Отдаден съпруг изобрети робот, за да вдигне жена си на крака

Хора с увреждания създадоха напитка със скрит под капачката билков екстракт

Съпруг на парализирана жена впрегна дългогодишния си опит в завод за мотокари, за да изобрети роботизирана машина, с която половинката му да води нормален живот. Преди 7 г. тя паднала от дърво и си счупила гръбнака, което я приковало към инвалиден стол. Благодарение на разработката на Любомир Василев днес жената може без чужда помощ да стане от инвалидната количка, да се качи върху платформата на колела и да я управлява, така че дори да достигне посудата от горния шкаф в кухнята у дома. С робота-помощник, който изпълнява невъзможните за нея движения, се е върнала и на работа като маникюрист.

Три години отнела на Любомир Василев разработката, чиито възможности демонстрира пред министър Бисер Петков на Европейски форум за социално предприемачество. Изложението събра 110 социални предприятия от 7 държави в панаира. Въпреки изказаната воля от официалните гости за подкрепа на подобни начинания, за да водят хората с увреждания пълноценен живот,

изобретателят не вярва държавата да му подаде ръка за серийно производство.

Дотук машината е излязла 300 000 евро и той преговаря с частен инвеститор.


Боен клуб от дами от Елин Пелин пък е намерил друг начин - с финансиране по Оперативна програма „Конкурентоспособност на българската икономика”. На панаира управителката на социалното предприятие Елеонора Негулова представи продукцията на десетте жени. Те правят билкови напитки. Вълшебството е буквално под капачката - контейнер с вместимост 20 милилитра, в който херметически затворен се съхранява течен билков екстракт. До него нямат достъп вода и светлина, не съдържа консерванти. Извлечен е със студена обработка, така са запазени качествата на билките, сякаш току-що бабите от село Места са ги набрали. Жълт кантарион, маточина, коприва, върбинка, глухарче, салвия, глог, магарешки бодил, бабини зъби и гинко билоба се набавят още от Родопите и Пирин. При завъртането на капачката билковият еликсир се изсипва в напитката. Последният технолог е клиентът, като разклати шишето и смеси двете съставки, казва Елеонора. Вкусовете изненадват: розова вода, зелено кафе и ягодов сок с билки, както и червен грейпфурт с люти чушки и билков екстракт.

Социалното предприятие само е създало технологията. Това всъщност бе най-трудната част, но имахме подкрепата на БАН и Софийския университет, казва Елеонора Негулова. Освен хора с различни увреждания в екипа <210> е привлечена жертва на домашно насилие. Бизнес дамата признава, че не е лесно да осигурява заплатите. Помага си с допълнителна консултантска работа. А клиентела търси там, където има нагласа за здравословен начин на живот - фитнеси, СПА, биомагазини. Вече прави износ за Полша и ще разширява пазара.


Неправителствената организация „Глобална инициатива в психиатрията” пък има кауза

да подкрепя хора с психически заболявания.

Това става с няколко социални услуги и две предприятия - зелена пералня, която обслужва детски градини, салони за красота и общежития, и шивашка „Творилница”. Майсторките от нея подредиха в панаира уникални престилки, рокли и чанти. Работим за правата на хората под запрещение, обясни трудотерапевтът Виктория Анастасова. И разказа за случай с жена, чието дело за отмяната му се точи 2 г., при положение че семейството е съгласно то да се вдигне.  Без това да стане, тя няма право да подпише трудов договор. „Системата е сложна и тромава, няма цялостна политика. Правят се промени на парче, които после си противоречат”, описа Атанасова ситуацията в държавата по отношение на хората с увреждания.

 

 


Вицепрезидентът: Социалното предприемачество да влезе в клас


Социалното предприемачество да влезе в клас и в университетските аудитории и да се създадат стажове за хора с увреждания, призова вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на изложението на социални фирми в панаира. Така ще има подготвени хора, които да правят утре социална икономика, която да е модерна, да стъпва на новите технологии и да е обърната към околната среда, добави тя. Това е икономика на емоционалната интелигентност, изтъкна Йотова и посочи, че 11 млн. хора с увреждания в Европа се събуждат сутрин с мисълта, че ще отидат на работа, макар да са в неравностойно положение, и те могат да я изведат от кризи.

 


По думите на министър Бисер Петков социалните предприятия постигат баланс между икономически цели и социални ползи, като разчитат на държавата за благоприятна среда. Според него тя се дава от новия Закон за предприятията на социалната и солидарната икономика и Закона за хората с увреждания. По отношение на социалните предприятия новият закон ще изисква те да са регистрирани, за да се регламентира кои отговарят на клас А и клас А+. Има и насърчителни мерки, сред които марката "Произведено от социално предприятие" и възможност общините да предоставят помещения. Законът ще влезе в сила на 3 май, а до дни ще бъде публикувана методиката за оценката на социалната добавена стойност.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?