОУ"Гео Милев", колко е общо броя на учениците в това училище и защо не е слято със съсеното "Л.Каравелов"!? Колко излиза издръжката му на данъкоплатците!? Лесно е на г-н Бодуров и колегите му да работят с по десетина деца, а в другите училища младите учители са натоварени с по 28 ученика...

Отговори
6 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?