Всички подготваци ще завършат

Синдикатът на българските учители предлага удължаване на годишния отпуск за непедагогическия персонал

Всички деца от последна група в детските градини ще получат удостоверения, дори и тези учебни заведения да останат затворени. Всички ще бъдат записани в първи клас, както се прави и с такива, които не са били обхванати в системата на предучилищното образование.

„Може би децата ще са по-малко подготвени наесен, но в първи клас ще се започне с базови познания. Всеки начален учител знае, че не само разликата е голяма, но почти няма прилика между дете, което е било на детска градина, и което не е било“, каза министър Красимир Вълчев.

Засега градините и яслите остават затворени, тъй като ежедневен контакт в продължение на много часове представлява голям потенциален риск. Ако коефициентът на възможно заразяване е 1,5%, при такива обстоятелства той достига 10%, посочи Вълчев.

По неофициални данни, ако заведенията за най-малките отворят, 30-40 на сто от родителите ще пратят децата, а това прави 70-85 хиляди хлапета. Затова в следващите две седмици градините остават затворени, като се прави ежеседмичен анализ на ситуацията.

Запитан дали има опасност учителите да бъдат принудени да ползват неплатен отпуск, министърът на образованието обясни, че Колективният трудов договор изтича на 11 юни и ще се мисли за това в новия.

За непедагогическия персонал обаче трябва бързо решение, защото за много от тези хора платеният отпуск вече е изчерпан и те в момента са неплатен, без доходи.  Синдикатът на българските учители предлага да се увеличи платеният отпуск на непедагогическия персонал, което ще бъде обсъдено и вероятно ще стане с анекс към КТД.

Ако не се ползва неплатен отпуск, няма причина учители да останат без заплати, защото средствата за учебните заведения не са намалени, заяви Красимир Вълчев.

Към момента указанията за тях са да занимават децата дистанционно до 30 минути онлайн, като това не е задължително. В останалото време контактът да не е с устройство, а чрез родителя. Ако се работи по този начин, ще има схема за приравняване на 2, 3 или 5 работни дни към един в зависимост от натовареността.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?