Студентите и COVID-19: Вижте как стартира академичната година в Пловдив

АМТИИ събира 150 човека на Античния, лекциите ще са онлайн, индивидуалните занятия - на място

Две пловдивски висши училища откриват академичната година с церемонии, съобразени с противоепидемичните мерки. В неделя старт дава УХТ в присъствието само на първокурсниците, а редовните занятия ще започнат присъствено от понеделник.

Тържественото откриване е насрочено за 10.30, час преди това ще започне празнична програма. След връчването на студентските книжки на приетите с най-висок бал, раздаването на останалите ще стане в 3 локации за различните факултети. Ръководството е осигурило таблети за всички първокурсници в редовна форма.

На 13 септември е откриването на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" на Античния театър. Ще присъстват около 150 човека при капацитет над 2500, което ще позволи голямо отстояние, каза ректорът проф. Тони Шекерджиева-Новак. Тази година символичен домакин на откриването е Факултетът по фолклор и хореография, откъдето са подготвили програма в рамките на 20 минути.

По искане на ректора е направен списък по катедри на преболедувалите и ваксинираните преподаватели. В тази група е 70% от екипа. Ще дадем възможност на преподаватели от рискови групи да водят занятията онлайн, каза още проф. Шекерджиева-Новак.

За студентите обучението ще е хибридно - присъствено за индивидуалните занимания  в групи до 8 човека и онлайн за теоретични лекции. Ректорът на АМТИИ подкрепя решението на МУ за присъствено обучение за ваксинирани студенти и онлайн за останалите. Възможно е да се мисли в крачка за такъв вариант и в артакадемията. Там се радват на добра приемна кампания, конкуренцията достигнала 8 кандидат-студенти за място.

В ПУ „Паисий Хилендарски“ как да започнат лекциите решават деканите на факултетите.  Академичната година стартира в края на септември, затова към момента е ясна организацията основно за задочниците. Във Факултета по математика и информатика те учат онлайн, в Юридическия - присъствено. На място са занятията и в Химическия факултет заради спецификата за работа в учебните лаборатории.

Присъствен е стартът и във Филологическия факултет, но във Факултета по икономически и социални науки задочниците ще отидат само на първата лекция по всяка дисциплина, за да се запознаят с преподавателя, а после ще продължат онлайн. Решението на Физико-технологичния факултет е обучението да е хибридно - основно онлайн, но с присъствени упражнения.

В Педагогическия факултет решаваща е числеността на студентите в групите. При 30 и повече лекциите са синхронно в електронна среда, а семинарните и практическите упражнения - присъствено. В курсовете с по-малко студенти всички са в учебните зали. Практическото обучение - хоспитиране и текущи практики, ще е по график на терен според противоепидемичните мерки.

По заповед на ректора на ТУ академичната година там стартира онлайн.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?