Онлайн сесия за студентите
Преподавателите избират устно изпитване във видеовръзка или електронен тест с практически въпроси
- 07.01.2021 | 10:40
- 07.01.2021 | 11:10
- Елица Кандева
- 2811 прегледа
- 0 коментара
След като изкараха голяма част от първия семестър в електронна среда, сега студентите ги чака и онлайн сесия.
Преподавателите обаче са решени да не позволят изпитването да се превърне в шмекеруване с отворен учебник пред екрана. Най-често елиминират такава възможност с тест, който съдържа въпроси, на които не може да се препише дословно теория, а се иска наученото да се интерпретира и приложи практически. Разговор във видеовръзка пък замества класическото устно изпитване в необичайната ситуация тази година.
99 на сто от лекциите по дисциплините в УХТ приключили още преди празниците. Заверките там се правят по списък, а не с представяне на студентската книжка.
А всеки преподавател избира най-надеждния за него начин да провери знанията на студентите. Зам.-ректорът по учебната дейност доц. Христо Спасов е сред тези, които залагат на теста с отворени въпроси. Преподава дисциплината „Органолептичен анализ“, която позволява това. А подходът е даже благодатен, защото кара младежите да оформят мисълта си, с която да опишат метод и продукт, когато организират дегустация.
Преподавателят праща файл с въпросите и очаква отговорите в реално време,
като фиксира докога трябва да се справи студентът.
Не разчита на камерата да гарантира, че не се прибягва до помощни средства. В днешния свят даже е допустимо да се ползват материали, да се погледне формула, но най-важното е да създадем умението на младежите да боравят с тази информация, след като я имат от източника подръка, казва доц. Спасов. И ако не е сигурен съвсем дали студентът е успял в това самостоятелно, всичко лъсва във втората част на изпита - свободен разговор във видеовръзка. Тогава се коментира написаното в първата част, задават се допълнителни въпроси и става ясно доколко се владее фундаменталното знание и може ли да се прилага на практика.
Част от колегите все повече се насочват и към
решаване на казуси по време на изпит,
казва доц. Спасов. Той например е възлагал следния: в магазин, който не се зарежда от дистрибуторите на дадена фирма, се появява неин продукт. Студентът трябва да предложи начин за сензорен анализ, чрез който да установи дали това наистина е продукцията на тази фирма, или се касае за менте. В едно такова конкретно задание трябва да се приложат на практика теоретичните знания, казва доц. Спасов. И твърди, че при такъв подход скъсаните даже са по-малко.
Основната част на лекциите на задочниците в УХТ са приключили във формат вечерни и съботни занимания. Трудно е за работещите, но особено в магистърските програми са много мотивирани, казват от УХТ.
В момента според заповедта на здравния министър и упражненията са онлайн до 31 януари. В УХТ трябвало да започнат на 11 януари, но точно тогава се очаква нов ръст на заболеваемостта от коронавирус след празниците. Затова е дадена свобода на всеки преподавател да реши дали да не ги отложи и практическите занятия да се проведат компенсаторно през юли присъствено.
Междувременно УХТ е
купил пречистватели на въздух, като на всяка катедра се пада по един.
При евентуално възстановяване на присъствени занимания ще се ползват за осигуряване на безопасна среда в лабораториите, като ще се местят от едно в друго помещение.
Със заповед на ректора проф. Румен Младенов и Пловдивският университет ще проведе онлайн сесията, с изключение на държавните изпити. Присъствено ще са само конкурсите по Закона за развитие на академичния състав. И там преподавателите се ориентират основно към тестове за практическо прилагане на знанията и изпитване във видеовръзка. Повечето специалности позволяват онлайн обучение и изпитване, най-големите трудности са в Биологическия и Химическия факултет, където са важни практиките.
Онлайн сесията не притеснява и ректора на АМТИИ проф. Тони Шекерджиева-Новак. Там още в края на семестъра била дадена възможност за
оценяване чрез подготовка на курсови работи, а на студентите от теоретични специалности - и въз основа на публикации.
Онлайн се проведе конкурсът „Бах и неговото съвремие“, който тази година имаше нова секция - за теоретични разработки. В електронен формат бе и годишната изложба на художниците. Можем да се справим и така, но това е кризисно решение и очакваме момента, в който ще възстановим живия контакт при осигурена безопасност, увери ректорът.
Към момента присъствено са разрешени само практическите занимания за студентите по медицина. Сесията в МУ-Пловдив също е онлайн. В този формат бяха и промоциите на завършващия випуск.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни