Обученията на учители и директори - може и онлайн
Атестирането ще става до 1 г. след първата проверка на учебното заведение от Националния инспекторат
- 07.12.2020 | 13:52
- 07.12.2020 | 13:55
- Елица Кандева
- 3547 прегледа
- 0 коментара
Свързани новини
Учители поискаха локдаун и след 4 януари
Освен в присъствена форма, допълнителните квалификации на учителите вече може да се извършват и онлайн – под формата на синхронно обучение в електронна среда от разстояние. Това предвиждат изменения в Наредба № 15 за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти .
Тя регламентира условия, при които курсовете ще се считат за редовно проведени. Трябва да се използва виртуална стая за видео- и аудиовръзки; разговор, чат, споделяне на екрана на преподавателя, визуализация на текст, презентация, изображения, мултимедия. Необходимо е също да има възможност да се направи запис и той да може да бъде споделян котролирано. Платформата, предложена от образователната организация, трябва да поддържа вход със служебните акаунти, създадени от МОН за всички учители. Друго изискване е да има категоризиране на типовете потребители - обучител, участник, експерт, като всеки от тях има достъп до необходимите за него функционалности и ресурси.
Образователните центрове, които ще предлагат онлайн квалификационни курсове, трябва също да осигурят възможност за създаване на тестове за завършване на обучението с възможност за автоматична оценка, запис на резултата и обратна връзка за всеки отделен курс.
След промяната в Наредба 15 са готови и приложенията, в които фирмите, които предлагат обучения, трябва да представят в МОН своите програми, описание на материалната база и квалификацията на екипите, за да бъдат вписани в регистъра на обучителните организации, които имат право да квалифицират учители.
Атестирането - до година след инспектирането
Друга промяна в наредбата касае атестирането на учителите, което трябваше да започне тази година, но бе отложено заради пандемията след споразумение между МОН, синдикатите и работодателските организации. Новият момент сега е, че първото атестиране на учители, директори и другите педагогически специалисти в училища и детски градини трябва да бъде извършено до 1 г. след провеждане на първото инспектиране на институцията. Това вероятно ще означава доста голямо забавяне, защото към момента Националният образователен инспекторат е инспектирал едва 69 учебни заведения в цялата страна.
За специалистите в центровете за подкрепа на личностното развитие, какъвто е бившият Общински детски комплекс в Пловдив, и в Регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващо образование (бившият Ресурсен център) атестирането ще се извърши през следващата учебна година.
За всички в системата на образованието то представлява периодично оценяване на базата на рутинна работа, постижения и допълнителни квалификации, които педагозите събират в свое професионално портфолио. Оценката има значение за възможността им за кариерно развитие – например старши и главен учител, което би променило и възнаграждението. За всички е задължително натрупването на определен брой кредити между атестациите, което става с курсове за обучения и участия в конференции. Когато оценката е незадоволителна, се дават препоръки за допълнителна квалификация, която трябва да се извърши в следващата година. Ако отново не се покрият изискванията, може да се поиска освобождаване на педагога.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни