44

Откриват STEM център за 250 000 лева в училището в Розино

С нов STEM център на стойност 250 000 лева започва учебната година в ОУ "Христо Г. Данов" в село Розино, община Карлово. Училището обучава в мултикултерна среда деца от различни етноси - българи, турци и роми, като най-много са от ромската общност. Новата придобивка е с финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост.

В училищния STEM център са включени направления „Роботика и кибер-физични системи“, „Природни науки“, „Дизайн и 3D прототипиране“ и „Математика и информатика“.

Освен трите класни стаи по направленията, обособени като "Център млади изследователи - начален етап, "Стая за креативни дигитални създатели", "Център по природни науки", има и  5 високотехнологични класни стаи. 

Предметите, към които ще е насочена дейността на STEM центъра, са физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, математика и компютърно моделиране и информационни технологии. 

Преподавателите ще разширяват знанията и уменията на база проекно-базирано и STEM обучение в начален и прогимназиален етап, чрез  провеждане на интердисциплинарни учебни дейности с конструктори по роботика и внедряване на методиката “Учене чрез игра” и "Учене чрез правене".  Ще развият и надградят уменията на учениците чрез внедряване на дигитални технологии.  Предвидено е прилагане на теоретичните знания в училищната STEM среда за придобиване на умения за решаване на реални проблеми чрез експериментална работа със специализирани сензори за лабораторни упражнения по природни науки, специализирани пособия по физика, сензори за изследване на околната среда, комплекти по роботика.

Учениците ще видят връзките между предметите и връзките на изучаваното с реалния живот; ще експериментират, ще правят изводи, ще работят в екип и ще мислят творчески, обясни директорката Таня Караколева.

Изграденият STEM център ще  придаде на обучението STEM насоченост, интердисциплинарност и приложен характер, като същевременно поощрява изследователския подход в обучението по определените предмети и  подпомага  провеждане на проектно базирано обучение. Очакванията са за по-голяма  ангажираност на учениците в практически дейности, решаване на проблеми и водене на дискусии по теми от реалния живот. Новата среда, в съчетание с модерни методи на преподаване, ще развиват у учениците дигитална компетентност, креативност, умения работа в екип.

Екипът от учители вече е преминал обучение за провеждане на интердисциплинарни уроци. По национална програма за квалификация ще бъде добавене и подготовка за работа в новата STEM среда, каза Таня Караколева.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?