Стефан Стоянов: Нямаме право да кандидатстваме за Хуманитарната по критериите на финансиращия орган
За нея са полагани целенасочено усилия, но са нужни и инвестиции от директорите. Очакваме подписване на договор с изпълнител за новата сграда на ОУ "Княз Александър I"
- 12:16, 22.03.2023
- 12:19, 22.03.2023
- 1151
- 15
В Отворено писмо родители от ОУ "Княз Александър I" постяват въпроса как са определени 9-те училища, за които Община Пловдив иска пари за ремонт по Плана за възстановяване и устойчивост и защо Хуманитарната гимназия не е сред тях. Основното училище и елитната гимназия сега делят една сграда с общо 2000 ученици.
Авторите питат кога местната власт ще осигури нужните средства за ремонт на ХГ "Св. св. Кирил и Методий" и кога ще стартира строежът на нова сграда на ОУ "Княз Александър I", за която вече има осигурено държавно финансиране.
Отправят упреци, че някои училища са с екстрите на 5-звездни хотели, а други са оставени да тънат в мизерия и " за тях Община Пловдив е мащеха".
Ето коментара на зам.-кмета по образованието Стефан Стоянов.
- Г-н Стоянов, по какви критерии са избрани 9-те училища, за които Община Пловдив иска финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост и защо Хуманитарната гимназия не е сред тях?
- В Плана за възстановяване има индикативни списъци на категоризирани обекти. Ние имаме право да кандидатстваме за първа и втора категория. Разработена е методология как обектът попада във всяка от категориите. Не са напълно ясни всички критерии, те са публикувани от управляващия орган – МОН. Хуманитарната гимназия според тях обаче попада в трета категория, за която нямаме право да канидидатстваме. Затова не сме подавали за нея проектно предложение.
Другата причина е, че там има осигурено финансиране по две линии. Едното е за нова сграда на ОУ „Княз Александър I“ и, доколкото разбирам от колегите, сме на път да подпишем договор с изпълнител след дълги обжалвания.
Имаме осигурени и малко над 3 млн. за сградата на Хуманитарната гимназия, която е паметник на културата. Това е крайно недостатъчна субсидия от държавата, очаквахме повече пари да получим през миналата година. Но е начало. Има избран изпълнител и това лято ще започне реконструкция на фасадата, част от дограмата и покрива – най-спешните неща.
- А другите 10 милиона може ли Общината да ги осигури?
- От бюджета трудно. Не са кой знае колко парите за инвестиционна програма всяка година. Но за Хуманитарната гимназия са полагани целенасочено усилия през последните години – да има технически проект, той да е одобрен от Министерството на културата. С общи усилия са осигурени средства, но имаме технически процес в строителството. Не съм сигурен, че и да ги има всички пари, можем веднага да свършим всичко.
- Поради характера на сградата и статута й?
- Да, има орнаменти и характерни елементи, които искат специално внимание и време. Междувременно разчитаме на двамата директори да продължат да се грижат за сградата и да инвестират известни средства в нея. Има известни пропуски в последните години – например относно санитарните възли имам по-големи очаквания.
- Кога ще има първа копка на новата сграда на ОУ „Княз Александър I“?
- Имаме отпуснато държавно финансиране по Националната програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. Там също има съфинансиране от Общината. Конкретиката по строителните работи не е в моите правомощия.
- Как ще отговорите на упрека, че някои училища са превърнати в 5-звездни хотели, а други са оставени да тънат в мизерия и за тях Общината е мащеха?
- Това, което мога да кажа, е, че не сме пропуснали програма, по която да кандидатстваме за финансиране на образователна инфраструктура и са инвестирани много средства. Но обектите са 140-150, огромен сграден фонд. И на никого не му е приятно, че през 2023 г. продължаваме да санираме сгради и да си говорим за енергийна ефективност. Но такава е ситуацията и такива са реалностите.
В последните години има ръст на икономиката, има повече средства, държавата отделя пари и имаме някакъв хоризонт скоро да приключим поне с тази част от поддръжката на сградите. Но от друга страна е много важно стопанинът как се отнася - ежедневната грижа – нещо, което е делегирано на директорите. Когато в една къща има по-разтропана домакиня, къщата изглежда по един начин. Когато е по-заета и не си гледа толкова къщата, изглежда по-изоставена.
- Верни ли са твърденията на протестиращите, че има апетити към терена и едва ли не умишлено не се правят ремонти, за да се съсипят училищата и да се издигне пореден жилищен комплекс?
- Абсолютно невъзможно е това! На никого не му минава през ума и няма да бъде допуснато от Община Пловдив. На общинските терени, предназначени за образование, да им се сменя статут - въобще не е тема на разговор. Не бихме допуснали дори разговор по този въпрос!
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни












